Karadeniz Pet

muhabbet kuşum ısırıyor kaçıyor

mubisbulut

Yeni Üye
kuşum beni ısırmaya başladı alalı çok olmadı 2 hafta civarı ele gelirdi uzun süre kalırdı hep dışarda dururdu geri kafese kolay sokardık kafesteyken bile kendini sevdirirdi artık ne ele geliyor ne kafese girmek istiyor ısırıyor sürekli kızgın kızgın ötüyor ne yapabilirim geri bana alışması için

Kulak tırmalayacak şekilde ötüyorsa ilgi istiyordur, kafesten çıkmak istiyordur, dikkat çekmek istiyordur.. birçok nedeni olabilir ama bu durumda yapılacak tek şey sabır etmek. Elinizi ısırıp çok acıtsa bile tepki vermeyin. Isırdığının işe yaradığını öğrenirse ısırma davranışından hiç vazgeçmez.
Tüye girdiyse agresif davranışlar sergileyebilir aynı şekilde kızgınlığa girdiğinde de olabilir. Yani eğer güvenini sarsacak bir şey olmadıysa geçici bir huy değişimi olabilir. Birde zaten yeni almışsınız alışma süreci hala bitmemiş. O yüzden olabildiğince ilgili olun.
Onunla alçak ses tonuyla konuşun, bol bol sakince sesinizi duysun. Güvenini sarsacak hareketler vs olmasın. Zamanla karakteri yerine oturur.

Kulak tırmalayacak şekilde ötüyorsa ilgi istiyordur, kafesten çıkmak istiyordur, dikkat çekmek istiyordur.. birçok nedeni olabilir ama bu durumda yapılacak tek şey sabır etmek. Elinizi ısırıp çok acıtsa bile tepki vermeyin. Isırdığının işe yaradığını öğrenirse ısırma davranışından hiç vazgeçmez.
Tüye girdiyse agresif davranışlar sergileyebilir aynı şekilde kızgınlığa girdiğinde de olabilir. Yani eğer güvenini sarsacak bir şey olmadıysa geçici bir huy değişimi olabilir. Birde zaten yeni almışsınız alışma süreci hala bitmemiş. O yüzden olabildiğince ilgili olun.
Onunla alçak ses tonuyla konuşun, bol bol sakince sesinizi duysun. Güvenini sarsacak hareketler vs olmasın. Zamanla karakteri yerine oturur.
sürekli dışarda aslında bazıları 1 hafta kafeste dursun alışsın elinize falan diyor ama mümkün değil durmaz yani çok hareketli ne yapayım sürekli dışarda mı dursun akşam 7 gibi kendi girmek istiyor

sürekli dışarda aslında bazıları 1 hafta kafeste dursun alışsın elinize falan diyor ama mümkün değil durmaz yani çok hareketli ne yapayım sürekli dışarda mı dursun akşam 7 gibi kendi girmek istiyor
Size bağlı tabi ev müsaitse siz işlerinizi rahat görüyorsanız tüm gün dışarıda da durabilir. Bazıları her ne kadar düzenli saati olsun vs desede ben sürekli dışarıda olmasında bir sakınca görmüyorum. Sadece tüy dönemlerinde karın ağrıları olur, bağışıklığı bir tık düşer. O zaman yormamak gerek kafesimde dinlenmesi daha uygun olur. Ama onun haricinde nasıl mutlu oluyorsa öyle kalsın bence. Tabi yem ve su tüketimini etkilemediği sürece..

Size bağlı tabi ev müsaitse siz işlerinizi rahat görüyorsanız tüm gün dışarıda da durabilir. Bazıları her ne kadar düzenli saati olsun vs desede ben sürekli dışarıda olmasında bir sakınca görmüyorum. Sadece tüy dönemlerinde karın ağrıları olur, bağışıklığı bir tık düşer. O zaman yormamak gerek kafesimde dinlenmesi daha uygun olur. Ama onun haricinde nasıl mutlu oluyorsa öyle kalsın bence. Tabi yem ve su tüketimini etkilemediği sürece..
ev müsait tabiki dışarda dursa sakınca yok ama biraz söz dinlesin istiyorum gagalıyor sürekli beni önceden elime çıkardı kafese sokardık vs ama şimdi hiç yanaşmıyor yatıştırıcı bi müzikle alabiliyorum hırçınlaşmasın diye kafese sokmuyorum ama ileride acil dışarı çıkmamız gerekirse nasıl sokucam diye düşünmeye başladım iyice başına buyruk oldu

Şöyle söyliyim, benim kuşumda böyleydi. İlk zamanlar kafes önüne götürdüğümde bile içeri girerdi. Sonrasında asla içeri sokamaz olmuştum. Kaçma konusunda tam bir usta olmuştu. Çünkü tüm gün dışarıda tutuyordum bende. Ve koyamadığım içinde istediği zaman girmesinde sorun görmüyordum. Ama ansızın misafir geldiğinde yada dışarı çıkmak zorunda oldugumda çok çok zorlanıyordum.
Sizde böyle bir sorun yaşamamak için ilk zamanlar tüm gün dışarda kalmasın, belli bir saat diliminde dışarı çıkartın. Kafes içi eğitime devam edin. Elinizden yedirin. Elinizi uzatın bekleyin. Bu şekilde bir sürü video var youtube a bakabilirsiniz. Eğitimden sonra sık sık dışarıda kalabilir bence.
Dal darıyla kandırabilirsiniz :) dal darıyı çok severler ve eğitim için de kullanılır. Bir kere yedirin dal darıyı sonrasında onun peşinde koşacağını düşünüyorum.

Geri