Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum sert ısıramadığı için farklı besinler tüketemiyor

Boingo

Yeni Üye
Muhabbet kuşum ile tanışalı ortalama 3 ay olmuştur, kendisi yavruluktan yeni çıktı sayılır. Bu süre içinde birbirimize çok alıştık, başta bir sorun gibi durmasa da sert ısırmadığı için hiçbir besin tüketemiyor. Sadece tohum ve lahana, ıspanak gibi yaprağımsı şeyler yiyor, yumurta veya kalamar kemiğini istese bile koparamıyor, buna çözüm olarak ağzına alabileceği küçük parçalar şeklinde bölüyorum ancak sadece 1-2 tane yiyip bırakıyor. Canı istemiyor veya sevmiyordur belki diye düşündüğüm için diğer besinlere de alıştırmak için yemine karıştırmayı denedim, ancak yine sadece tohumları yiyor. Sinirlendiği zaman bile parmağımı ısırmak yerine ağzı ile gıdıklıyor. Canımdan değerli kuşumu sadece tohum ve ara sıra lahana ile beslemek biraz canımı sıkıyor, onun için yemekleri çeşitlendirmek istiyorum. Sizce bu gerçekten bir sorun mu yoksa sadece diğer yemekleri sevmiyor mu? (sağlığında hiçbir sorun yok, yani iştahsızlık gibi bir sorunu yok) son olarak bir bir ara salata yemi hazırlamıştım ama onu yemek yerine kafesin içinde taklalar atmaya başladı, onu çıkarıp tohum verince hemen iştahla yemeye başladı

Son düzenleme:
Narince yese bile meyve tadına bakabilir. Yemesi için sert ısırması gerekmez aslında. Salatalık verirken kabuklarını soyun, halka olarak doğrayın ve halkanın içini açın. Yani ortadan ikiye ayırın yumuşak kısmını yesin. Elma vs de çok güç gerektirmeyen meyveler, merak ederse her türlü yemeyi öğrenir.

Geri