Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum süpürge sesi duyunca arada ötüyor?

egeloca

Yeni Üye
Muhabbet Kuşumla 5.günümüzdeyim. Annem süpürge açınca cik cik diyorlar bazen. Televizyon açıncada cik diyor bazen. Ama açmıyınca ötmüyor korkuyormu seviyormu? Ona sessiz müzik açtığımda bir kere ötmüştü sadece.

Bence sevdiği için yapmıyor. Kendini koruma iç güdüsü ile bağırıyor olabilir :)

Kuş sesi açın bol bol ötecektir. Yeni yeni alışıyor, bazı seslere tepki verip bazılarına vermemesi doğal bir durum. Kuşunuzun tünekte fotoğrafını görebilir miyim rica etsem?
Kuş sesi açarsam ve kaparsam üzülür o yüzden açmıyorum, telefonum yanımda değil bilgisayardayım kafasını sevmeye çalıştığımda kaçıyor benden mesela şuan tüneğin aşağısında. Ama annem süpürge açınca dik duruyordu bu mutlu olmalarına işaret diye biliyorum. 2 Aylık yavru klasik müzik açıyorum korkarmı?

Kuş sesi açarsam ve kaparsam üzülür o yüzden açmıyorum, telefonum yanımda değil bilgisayardayım kafasını sevmeye çalıştığımda kaçıyor benden mesela şuan tüneğin aşağısında. Ama annem süpürge açınca dik duruyordu bu mutlu olmalarına işaret diye biliyorum. 2 Aylık yavru klasik müzik açıyorum korkarmı?
Üzülmez merak etmeyin, sesini duymak istiyorsanız arada bir açın, bir şey olmaz. Tedirgin olduğu için dik duruyor olabilir. Klasik müzik sakin müziklerdir dolayısıyla korkmaz. Ani ve yüksek seslerden korkarlar.

Üzülmez merak etmeyin, sesini duymak istiyorsanız arada bir açın, bir şey olmaz. Tedirgin olduğu için dik duruyor olabilir. Klasik müzik sakin müziklerdir dolayısıyla korkmaz. Ani ve yüksek seslerden korkarlar.
Annem Televizyon açınca cik cik cik diye ötmüştü 43 saniye boyunca (ses kaydı atmıştı okuldaydım) normalde kafes altlarında ama cik cik cik derken tüneke çıkmış takla falan atmış. sesi şöyle : cik-cik-cik normal bir ses ne titreşim nede mutlu gibi değil orta bir cik sesi gibiydi

Annem Televizyon açınca cik cik cik diye ötmüştü 43 saniye boyunca (ses kaydı atmıştı okuldaydım) normalde kafes altlarında ama cik cik cik derken tüneke çıkmış takla falan atmış. sesi şöyle : cik-cik-cik normal bir ses ne titreşim nede mutlu gibi değil orta bir cik sesi gibiydi
Tam olarak neyi merak ettiğinizi anlamadım. Kuşunuzun mutlu olup olmadığını mı anlamak istiyorsunuz?

Kuşunuzun ötmesi, takla atması ilgi istediğini ve mutlu olduğunu gösteriyor. Bu arada konularınızı inceledim. Kuşunuzla ilgili çok fazla kaygılarınız var. Biraz kendinize ve kuşunuza zaman tanıyın. Onunla alçak ses tonuyla konuşun, parmağınıza alın. Yemini suyunu düzenli kontrol edin. Ahşap tünek kullanıp, kafese çıngıraklı bir oyuncak asın. Ve yemesinde, içmesinde, dışkısında bir sorun olmadıkça kuşunuz sağlıklıdır. Fazla kaygılanmanız kuşunuzu da etkiler.

Kuşunuzun ötmesi, takla atması ilgi istediğini ve mutlu olduğunu gösteriyor. Bu arada konularınızı inceledim. Kuşunuzla ilgili çok fazla kaygılarınız var. Biraz kendinize ve kuşunuza zaman tanıyın. Onunla alçak ses tonuyla konuşun, parmağınıza alın. Yemini suyunu düzenli kontrol edin. Ahşap tünek kullanıp, kafese çıngıraklı bir oyuncak asın. Ve yemesinde, içmesinde, dışkısında bir sorun olmadıkça kuşunuz sağlıklıdır. Fazla kaygılanmanız kuşunuzu da etkiler.
Çok sağolun

Muhabbet kuşları asla müzikten korkmaz yüksek bir tonda açmadığınız sürece. Tam tersi şarkı dinlemeyi çok severler doğaları gereği müziksel hayvanlardır, benim kuşlarım şarkı açtığım zaman çoşuyorlar şarkıya eşlik ederler genelde hareketli şarkıları seviyorlar. Bir de telefonla konuştuğum zaman keyifleri yerine geliyor. Kuş sesi hiç açmadım gerek yok bence daha çok strese girebilir yanında kuş yoksa daha da üzücü.

Keyifli ötüşü anlarsınız diye düşünüyorum normal cik cik bıcır bıcır ses keyifli sesleri. Rahatsız oldukları zaman bağırmaya yakın bir ses tonu çıkarırlar. Ek olarak süpürge den de korkarlar aslında ben kısık ayar ile odayı siliyorum korktukları zaman da kalp atışı ve tedirgin halinden anlaşılır.

Geri