Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum yemek yemiyor, öksüyor, dışkı durumu iyi değil

globalanarchist

Yeni Üye
Merhaba. Kuşum dünden itibaren mama yiyemiyor. Yiyecek gibi olsa öksüyor (bir kusma belirtisi görmedim) dünden beri yemek yemediği halde kursağı şiş vaziyette. Mantar olacağından şüphe ettim ki bugün Mikostatin aldım. Sabah akşam 12 şer saatlik arayla 5 gün boyunca ağızdan bir damla olmak şartıyla vermeyi düşünüyorum(Youtube üzerinden bir videoda detaylı açıklamayla bunu öğrendim). Yapmadan evvel size yazayım dedim. İzlediğim videoda kursak mantarı varsa kuş ishal olmaz diyordu. (Bu arada çoğu belirti var halsizlik, bitkinlik vb) Lakin oğluşum ishal vaziyette ve dışkısı ekte gözüktüğü gibidir. Fotoğraftaki dışkı kurumuş şekilde. Aslında damla gibi oluyor bu şekilde yeşil yoğunluklu. Ne yapmam mantıklı olur. Mikostatin kullanmaya başlamalı mıyım?

@Recai SULAMİS

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-11-20 at 16.58.50.jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-20 at 16.58.50.jpeg
    110.8 KB · Görüntüleme: 65
Öksürüyor dediğiniz halinin videosunuda ekleyin, peçete üzerine yapılmış daha fazla dışkısının resminide. Dışkıları genel görelim, yayılımı nasıl ona da bakalım. Ağız çevresinde koku var mı? Öğürme hareketi vs. Dışkıda koku var mı? Hiç yem yemiyorsa mama yapıp verin yine yemezse sizin beslemeniz gerekecek direnci düşmesin; aç kalmaması önemli. Yedikten sonra dışkı resmini tekrar atın.

Öksürüyor dediğiniz halinin videosunuda ekleyin, peçete üzerine yapılmış daha fazla dışkısının resminide. Dışkıları genel görelim, yayılımı nasıl ona da bakalım. Ağız çevresinde koku var mı? Öğürme hareketi vs. Dışkıda koku var mı? Hiç yem yemiyorsa mama yapıp verin yine yemezse sizin beslemeniz gerekecek direnci düşmesin; aç kalmaması önemli. Yedikten sonra dışkı resmini tekrar atın.
Hocam ben size sormadan sizi böyle konulara etiketliyorum yardımcı olabileceğinizi düşündüğüm için. Ama en azından sonraki konular için sizden izin alayım dedim :)

Öksürme yok ökseme var. Kusma durumu gibi ama kusma gerçekleşmiyor. Lakin biraz önce kusmuş. Çekebildiğim fotoğraflar ekte gördüğünüz fotoğraflar. Daha ayrıntılı isterseniz onu da deneyebilirim. Peçete üstüne dışkılama işi biraz zor gibi görünüyor. Gazete üstüne yapmış olduğu dışkı çeşitleri görselde. Çekirdek içini çok seviyor diye verdik onu yedi. Yani gün içinde karnına bir şeyler girmiş oldu en azından diyerek avutuyorum kendimi. Kuş maması maalesef yok yanımızda.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-11-20 at 21.03.37 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-20 at 21.03.37 (2).jpeg
    350.2 KB · Görüntüleme: 65
  • WhatsApp Image 2021-11-20 at 21.03.37 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-20 at 21.03.37 (1).jpeg
    144.3 KB · Görüntüleme: 59
  • WhatsApp Image 2021-11-20 at 21.03.37.jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-20 at 21.03.37.jpeg
    177.2 KB · Görüntüleme: 55
Edit: Ek olarak fotoğraflarda diri çıkmış oğluşum. Yani görünüş açısından sağlıklı gibi gözüküyor ki umarım öyledir de. Lakin gün boyunca uyku modunda, içine kapanık, ötmek-konuşmak yok, halsiz bir biçimde uyuklayarak geçiriyor. Kursak kısmına ek olarak çok büyük derecede bir şişkinlik yok ama alt kısmında baş parmağı şeklinde bir şişiklik var: çok değil, sert değil(yani derisi yırtılacakmış gibi tarzında değil), yumuşak dokununca içine göçebiliyor.

Peki kusmuğu salya gibi mi çıkıyor yoksa yemli mi?

Hocam ben size sormadan sizi böyle konulara etiketliyorum yardımcı olabileceğinizi düşündüğüm için. Ama en azından sonraki konular için sizden izin alayım dedim :)
Estağfirullah bir can söz konusu bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum etiketlediğiniz için ben teşekkür ederim bir cana faydamız olur belki😊

Bahsettiğiniz "ökseme" tama olarak ne anlayamadım. Yaptığında çekip video olarak eklerseniz daha sağlıklı yorumlanır. Gazete yerine peçete serebilirsiniz lakin gazeteden de belli dışkıları hiç iyi değil. Dünden beri böyle oldu diyorsunuz zehirlenme ihtimali geldi aklıma ev bitkisi varsa yemiş olabilir mi ya da farklı yabancı bir maddeyi kemirme durumu? Daha önce fark ettiğiniz bir belirti var mıydı? Yemide bir kontrol edin bayatlamış olabilir. Ne marka yem kullanıyorsunuz? Çekirdek de vermenizi tavsiye etmem şu süreçte. Mama olarak yumurtayı haşlayıp rendeleyebilirsiniz içine biraz havuç,kabak rendeside eklenebilir. Yemezse haşlanmış yumurtanın sarısını su ile muhallebi kıvamına getirin içine biraz mısır unu,buğday unu ya da pirinç unu ekleyin çay kaşığıyla veya şırınga ile yavaş yavaş yedirin. Şişlik dünden beri mi var? Şişlik içinde su var gibi mi?

Kusarken sıvı geldiyse biraz sıkıntılı, kursak mantarı dediğimiz hastalıkta görülen bir semptom evet ama @hayvanseverr hocamında dediği gibi zehirlenme durumunuda göz önünde bulundurmamız gerekir, son 24 saate ne yedi biraz bahseder misiniz, ek olarak evde süs bitki var mı, varsa hangi bitki söylerseniz tahminler daha sağlıklı olur, bu arada mantar ihtimali için o şişliğe hafif baskı yapar mısınız ağızdan sıvı çıkarsa yüksek ihtimal kursak mantarıdır

Bahsettiğiniz "ökseme" tama olarak ne anlayamadım. Yaptığında çekip video olarak eklerseniz daha sağlıklı yorumlanır. Gazete yerine peçete serebilirsiniz lakin gazeteden de belli dışkıları hiç iyi değil. Dünden beri böyle oldu diyorsunuz zehirlenme ihtimali geldi aklıma ev bitkisi varsa yemiş olabilir mi ya da farklı yabancı bir maddeyi kemirme durumu? Daha önce fark ettiğiniz bir belirti var mıydı? Yemide bir kontrol edin bayatlamış olabilir. Ne marka yem kullanıyorsunuz? Çekirdek de vermenizi tavsiye etmem şu süreçte. Mama olarak yumurtayı haşlayıp rendeleyebilirsiniz içine biraz havuç,kabak rendeside eklenebilir. Yemezse haşlanmış yumurtanın sarısını su ile muhallebi kıvamına getirin içine biraz mısır unu,buğday unu ya da pirinç unu ekleyin çay kaşığıyla veya şırınga ile yavaş yavaş yedirin. Şişlik dünden beri mi var? Şişlik içinde su var gibi mi?
Daha önce bir belirti yoktu. Ispanak yemişti yıkanmış vaziyette yemeğe hazırlanırken. Quik kuş yemini kullanıyorum vitaminli olanı. Yemi günlük değiştirmeye özen gösteriyorum. Şişlik uzun süredir var. Ben hep karnı tok yada dolu olduğunu sanıyordum. Psikolojik de olabilir bilmiyorum. Su gibi evet.

Merhaba, kuşun dışkılarını bakacak olursak koksidiyoz var ve acilen müdahale edilmesi gerek. Yarın veterinerden sulphamezathine ya da tetramezatin alın. Alınca yazın kullanımı yazarım, diğer arkadaşlarımız da yazar..

Ayrıyetten kuşu beslemeniz lazım. Yumurta haşlayın, sarısını ılık su ile muhallebi kıvamına getirip çay kaşığı ya da şırınga ile yedirin..

Merhaba, kuşun dışkılarını bakacak olursak koksidiyoz var ve acilen müdahale edilmesi gerek. Yarın veterinerden sulphamezathine ya da tetramezatin alın. Alınca yazın kullanımı yazarım, diğer arkadaşlarımız da yazar..

Ayrıyetten kuşu beslemeniz lazım. Yumurta haşlayın, sarısını ılık su ile muhallebi kıvamına getirip çay kaşığı ya da şırınga ile yedirin..
Pazartesi gününe kadar ilaç bekleyebilir mi? Pazar günü nereden bulabilirim imkanım var mı?

Pazartesi gününe kadar ilaç bekleyebilir mi? Pazar günü nereden bulabilirim imkanım var mı?
Veterinerden temin edebilirsiniz. Pazar günü açık olan veterinerler var bir sormanızı tavsiye ederim. Pazar günü nöbetçi eczane bulurum derseniz Bactrim şurup alınabilir ama beşeri ilaç yerine veterinerden temin edip kullanmak daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum(kendi görüşüm tercih size kalmış). Koksidiyozun ilerleyen seviyelerinde kan görülür. Dışkıda kan olmaması koksidiyoz yoktur demek değildir. Zaten elimizde bir dışkı analizi vs olmadığı için tahmin ve tecrübe üzerine ilerliyoruz.

Geri