Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun gagasını kestim kanadı

geroxman

Yeni Üye
Gagasını kestim ilk azcık ucundan düzeltiyim diye üstteki beyaz kalıntıyıda alıyım dedim makası sıkar sıkmaz elime kan aktı çok kötü oldum hayvanları çok severim vijdanım el vermiyor şuan ona bişey olursa diye kanayınca hemen oksijenli su sıktım şırıngayla gagasına sonra kendi törpüleyince yine kanattı 2 sefer hametan krem ve vazelin sürdüm boğmadan çok inşallah düzelir mısır unu yoktu pirinç unu ıslatıp bidaha sürdüm şimdilik iyi gözüküyor inşallah gaga toparlar bi an önce çıkarda tekrar kanatamaz veteriner Hekim arayamadım uzaklar çok buraya napcağımı şaşırdım tekrar kanarsa ne yapmamı önerirsiniz vijdanım çok kötü şuan düzelirse asla eklemem daha

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-04-03-18-15-14-534_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2023-04-03-18-15-14-534_com.miui.videoplayer.jpg
    987.6 KB · Görüntüleme: 78
Keşke kesmeseydiniz kendi kendine törpülerdi. Anormal derecede uzama olduğunda veteriner kontrolünde kesilmeli.
Neyse olan olmuş artık, bu saatten sonra kafesinde yem ve su dışında bir şey kalmasın. Kalamar kemiği, mineral blok vs varsa bir süre çıkartın. Kan durduysa büyük ölçüde sorun çözülmüştür. Yem kırmasında sorun yok değil mi?

Gece çalışıyorum sabahtan beridir uyumadım henüz yemliğe oturmadı bekliyorum diğer kuşu yanından ayırdım tüm taşları çıkardım tüneğinede baştan aşağı hametan sürdüm yoksa oraya gagasını geçirip törpülemeye çalışıyordu şimdi kremli olduğu için gagasını acıtamıyor inş yemini yerken filan canı acımaz tekrar kanama vuku bulmaz inanın bana benim canım daha çok yandı nerden aklıma geldiyse bugün nerden tepelleş olduysa kafama çok kötü hissediyorum

Keşke kesmeseydiniz kendi kendine törpülerdi. Anormal derecede uzama olduğunda veteriner kontrolünde kesilmeli.
Neyse olan olmuş artık, bu saatten sonra kafesinde yem ve su dışında bir şey kalmasın. Kalamar kemiği, mineral blok vs varsa bir süre çıkartın. Kan durduysa büyük ölçüde sorun çözülmüştür. Yem kırmasında sorun yok değil mi?
Kuş canlı gözüküyor ama perdelere filan kanı çıkmıştı cama filan püskürtmüş sonra tam durdu derken baktım diğer kuş gagasıyla sevişirken oda kanatmış sonra oksijenli şu aloe vera vazelin hametan filan sürdüm tekrar bide gaga ya kuşların en çok kuşlandığı yer tekrar kanar diye çok korkuyorum okadar kanı gitti normalde bildiğim kadarıyla 6 damla kanasa ölüyor diye duymuştum inşallah kuşuma benim yüzümden bişey olmaz kendimi asla affedemem yoksa

Çok korkuyorum tekrar kanarsa diye baya kanı gitti bi kuş olarak çünkü

Bu arada artık kesilme gibi yöntemlerden ziyade veterinerlerde törpüleme işlemi yapıyor.
Söylediklerinizden ne kadar pişman olduğunuz anlaşılıyor. Olan olmuş artık sıkmayın canınızı.
Önce batikonla temizleyip, sonra kremi sürebilirsiniz ama dikkat edin yemesi iyi sonuçlar doğurmaz. Kulak çöpüyle ince tabaka sürebilirsiniz. Mısır unu her daim hazır olsun, kanarsa tampon yaparsınız. Başka yapacak hiçbir şey yok. Yem kırmasını bekleyin birde.
Benim kuşumun tırnakları inanılmaz kanıyordu 6 damladan çok daha fazlasıydı ve direkt ölmedi. O konuda içiniz biraz rahat olabilir.

Bu arada artık kesilme gibi yöntemlerden ziyade veterinerlerde törpüleme işlemi yapıyor.
Söylediklerinizden ne kadar pişman olduğunuz anlaşılıyor. Olan olmuş artık sıkmayın canınızı.
Önce batikonla temizleyip, sonra kremi sürebilirsiniz ama dikkat edin yemesi iyi sonuçlar doğurmaz. Kulak çöpüyle ince tabaka sürebilirsiniz. Mısır unu her daim hazır olsun, kanarsa tampon yaparsınız. Başka yapacak hiçbir şey yok. Yem kırmasını bekleyin birde.
Benim kuşumun tırnakları inanılmaz kanıyordu 6 damladan çok daha fazlasıydı ve direkt ölmedi. O konuda içiniz biraz rahat olabilir.
Uzun süredir benimle benden ona zarar gelmesini asla istemem hayvanları çok seviyorum ama iyilik yapıyım derken hayat işte kötülük ettik resmen içim çok yanıyor iyice düzelene kadar affetmem kendimi dediğim gibi yaklaşık 4 yıldır benimleler şuan gagasını sırtına batırıp uyuyor yem yerine yumuşak yicekler koydum gagası kırarken acımasın diye yem liği çıkardım suluğada vitamin damla döktüm yeterince sizde içimi bi nebze rahatlattınız çok sağolun kimse denemesin başka acemiliğinizi hayvanlar canıyla ödemesin bizleri görenler örnek alsın vijdan dan içim kararık şuan ona bişey olursa benim yüzümden kendimi asla affedemem dediğiniz ilacıda sabah eczane açılınca alabilirim umarım sabah işten döndüğümde kafesin dibinde bulmam kuşumu allahın şafi ismine sığınıp şifa dilemekten başka çarem yok şuan başka:(

Bu arada merve hanım mısır ununu kanarsa direkt mi uyguluycaz tampon olarak;yoksa ıslatıp krem haline getirip mi ben onu anlamadım şuan iyi gözüküyor inşallah yarası kapanır sabaha kadar

Bu arada merve hanım mısır ununu kanarsa direkt mi uyguluycaz tampon olarak;yoksa ıslatıp krem haline getirip mi ben onu anlamadım şuan iyi gözüküyor inşallah yarası kapanır sabaha kadar
Kuş besleniyorsa ve kanama nüksetmedikçe kendi kendine uzayacaktır. Stresini alması açısından bölünmüş olarak entrobac probiyotik temin edebilirsiniz.
Direkt uygulayabilirsiniz, ıslatmanıza gerek yok mısır ununu

Kuş besleniyorsa ve kanama nüksetmedikçe kendi kendine uzayacaktır. Stresini alması açısından bölünmüş olarak entrobac probiyotik temin edebilirsiniz.
Direkt uygulayabilirsiniz, ıslatmanıza gerek yok mısır ununu
Merhaba tekrardan sonuç için yazmak istedim kuşum şuan iyi çok şükür kanama tekrar olmadı sadece neden anlamadım ama göğsündeki tüyler sanki azalmış gibi oda uyuduğun dan olabilir mi sağlığı yerinde gagası filan kanama yok

Merhaba tekrardan sonuç için yazmak istedim kuşum şuan iyi çok şükür kanama tekrar olmadı sadece neden anlamadım ama göğsündeki tüyler sanki azalmış gibi oda uyuduğun dan olabilir mi sağlığı yerinde gagası filan kanama yok
İyi olmasına çok sevindim.
Kellik yoksa ya da derisi gözükmüyorsa sorun yoktur. Birkaç gün stresliydi etkilenmiş olabilir.

İyi olmasına çok sevindim.
Kellik yoksa ya da derisi gözükmüyorsa sorun yoktur. Birkaç gün stresliydi etkilenmiş olabilir.
Tüylerine merhem geldiği için yıkamıştım bi çay kaşığı sirke atıp karıştırıp belki yeni duş aldığı içindir diye düşünüyorum sıcak ortamda kurudu gayet sağlıklı şekilde

Öncelikle, kuşunuzun gagasını kesmek ciddi bir işlem ve dikkatli yapılması gerekiyor. Yapmaya karar vermeden önce, veteriner hekiminize danışmanızı tavsiye ederim.

Şimdi, kuşunuzun kanadığı gagasını düzeltmek için yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

• Kanama durdurucu kullanın: Gaganın kesildiği yerdeki kanamayı durdurmak için kanama durdurucu bir ürün kullanabilirsiniz. Bu tür ürünler veterinerlerde veya evcil hayvan mağazalarında bulunabilir. Ancak, kuşunuzun sağlığı için doğru ürünü seçtiğinizden emin olun ve kullanma talimatlarını dikkatlice takip edin.
  • Kuru bir bezle baskı uygulayın: Kanama durdurucu kullanamıyorsanız, temiz ve kuru bir bezle gagayı bastırarak kanamayı durdurmaya çalışabilirsiniz. Ancak, bu işlemi dikkatli yapmanız ve kuşunuzu fazla stres altında bırakmamaya özen göstermeniz önemlidir.
  • Vazelin veya krem kullanın: Kanayan bölgeye vazelin veya krem sürmek, yarayı korumaya yardımcı olabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.
Eğer kanama durdurucu kullanarak veya bastırarak kanama durmuyorsa, kuşunuzu veteriner hekime göstermeniz gerekebilir. Veteriner hekim, gagayı uygun şekilde tedavi edebilir ve size daha fazla öneri sunabilir.

Unutmayın, kuşlar için herhangi bir tıbbi işlem yapmadan önce mutlaka bir veteriner hekime danışın. Ayrıca, gagasını keserken çok dikkatli olun ve gaga törpüsü kullanarak kesmeye çalışın.

Geri