Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun karnında, kursağında şişlik

delta784

Yeni Üye
Merhaba,

Fotoğrafları ekledim kontrol edebilirsiniz. Foruma yeni üyeyim yardımlarınız gerekiyor. Kuşum yaklaşık 3 haftadır tüy dökme döneminde halen atlatamadı gerekli seviyelerde kaliteli vitamin takviyesi yapıyorum ancak bugün kursak kısmının şiş olduğunu gördüm normal mi ? Önceden bu şekilde olmadığına eminim ne önerirsiniz? İştahında hiçbir problem yok ishal de değil ek olarak. Yaklaşık 1 ay önceki uçma seviyesi ile şu anki çok farklı şimdi yükselemiyor bile, tüy dökme dönemi ile alakalı olabilir, fakat hiç bu kadar uzun sürmemişti. Ancak bu şişlik aklıma takıldı.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-07-10 at 00.04.30.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-10 at 00.04.30.jpeg
    105.6 KB · Görüntüleme: 45
  • WhatsApp Image 2023-07-10 at 00.04.32 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-10 at 00.04.32 (2).jpeg
    94.3 KB · Görüntüleme: 47
  • WhatsApp Image 2023-07-10 at 00.04.32 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-10 at 00.04.32 (1).jpeg
    85.2 KB · Görüntüleme: 46
Merhaba,

Son zamanlarda fark etmedik, sanıyorum yeni oldu. Marka olarak fotoğraf atabiliyor muyum emin değilim ancak yine de iletmek istiyorum, ekteki kumu kullanıyoruz ve bunu kullanmaya 1-2 haftadır başladık. Önceden hiçbir şekilde kuş kumu kullanmadık bir sorun da yaşamadık 2-3 yıldır. Dışkısında herhangi bir sorun gözlemlemedik (ishal vb). Kullandığımız yem de yıllardır aynıdır.

Ekli dosyalar

• JPM028524_1.jpg
    JPM028524_1.jpg
    105.8 KB · Görüntüleme: 42
Merhaba,

Son zamanlarda fark etmedik, sanıyorum yeni oldu. Marka olarak fotoğraf atabiliyor muyum emin değilim ancak yine de iletmek istiyorum, ekteki kumu kullanıyoruz ve bunu kullanmaya 1-2 haftadır başladık. Önceden hiçbir şekilde kuş kumu kullanmadık bir sorun da yaşamadık 2-3 yıldır. Dışkısında herhangi bir sorun gözlemlemedik (ishal vb). Kullandığımız yem de yıllardır aynıdır.
Açıkçası akla iki ihtimal geliyor ya kursak mantarı sebebiyle şişti ya da sindirim sistemi iyi çalışmadığı için yediği yemler kumlar kursakta birikme yaptı. Tabi siz fark etmeden bir şey yemişse ondan dolayı da olmuş olabilir. Veteriner bunun nedenini bilebilir. Röntgen çekerse kursağa bakılır. Sindirim kaynaklı olup olmadığını anlayabilir. Kuşun enerjisi, iştahı nasıl?

Açıkçası akla iki ihtimal geliyor ya kursak mantarı sebebiyle şişti ya da sindirim sistemi iyi çalışmadığı için yediği yemler kumlar kursakta birikme yaptı. Tabi siz fark etmeden bir şey yemişse ondan dolayı da olmuş olabilir. Veteriner bunun nedenini bilebilir. Röntgen çekerse kursağa bakılır. Sindirim kaynaklı olup olmadığını anlayabilir. Kuşun enerjisi, iştahı nasıl?
Mesajınızı yeni gördüm kafes içerisinde enerjisi oldukça iyi iştahı da güzel hiçbir sıkıntı yok

Geri