Karadeniz Pet

Tüy dökme süresi bu kadar uzar mı

Doğada muhabbet kuşlarının gidip de tavuk eti veya karides yediğini görmedim. Tabii ki yumurta sarısı da doğa da yemiyorlar ancak kuşların ihtiyaçlarını karşılamak için zararı olmadığı kanıtlanmış ürünler her zaman tercihimiz olmalıdır.

Karidesli mamalar ve kuşlarına tavuk verenler olabilir ama bu demek değildir ki bu uygulamalar gerekli veya sağlıklı.
Kuşa bir şey olduğunda düşün dur artık tavuktan mı oldu karidesten mi oldu diye.

Muhabbet kuşuna protein önermek istiyorsanız; haşlanmış karides veya tavuk önermek yerine yumurta sarısı önermek en sağlıklısı ve tercih edilir olanıdır.
Sizin de dediğiniz gibi, evde verilen her besin doğada tükettiği besinler değil. Ama doğada yediklerini karşılamak için vermemiz gerekiyor.

Endişelenmeyin, karides veya tavuk gibi besinler de güvenliği konusunda en az yumurta kadar kendini kanıtlamış ürünler. Bu konuda tereddüt duyarsanız güvendiğiniz bir veteriner hekime de danışabilirsiniz, emin olun benimle aynı şeyi söyler. Zaten (Türkiye için bu pek geçerli olmasa da) papağan besleyen insanların sıklıkla başvurduğu bir besindir haşlanmış etler.

Bu arada protein olarak yumurta sarısını tavsiye etmememin nedeni, protein yapısının gelişmiş canlıların karaciğerini yoracak yapıda olması. Bu yüzden benim ilk tercihim olmaz.

Son düzenleme:
Sizin de dediğiniz gibi, evde verilen her besin doğada tükettiği besinler değil. Ama doğada yediklerini karşılamak için vermemiz gerekiyor.

Endişelenmeyin, karides veya tavuk gibi besinler de güvenliği konusunda en az yumurta kadar kendini kanıtlamış ürünler. Bu konıda tereddüt duyarsanız güvendiğiniz bir veteriner hekime de danışabilirsiniz, emin olun benimle aynı şeyi söyler. Zaten (Türkiye için bu pek geçerli olmasa da) papağan besleyen insanların sıklıkla başvurduğu bir besindir haşlanmış etler.

Bu arada protein olarak yumurta sarısını tavsiye etmememin nedeni, protein yapısının gelişmiş canlıların karaciğerini yoracak yapıda olması. Bu yüzden benim ilk tercihim olmaz.
Büyük kuşlar için tercih edilebilir. Ancak muhabbet kuşları için tercih edilmesini pek doğru bulmuyorum. Özellikle de yumurta yerine ilk sırada tercih edilmesini hiç doğru bulmuyorum.

Her kuş türünün tükettiği şeyler farklıdır.
Çoğu kuş böcek yiyerek de protein ihtiyacını karşılar. Ancak muhabbet kuşları tohumla beslenen canlılardır.
Muhabbet kuşları için etçilliğin tercih edilmesini macera olarak görüyorum.

Tercihler konusunda ayrılıyoruz. Ben tercih etmem ve önermem ama size saygı duyuyorum.

Geri