Karadeniz Pet

tüy hastalığından süpheleniyorum

öömer

Yeni Üye
sultan papağanımı yetiştiriciden aldım gayet sağlıklı olan kuşum eylül gibi tüy dökümüne girdi ve tüyleri bir türlü çıkamıyor dökülen tüylerin dipleri kanlı, dışarıya saldığımda tüyleri çok kolay kırılıyor ondan dolayı salamıyorum tahminimce vitamin eksikliğinden diye düşünüyorum ama tecrübe sahibi olan birisi varsa bana yol gösterecek çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG-20230211-WA0001.jpg
    IMG-20230211-WA0001.jpg
    184.8 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG-20230211-WA0000.jpg
    IMG-20230211-WA0000.jpg
    111.5 KB · Görüntüleme: 13
avisol b veriyorum yaklaşık 1 aydır ama sonuç alamadım röhnfried b12 almayı düşünüyorum
O işe yaramaz, dediğiniz gibi Bt Amin Forte temin edin daha kalitelidir. Haftada iki gün verin, yarım suluğa 5 damla. Ve sulukta 8 saatten fazla kalmasın. Yada Nekton Biotin de olur.
Ayrıca; yarım çay kaşığı kaya tuzu, yarım çay kaşığı karbonat ve 2 çay kaşığı kekiği biraz su ile kaynatın. Bir bardak su ile seyreltin. Soğumasına dikkat ederek, soğuduktan sonra temiz bir sprey şişesine doldurarak; kuşu kesinlikle üşütmeden kanatlarına, kuyruğuna gelecek şekilde 4-5 fıs sıkın. Tüylerine iyi gelir.
Yeminde yulaf oranı varsa o da tüye sıkça girmesine sebep olur. Yem karışım oranına dikkat edin. Şayet yine sorun devam ederse kanatlıdan anlayan bir veterinere gösterseniz iyi olur. Genetik bir tüy hastalığından şüphelenebilir. Ama şimdilik düzelebilir gibi duruyor.

O işe yaramaz, dediğiniz gibi Bt Amin Forte temin edin daha kalitelidir. Haftada iki gün verin, yarım suluğa 5 damla. Ve sulukta 8 saatten fazla kalmasın. Yada Nekton Biotin de olur.
Ayrıca; yarım çay kaşığı kaya tuzu, yarım çay kaşığı karbonat ve 2 çay kaşığı kekiği biraz su ile kaynatın. Bir bardak su ile seyreltin. Soğumasına dikkat ederek, soğuduktan sonra temiz bir sprey şişesine doldurarak; kuşu kesinlikle üşütmeden kanatlarına, kuyruğuna gelecek şekilde 4-5 fıs sıkın. Tüylerine iyi gelir.
Yeminde yulaf oranı varsa o da tüye sıkça girmesine sebep olur. Yem karışım oranına dikkat edin. Şayet yine sorun devam ederse kanatlıdan anlayan bir veterinere gösterseniz iyi olur. Genetik bir tüy hastalığından şüphelenebilir. Ama şimdilik düzelebilir gibi duruyor.
röhnfried b12 ve röhnfried multivitamin siparişi geçtim elime geçtikten sonra sizin verdiğiniz tarifi hazırlayıp tedaviye başlayacağım sonuçlarını yazarım çok teşekkürler.