Karadeniz Pet

Yabani muhabbet kuşum hakkında...

vladtepes

Yeni Üye
Öncelikle merhaba. Ben yaklaşık 6 7 ay önce aldığım yetişkin sayılabilecek muhabbet kuşum hakkında soru soracaktım. Muhabbet kuşu eve geldiğinde aşırı denebilecek şekilde yabaniydi. Ne el dokundurtuyordu ne de parmağıma geliyordu. Bir aylık uğraşlardan sonra kafesin içinde sevdirmeye başladı kendini. Hala tedirgin oluyor bazen ama genel olarak sevdiriyor. Hafif ısırmaya çalışıyor tabii. Asıl sorun şu ki bu gelişmelerden sonra gerisi gelmedi maalesef. Elimde yemle beslemeye çalıştım , olmadı. Herhangi bir şekilde yakınında olmadığım zamanlarda bile yemliğinden yemi garip bir şekilde yiyor. sanki her an biri bunu kapacakmış gibi yemini ağzına alıp normal yerine geçip öyle yiyor. Hiçbir şekilde canını yakmadık. Sevmeye çalıştık, tatlı tatlı konuştuk onunla. Ama o bir yerden sonra sanki bizle samimi olmamaya çalışıyor gibi. Diğer muhabbet kuşumuz yavru olarak geldiği için hemen alışmıştı ama bu sefer hiç bilmediğimiz bir şeyle karşılaştık. Odaya bile salamıyorum bir yerlere çarpar diye. Bir kere saldım ilk geldiği zamanlarda. Onda da çok fena korkup oradan oraya kaçtı. Zar zor soktum kafese. Şimdiden yanıtlarınız için teşekkürler. İyi günler dilerim.

Kuşunuzu bir kere dışında hiç dışarıya salmadınız mı?
hayır korktum. daha bu başlıktan sonra salayım dedim. rastgele uçtu zar zor kafesin üstüne kondu. sonra kafesten uçup duvara çarptı. hemen geri koydum kafesine. bir yerine bir şey olmasından korkuyorum.

hayır korktum. daha bu başlıktan sonra salayım dedim. rastgele uçtu zar zor kafesin üstüne kondu. sonra kafesten uçup duvara çarptı. hemen geri koydum kafesine. bir yerine bir şey olmasından korkuyorum.
İlk geldiği zaman cok normaldir çarpması etrafı bilmediği için. Uzun süredir cikarmiyorsaniz sıkıntı, çıkarın kuşu dışarı uçsun. Kafesi küçükse uçmayı da unutabilir ve yağlanma görülür. Her gün muhakkak çıkarın ve uçurun kuşu. Eğitim kısmına gelirsek de yetişkin kuşun alismasi çok çok zor. Isirmasindan korkmuyorsanız perde eğitimini deneyebilirsiniz oldukça işe yarar. Youtube'a yazarak yapmasını öğrenebilirsiniz.

Son düzenleme:
Aslında yazdığınız yazıda soru göremedim, birden fazla olay anlatıp ne sormak istediğinizi belirtmemişsiniz :) Ama bazı kuşlar yapısı gereği daha korkak, ürkek olurlar. Üstüne kafes dışına çıkmamış bir kuş olduğunu düşünürsek iyice çekingen olması çok doğal. Kafes dışına parmağınıza alarak çıkartın, ani hareketlerden kaçının kafesinden çok uzaklaştırmayın. Zamanla alışacaktır.

Aslında yazdığınız yazıda soru göremedim, birden fazla olay anlatıp ne sormak istediğinizi belirtmemişsiniz :) Ama bazı kuşlar yapısı gereği daha korkak, ürkek olurlar. Üstüne kafes dışına çıkmamış bir kuş olduğunu düşünürsek iyice çekingen olması çok doğal. Kafes dışına parmağınıza alarak çıkartın, ani hareketlerden kaçının kafesinden çok uzaklaştırmayın. Zamanla alışacaktır.
parmağımın üstüne gelmiyor. gelse bile birkaç saniye sonra geri iniyor. zaten sorun parmağa gelmemesi. dışarı çıkarınca geri sokmak için yakalamak gerekiyor ya da kafesi yaklaştırıp bir şekilde geri sokuyorum.

İlk geldiği zaman cok normaldir çarpması etrafı bilmediği için. Uzun süredir cikarmiyorsaniz sıkıntı, çıkarın kuşu dışarı uçsun. Kafesi küçükse uçmayı da unutabilir ve yağlanma görülür. Her gün muhakkak çıkarın ve uçurun kuşu. Eğitim kısmına gelirsek de yetişkin kuşun alismasi çok çok zor. Isirmasindan korkmuyorsanız perde eğitimini deneyebilirsiniz oldukça işe yarar. Youtube'a yazarak yapmasını öğrenebilirsiniz.
zaten çıkarmak istiyorum. çıkmaya niyeti yok. avucuma alıp saldım birkaç defa dışarıya. onda da bir yerlere çarptı dediğim gibi. bir kere daha deneyeceğim şimdi dışarı çıkarmayı.

İlk geldiği zaman cok normaldir çarpması etrafı bilmediği için. 1 aydır cikarmiyorsaniz sıkıntı çıkarın kuşu dışarı uçsun. Kafesi küçükse uçmayı da unutabilir ve yağlanma görülür. Her gün muhakkak çıkarın ve uçurun kuşu. Eğitim kısmına gelirsek de yetişkin kuşun alismasi çok çok zor. Isirmasindan korkmuyorsanız perde eğitimini deneyebilirsiniz oldukça işe yarar. Youtube'a yazarak yapmasını öğrenebilirsiniz.

zaten çıkarmak istiyorum. çıkmaya niyeti yok. avucuma alıp saldım birkaç defa dışarıya. onda da bir yerlere çarptı dediğim gibi. bir kere daha deneyeceğim şimdi dışarı çıkarmayı.
Kuşu avuç içine zorla almak belki en büyük güven kaybıdır.

kardeşim anlaşamıyoruz galiba. diyorsun ki dışarı salman çok önemli. çıkmıyor işte kendisi. kapısını açık bıraksan tüm gün boyunca yine çıkmıyor. ben kendim anca çıkarabiliyorum böyle
Sakin olun lütfen, @Kaan Civelekoğlu yazdığı şey doğru. Dışarı çıkmak istemiyorsa, o şekilde avuca alarak zorla çıkartmak onu iyice strese sokar. Ve kafesine bir an önce geri dönmek ister. Dal darıyla belki dışarıya çıkartabilirsiniz. Küçük bir ayna da kafes dışına çıkartmakta işe yarayabilir.

kardeşim anlaşamıyoruz galiba. diyorsun ki dışarı salman çok önemli. çıkmıyor işte kendisi. kapısını açık bıraksan tüm gün boyunca yine çıkmıyor. ben kendim anca çıkarabiliyorum böyle
Şu yöntemi deneyebilirsiniz: Kafesin kapısını açıp bağlayın ki geri kapanmasın. Odadan dışarı çıkıp kapısını kapatın. Çıkmadan pencereyi de kapatın. Kaçacağı açık bir yer olmasın. Sonra çıktığınızda bir kere muhabbet kuşu sesi açsanız telefonunuzdan, (sadece birkaç kez öttüreceksiniz, fazla öttürmeyin) o ötünce o da öterek kafesten dışarı çıkar. Ben ilk salmak istediğimde bunu yapmıştım. Sonra çıkmış mı diye kontrol etmek için içeri girin. Çıkmamışsa dal darıyla çıkarmaya çalışın. Benimkiler de sizinki gibi yabaniydi ama zamanla alışıyorlar. Kafese girme zamanı geldiğinde üstüne örtü atarak yakalayın. Zorla avuca almayın, zorla avuca alıp kafese de sokmayın. Kuşlar bunu sevmez ve elinizi ısırabilir. Tek kuş almanız size alışması açısından avantajlı ama yetişkinler biraz inatçı olabiliyor. Ona bu konuda zaman tanımanızı tavsiye ediyorum.

Şu yöntemi deneyebilirsiniz: Kafesin kapısını açıp bağlayın ki geri kapanmasın. Odadan dışarı çıkıp kapısını kapatın. Çıkmadan pencereyi de kapatın. Kaçacağı açık bir yer olmasın. Sonra çıktığınızda bir kere muhabbet kuşu sesi açsanız telefonunuzdan, (sadece birkaç kez öttüreceksiniz, fazla öttürmeyin) o ötünce o da öterek kafesten dışarı çıkar. Ben ilk salmak istediğimde bunu yapmıştım. Sonra çıkmış mı diye kontrol etmek için içeri girin. Çıkmamışsa dal darıyla çıkarmaya çalışın. Benimkiler de sizinki gibi yabaniydi ama zamanla alışıyorlar. Kafese girme zamanı geldiğinde üstüne örtü atarak yakalayın. Zorla avuca almayın, zorla avuca alıp kafese de sokmayın. Kuşlar bunu sevmez ve elinizi ısırabilir. Tek kuş almanız size alışması açısından avantajlı ama yetişkinler biraz inatçı olabiliyor. Ona bu konuda zaman tanımanızı tavsiye ediyorum.
dediğinizi denedim ama maalesef sadece ötüyor. dışarıya çıkmaya hala niyeti yok. elimden yem yiyor , dal darıyı seviyor ama yerinden kıpırdamıyor. zaten dışarıya çıktığı zaman da hemen kafesine girmek istiyor.

dediğinizi denedim ama maalesef sadece ötüyor. dışarıya çıkmaya hala niyeti yok. elimden yem yiyor , dal darıyı seviyor ama yerinden kıpırdamıyor. zaten dışarıya çıktığı zaman da hemen kafesine girmek istiyor.
Allah Allah. Sizinki bayağı inatçıymış demek ki. Ben alalı 2 hafta olduktan sonra söylediğim yöntemle salmıştım, işe yaramıştı. Sizinki yetişkin ya, ondan ötürü alışması uzun sürebilir (ki bazıları da tamamen yabani oluyor). Size önerim kuşu değiştirin ve 3-4 aylık yavru alın. Erkek, 3-4 aylık, açık yeşil muhabbet kuşları hem konuşmaya çok meyillidir hem de sahibine çok çabuk alışır. Belli bir eğitimden sonra elinizle yem yemekle kalmıyor, saldığınız zaman sizinle oyun oynuyor, konuşuyor. Sizinki ise yetişkin olduğu için alışması zor, hatta belki de hiç alışmaz. Bence kuşu aldığınız yerle takas edin. Zaten 6-7 ay önce almışsınız ve o kadar zamandan sonra alışmadıysa şimdi alışabileceğini pek sanmıyorum ve bir dahaki sefere kesinlikle yetişkin almanızı önermiyorum.

Bazı kuşlar eğitilemeyecek şekilde yabani olur. İçlerinden gelen korku ile zarar göreceklerini düşünürler ve bu sebepten dolayı kafes dışına çıkmak istemezler. Kendi iç dünyalarında ne yaşıyorlarsa bu korkuyu yenemiyorlar.

Geri