Karadeniz Pet

Yavru muhabbet kuşum hastamı ??

VahdetBaşar

Yeni Üye
Merhabalar hiç ilgilenilmediğini gördüğüm birinden muhabbet kuşu aldım zorla çok bakımsızdı almışlar dükkana koymuşlardı ve daha 6 yada 8 aylık ama kuyruğu aşağı doğru duruyor ve uçmaya çalıştığında hemen çakılıyor yatağın üzerinde denedim sert bir yerde değil hastamı yada hiç kafesten çıkarıp ilgilenmemişler ondan mı zamanla düzelir mi.

Ayrıca 7 yaşında bir muhabbet kuşumda var onda böyle olmamıştı yavru iken ama bu yavrucağıza hiç bakmamışlar yuvanın içi küflenmiş falan rezil yani acıdım göz yumamazdım şimdi de korku sardı beni kuyruğu aşağı bakıyor uçamıyor ve hiç ilgilenmemişler yavru iken alıp kafese atmışlar uçurmamışlar bile ne yapmalıyım .

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Kuşu görebilir miyiz?
Streameble isimli siteye girin kuşun güncel halinin videosunu çekin yükleyin linki buraya atın.
Kuşun kuyruğu da görünsün. Kuşun son dışkılarının fotoğrafını da paylaşın. Hizliresim yükle isimli siteyi kullanarak buraya link atabilirsiniz.

Bahsettiğiniz durum hiç iyi değil. Acil bir durum gerekebilir. İsterseniz hangi şehirde yaşadığınızı söylerseniz kanatlı veterineri varsa araştırıp size önerebiliriz 👍🏻
Böyle bir kuşta ciddi rahatsızlık olabilir.

Yemek yiyor mu kuş? Kilosunu öğrenelim hassas terazi varsa ölçün.

Bu arada İstanbul Maltepe'de yaşıyorum Anadolu yakasında. Birde diğer kuşumu yanaştırsam ona hastalık vs bulaşırmı kafesleri ayrı ama aynı odadalar ?

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Kuşu görebilir miyiz?
Streameble isimli siteye girin kuşun güncel halinin videosunu çekin yükleyin linki buraya atın.
Kuşun kuyruğu da görünsün. Kuşun son dışkılarının fotoğrafını da paylaşın. Hizliresim yükle isimli siteyi kullanarak buraya link atabilirsiniz.

Bahsettiğiniz durum hiç iyi değil. Acil bir durum gerekebilir. İsterseniz hangi şehirde yaşadığınızı söylerseniz kanatlı veterineri varsa araştırıp size önerebiliriz 👍🏻
Böyle bir kuşta ciddi rahatsızlık olabilir.

Yemek yiyor mu kuş? Kilosunu öğrenelim hassas terazi varsa ölçün.
Hassas terazim yok ama az çok baktığımda kilo kaybı var.

Dışkıları iyi değil ve kuyruğunun o şekilde durması da normal değil. Kafesi değiştirin, paslı kafes zehirlemeye yol açabilir. Galvaniz kaplama veyahut pirinç kafes alabilirsiniz boyasız olmalı.
İstanbul için,
MeydanPark klinik,
Vetform klinik,
ABC veteriner kliniği,
İstanbul Zeytinburnu veteriner kliniği,
Şirinvet klinik,
Sefaköy vet-max klinik,
Var.
Maltepe için kanatlı uzmanı bulamadım ama forumda birisi Vet216 Koşuyolu Veteriner Kliniğini tavsiye etmiş memnun kaldığını söylemiş.
Tercih sizin.

Bu kuşun kanatlı hekimi tarafından mutlaka muayene edilmesini öneririm ben. Çünkü geldiği ortam uygun değil anlattığınız kadarı ile. Dışkıları kötü. İç parazit olabilir.
Evdeki kuşunuzdan uzak tutun bu kuşu. Veterinere gidin hastalık varsa tedaviye başlayın hekimin verdiği ilaçlar neyse. İyileştikten sonra evdeki kuşunuz da hasta değil ise ve anlaşılırlarsa aynı kafese koyabilirsiniz.

Dışkıları iyi değil ve kuyruğunun o şekilde durması da normal değil. Kafesi değiştirin, paslı kafes zehirlemeye yol açabilir. Galvaniz kaplama veyahut pirinç kafes alabilirsiniz boyasız olmalı.
İstanbul için,
MeydanPark klinik,
Vetform klinik,
ABC veteriner kliniği,
İstanbul Zeytinburnu veteriner kliniği,
Şirinvet klinik,
Sefaköy vet-max klinik,
Var.
Maltepe için kanatlı uzmanı bulamadım ama forumda birisi Vet216 Koşuyolu Veteriner Kliniğini tavsiye etmiş memnun kaldığını söylemiş.
Tercih sizin.

Bu kuşun kanatlı hekimi tarafından mutlaka muayene edilmesini öneririm ben. Çünkü geldiği ortam uygun değil anlattığınız kadarı ile. Dışkıları kötü. İç parazit olabilir.
Evdeki kuşunuzdan uzak tutun bu kuşu. Veterinere gidin hastalık varsa tedaviye başlayın hekimin verdiği ilaçlar neyse. İyileştikten sonra evdeki kuşunuz da hasta değil ise ve anlaşılırlarsa aynı kafese koyabilirsiniz.
Yani yanlış anlamazsanız veterinere gidecek kadar durumum yok daha iyi şartlarda büyümesi için aldım korktum ölür diye ama o kadar durumum yok alternatif bir yol yok mu yada mesela suyuna vitamin koydum şuan yemini kontrol ediyorum elimle beslemeye çalışıyorum ama gerçekten veteriner durumum yok.

Şöyle yapalım.
Kuşta öğürme,kusma, hapşırma,ayak soğukluğu gibi belirtiler varsa belirtin.

1-) Kafes mutlaka değişmeli. Galvaniz kaplama veyahut pirinç kafes alınsın boyasız.

2-) Plastik tünekler değiştirilsin,ahşap tünek alınsın.

3-) Koyu renkli suluk alınsın (Suyun durduğu uzun haznenin koyu renkli olması vitaminlerin geç bozulmasını sağlar. Koyu mavi suluk alabilirsiniz).

4-) Yem olarak Versele Laga veya Garden Mix pembe şerit yem alınız. Her yem alınmaz buna dikkat edelim.
Boyalı şeyler içeren hiçbir yemi almayın. Ballı yem gibi şeyler verilmemelidir.

5-) Oda sıcaklığı her daim sabit ısıda olsun,22-24 derece sıcaklık.
Cereyandan,hava akımından muhafaza edin.

3 gün art arda probiyotik takviyesi veriniz sindirim sistemi için. Dışkıları normal değil demiştim. Düzelme olmazsa ilaç kullanmak gerekebilir. Entrobac probiyotik tavsiye ediyoruz. Gervit multivitamin ve Bt Amin Forte de elinizde olsun. Bunlar takviyedir.
Ayrıca kuşta yumurta olabilir veya solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Kuyruk devamlı hareket ediyor ise ve ses çıkıyor ise yine ilaç kullanmak gerekebilir.

Zayıf ise 35 Gr nin altında ise bakteriyel enfeksiyon akla gelir. O zaman kursaktan besleme yapılması gerekir bilen birileri tarafından.

Yani kendi kendine geçmesini beklemeyin.

Geri