Karadeniz Pet

Yuvalık almalı mıyım? Bir çift kuş bide misafir kuşumuz

ali1237

Yeni Üye
Merhaba Ben Ali!
Arkadaşlar öncelikle ceresi mavi olan bizim misafir kuşumuz yaklaşık 1 aydır geçici olarak bakıyorum hastaydı canlandı çok şükür iyi şuan(anladığım kadarıyla)🧿
Bende bu süre zarfında muhabbet kuşuna fazlasıyla alıştım(cinsiyetini ve yaşını bilmiyorum) ve bir çift almak istedim beyaz olanı ve sarı olanı aldım(ayrı ayrı fotoğraflarını ekledim)bunların sarısının erkek olduğu 2 aylık olduğunu ve mavisininde 8 aylık bir dişi olduğunu öğrendim.
Ben alanları daha geniş olsun eksik bir şeyleri olmasın her türlü imkanı sağlamak adına petshoptan gerekli büyüklükte kafes bir kaç oyuncak ve ayna almıştım(zararlı olduğunu öğrenince hemen kaldırdım).
Kuşlarımın hem daha geniş bir alana sahip olması hemde ileriki zamanlarda yavrulaması adına yuvalık almayı düşünüyordum fakat internette çok farklı konular dolaşmakta sizden ricam sizinde kuşlara bakmanız cinsiyeti yaşı hakkında bilgilerinizi sunmanız ve ekstra olarak yapacağım takdirde hem kuşların fiziksel hemde ruhsal sağlığı açısından iyi geleceği ekipmanları ve aktiviteleri söylerseniz çok memnun olurum.
Saygılarımla

akou1lj.jpg
rh06apx.jpg
2g370mq.jpg

Hoşgeldiniz..
Ceresi mavi olan kesin erkek bir kuş. 1 yaş üstü olduğunu düşünüyorum. Aynı tünekteki dişi kuşla çift olabilirler ikisi de kızışmış. Tabi iyi geçinirlerse.
Diğer konuda eş olmaya uygun değil deme sebebim şuydu; eğer kuşlar çift yapılacaksa erkek kuşun daha büyük olması tercih edilir. Hem yaşça hem de fiziksel olarak büyük olmalı ki dişiye baskınlık kurabilsin. O yeni aldığınız ceresi pembe olan yavru erkek kuş, dişi de baskınlık kuramaz. Ama yaşı ve cinsiyeti itibarıyla eğitilmeye çok müsait bir kuş, kendinize çok kolay alıştırabilirsiniz onu

Çift kuşlar eğer güzel anlaşıyor ve yavru almak isteniyorsa kafeslerinde oyuncak tercih edilmez çünkü oyuncak olursa kuşlar dikkatlerini oyuncağa verir ve aralarında oyuncak için kavga da çıkabilir. Dolayısıyla kafes sade olmalı ki, oyuncak yerine birbiriyle ilgilensinler. Bunlar haricinde kafeste aynasız, çıngıraklı oyuncaları çok severler ve mutlaka bir salıncak olmalı bence. Dışarıdayken küçük çıngıraklı topları ve gagalarıyla tutabilecekleri oyuncakları severler.
B vitamini temin edin, tüy dönemlerinde kullanın. Gerwit ve entrobac probiyotik de aynı şekilde temin edip düzenli kullanmanızda fayda var. Dal darı yemeyi çok severler, fazlası yağlanma yapar ama 7-10 günde bir mutlu olması ve sağlığı açısından verebilirsiniz. Meyve sebze yesinler fakat aşırıya kaçılmasın. İnternette yiyebilecekleri meyveler mevcut oradan bakabilirsiniz.
Başka sorunuz varsa cevaplayabilirim. Aklıma gelenler bunlardı :)

Hoşgeldiniz..
Ceresi mavi olan kesin erkek bir kuş. 1 yaş üstü olduğunu düşünüyorum. Aynı tünekteki dişi kuşla çift olabilirler ikisi de kızışmış. Tabi iyi geçinirlerse.
Diğer konuda eş olmaya uygun değil deme sebebim şuydu; eğer kuşlar çift yapılacaksa erkek kuşun daha büyük olması tercih edilir. Hem yaşça hem de fiziksel olarak büyük olmalı ki dişiye baskınlık kurabilsin. O yeni aldığınız ceresi pembe olan yavru erkek kuş, dişi de baskınlık kuramaz. Ama yaşı ve cinsiyeti itibarıyla eğitilmeye çok müsait bir kuş, kendinize çok kolay alıştırabilirsiniz onu
Hoşbulduk...
Şuan için pek anlaştıkları söylenemez 😂 tabi zaman bunu belli edicek henüz daha 1 hafta dahi olmadı aynı kafeste olalı yavru kuşa gelince şuan için kendileri çok çekingen ve ürkek ona ayrı bir özen gösteriyorum hem korkmaması için hemde alışması için sanırım ilerleyen günlerde yuvalık alacağım hem alan genişliği için hemde belki bir yavrumuz olur 😊 yazdıklarınız için çok teşekkür ederim b vitamini temin ettim darıyı da aldım ama içlerinden sadece büyük olan erkek yiyo diğerleri darıya yaklaşmıyo bile bu arada kuşların duş alabilmeleri için bir kaba ılık su koydum fakat girme taraftarı olmadılar bunların yıkanmasını nasıl sağlayabilirim? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Hoşbulduk...
Şuan için pek anlaştıkları söylenemez 😂 tabi zaman bunu belli edicek henüz daha 1 hafta dahi olmadı aynı kafeste olalı yavru kuşa gelince şuan için kendileri çok çekingen ve ürkek ona ayrı bir özen gösteriyorum hem korkmaması için hemde alışması için sanırım ilerleyen günlerde yuvalık alacağım hem alan genişliği için hemde belki bir yavrumuz olur 😊 yazdıklarınız için çok teşekkür ederim b vitamini temin ettim darıyı da aldım ama içlerinden sadece büyük olan erkek yiyo diğerleri darıya yaklaşmıyo bile bu arada kuşların duş alabilmeleri için bir kaba ılık su koydum fakat girme taraftarı olmadılar bunların yıkanmasını nasıl sağlayabilirim? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
8 ay sonra yetişkin olurlar, yavru kuşun daha çok zamanı var :) ama umarım zamanı gelince yavru alırsınız.
Büyük olan erkek bildiğinden yiyordur. Diğerleri korkuyor olabilir, boyutunu makasla keserek küçültün belki daha az korkarlar yada biraz yemliğe ovalayın yemlikten baksınlar, tadını alınca vazgeçemiceklerdir :)
Banyoyu zorla yaptırmayın, isterseler kendileri girerler ama siz teşfik etmek için suyla oynayın biraz sevdiği şeyler varsa içine koyabilirsiniz. Marul koyanlarda var ama ben hiç denemedim. Genelde banyo kabı çok etkiliyor. Kaptan korktuklarını için gelmiyor olabilirler. Temiz bir sprey şişesine su koyup korkutmadan üzerlerine de sıkabilirsiniz. Tüydeyken o biraz nemli suyu almaları bile fayda sağlar ama ürketmeyin :)

Geri