Karadeniz Pet

`Lonely

Yeni Üye
Öncelikle merhabalar, forumda yeniyim daha demin açtım hesabı bir kusurum olursa şimdiden özür diliyorum ve konuya giriyorum.

Cuma günü 45 günlük muhabbet kuşu aldım fotoğrafta gördüğünüz gibi kafes düzenini böyle ayarladım ayrıca solda gördüğünüz tahtayı da kendim yaptım ve şu 2 plastik tünek yerine de tahta tünek kullanmak istiyorum sanırım plastik tüneklerin zararı olabiliyormuş okuduklarım kadarıyla.
Kuşuma çok iyi bakmak istiyorum tabii ilk kuşum ama aile büyüklerinden ve 2 arkadaşımdan da tavsiyeler aldım ancak buradan da bilgili kişilere danışmak istedim öncelikle kafes düzenim nasıl onu size sormak istiyorum tabii biraz da kuştan bahsedeyim cuma günü aldığımda biraz şaşkındı gece yem yememesinden korktum bağışıklığı düşmesin diye artık ne kadar yanlış ne kadar doğru bilemiyorum ama biraz forumlardan baktım ve muhabbet kuşu videosu, sesi açarsam iştahlanacağını ve neşesi yerine geleceğini gördüm az çok tahmin ediyordum heyecanlanacağını da üzüldüm de bir yandan sonuçta aldığım petshopta nerdeyse 20 kuşla beraber kalıyorlardı büyük bir kafeste ve çok sağlıklı maşallah cumadan beri çok yem yiyor, suyunu içiyor dışkısı normal görünüyor koyu yeşil ve kahverengi tonlarında oluyor cuma günü biraz siyahlık gördüm ama arkasını kontrol ettiğimde de herhangi bir yapışma durumu görmedim. Bir de cumartesi günü dayanamadım telleri kemirmesine saldım saldığım gibi elime çıkıp direk etrafa uçtu tabii biraz çarparak uçtu ama yavaş uçtuğu için bir şey olmayacağını düşündüm çok şükür olmadı da konacak yerler buldu zırt bırt uçmadı benden de hiç kaçmıyordu ne kafes içi ne dışarıda hiç kaçtığı olmadı ve pazartesiden beri elime omzuma sırtıma hep geliyor çağırdığımda gelmiyor tabii onu öğretemedim henüz uğraşmadım ama nereye gitsem de geliyor kendini sevdiriyor, öptürüyor hatta bazen öpücük sesi çıkarıyor bir de eklemeyi unutmadan ben sabah 07.00 den akşam 16.30 civarına kadar evde olmuyorum bu yüzden kuşu 16.45 - 17.00 civarı salıyorum bugün 16.45 de saldım 18.45 de kendi isteğiyle kafesine girdi salıncağına çıktı yemeğini yedi hiçbir stres belirtisi de görmedim aşırı iştahlıydı bu bir stres belirtisi muhtemelen ama dışkılamasında sorun yoktu cuma gününden cumartesi gününden bahsediyorum tabii.
Sanırım biraz fazla uzattım kusura bakmayın. Kuşuma gerçekten elimden geldiğince mükemmel bakmak istiyorum kendime karşı nasılsam ona da aynı özeni gösteriyorum günlerdir günde 2 defa suyunu değiştiriyorum dün de kafesin altını süpürgeyle süpürdüm kuş da o sırada çok sevdiği yer olan dolabıma çıkmıştı çok bayılıyor sanırım biraz da karanlık yer olmasının da etkisi var.
Evet dediğim gibi tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-03-08 at 21.56.29.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-08 at 21.56.29.jpeg
    114.6 KB · Görüntüleme: 32
  • WhatsApp Image 2023-03-08 at 21.56.28.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-08 at 21.56.28.jpeg
    116.5 KB · Görüntüleme: 28
Bu arada eklemek istiyorum petshoptan kafesle birlikte bu taş da hediye verdi satıcı ama taşa pek dokunmuyor kafes tellerini ve salıncağının boncuklarını kemiriyor boncukları da dünden beri kemiriyor normalde kemirmiyordu birkaç gündür. Ama öyle sık değil saat başı falan 1 2 dkk ya kemiriyor ya kemirmiyor öyle yani.

Merhabalar hoşgeldiniz ✨
Kafesiniz hep koltuk üzerinde mi duruyor merak ettim :)

Öncelikle dediğiniz gibi tünekler tahta olmalı.
Kafes tülü önermiyorum, tırnakları takılabiliyor. Çok vaka oluyor öyle.
Kalamar kemiği, mineral blok ve gritli kuş kumu da kafes de olmalı. Ayrıca dal darı yemeyi çok severler onu da alabilirsiniz, haftada bir gün yiyebilir fazlası olmasın.
Bunlar haricinde gerwit multivitamin ve entrobac probiyotik alırsanız ömrü boyunca kullanır :)

Merhabalar hoşgeldiniz ✨
Kafesiniz hep koltuk üzerinde mi duruyor merak ettim :)

Öncelikle dediğiniz gibi tünekler tahta olmalı.
Kafes tülü önermiyorum, tırnakları takılabiliyor. Çok vaka oluyor öyle.
Kalamar kemiği, mineral blok ve gritli kuş kumu da kafes de olmalı. Ayrıca dal darı yemeyi çok severler onu da alabilirsiniz, haftada bir gün yiyebilir fazlası olmasın.
Bunlar haricinde gerwit multivitamin ve entrobac probiyotik alırsanız ömrü boyunca kullanır :)
Hoş buldum teşekkürler :)
Evet, kafes koltuk üstünde duruyor çünkü yanlış bilmiyorsam bel hizasında olmalı ve hep yanında oluyorum evde olduğum sürece yatağım da hemen sağ tarafta yakın oluyoruz yani sıkılmasına müsaade etmiyorum keyfi yerinde oluyor. Kafes tülünü de kullanma sebebimiz yemek yerken çok hareketli yemliğin içinde bir sağ bir sol yapıyor yemler sıçrıyor dışarı o yüzden taktım ama hiç tırnağı takıldığını görmedim de dediğiniz gibi onun için zararlıysa kullanmayı bırakabilirim. Bu arada altında da ızgarası var. Sizce ızgara yerine grit kum alsam ızgarayı kaldırsam ızgaranın altında da ızgarayla aynı renkte kafesin altındaki gibi bölge var ayrı bir kapak diyeyim. Bir de şu an kuş yaklaşık 2 dkkdır sırtına dönmüş bir şekilde duruyor en son ufak tefek kaşınıyodu temizleniyodu da şu an öyle duruyor bu sırta dönük durması da normal bir durummuş sanırsam.

Bu arada şu an ''muhabbet kuşuyla yolculuk nasıl yapılır'' yazınızı okuyorum çünkü haziranda 3 saatlik bir yolculuğumuz olacak inşallah :) sorunsuz bir şekilde uzun yıllar sağlıklı, mutlu yaşaması için elimden geleni yapacağım

Hoş buldum teşekkürler :)
Evet, kafes koltuk üstünde duruyor çünkü yanlış bilmiyorsam bel hizasında olmalı ve hep yanında oluyorum evde olduğum sürece yatağım da hemen sağ tarafta yakın oluyoruz yani sıkılmasına müsaade etmiyorum keyfi yerinde oluyor. Kafes tülünü de kullanma sebebimiz yemek yerken çok hareketli yemliğin içinde bir sağ bir sol yapıyor yemler sıçrıyor dışarı o yüzden taktım ama hiç tırnağı takıldığını görmedim de dediğiniz gibi onun için zararlıysa kullanmayı bırakabilirim. Bu arada altında da ızgarası var. Sizce ızgara yerine grit kum alsam ızgarayı kaldırsam ızgaranın altında da ızgarayla aynı renkte kafesin altındaki gibi bölge var ayrı bir kapak diyeyim. Bir de şu an kuş yaklaşık 2 dkkdır sırtına dönmüş bir şekilde duruyor en son ufak tefek kaşınıyodu temizleniyodu da şu an öyle duruyor bu sırta dönük durması da normal bir durummuş sanırsam.
Koltuk üstünde durmasından ziyade bir masanın üzerinde dursa daha iyi olur. Koltukta dengesiz olur kafes 🤔
Tüle şimdiye kadar takılmamış olabilir ama emin olun tellerde gezinince, yaramazlık yapınca ve tırnakları uzamaya başlayınca sorun oluşturuyor. Evet bir tık daha yem dökülüyor ama sağlığından önemli değil :)

Izgara teli kalsın, bazen dışkılarını yiyorlar yada canları sıkıldığında tabana inip dışkılarını didekleyip, peçeteyi yiyebiliyorlar. Izgara telinin olması önemli.
Yanlış anladınız sanırsam kumu tabana dökmüyoruz, gritli kuş kumu yiyorlar :)
Yemi sindirmelerine yardımcı oluyor.

Son düzenleme:
Bu arada şu an ''muhabbet kuşuyla yolculuk nasıl yapılır'' yazınızı okuyorum çünkü haziranda 3 saatlik bir yolculuğumuz olacak inşallah :) sorunsuz bir şekilde uzun yıllar sağlıklı, mutlu yaşaması için elimden geleni yapacağım
İyi okumalar dilerim, faydalı olmuştur size umarım :)

Koltuk üstünde durmasından ziyade bir masanın üzerinde dursa daha iyi olur. Koltukta dengesiz olur kafes 🤔
Tüle şimdiye kadar takılmamış olabilir ama emin olun tellerde gezinince, yaramazlık yapınca ve tırnakları uzamaya başlayınca sorun oluşturuyor. Evet bir tık daha yem dökülüyor ama sağlığından önemli değil :)

Izgara teli kalsın, bazen dışkılarını yiyorlar yada canları sıkıldığında tabana inip dışkılarını didekleyip, peçeteyi yiyebiliyorlar. Izgara telinin olması önemli.
Yanlış anladınız sanırsam kumu tabana döküyoruz, gritli kuş kumu yiyorlar :)
Yemi sindirmelerine yardımcı oluyor.
Kumu döktüğümüzde ızgaradan aşağı gider boşluk olur hani kuş kayar diye düşündüm ama kuş zaten hafif kumu da doldurunca sorun olmaz muhtemelen. Ben biraz fazla detaycı düşünüyorum sanırım baya özen gösteriyorum günde 2 kez suyunu falan değiştiriyorum zaten cuma cumartesi pazar 3 gün boyunca
bol bol sohbet ettim çok keyifli görünüyor :)
İki dakika önce çektiğim bu fotoğrafları da eklemek isterim.
Göründüğü gibi kafesin içi de tam olarak bu şekilde :) Salıncağına da bayılıyor. Eklemek istiyorum: pazartesi günü dışkısında biraz yeşile dönüklük gördüm patates haşladım parmak ucuyla verdim 15 dakika sonra kontrol ettiğimde dışkısı tekrardan normale dönmüştü, koyu yeşildi ve kıvamı ne sert ne yumuşaktı görünürde çok iyiydi. Bugün de biraz marul verdim taptaze yeni yıkanmış ona da bayıldı parmağımı ısırıyordu yerken o kadar istekli yedi :)
Bu arada cumartesi gününden beri battaniye örtüyorum geceleri saat 22.00 gibi örtüp sabah 06.30 da kaldırıyorum sabahları çok enerjik görünüyor hatta pazartesi günü dediğiniz gibi yaramazlık yaptı, kafesin tellerinde dolandı hatta kaç gündür de öyle gün içinde 1 - 2 defa yapıyor ben evde yokken yapıyormuş zaten bi 5 - 10 dakika falan :)
Biraz uzattım sanırım konuyu ama çok hassasım kuşum için gerçekten sıktıysam özür dilerim...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-03-08 at 22.41.54 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-08 at 22.41.54 (1).jpeg
    169.2 KB · Görüntüleme: 22
  • WhatsApp Image 2023-03-08 at 22.41.54.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-08 at 22.41.54.jpeg
    164.7 KB · Görüntüleme: 16
Kumu döktüğümüzde ızgaradan aşağı gider boşluk olur hani kuş kayar diye düşündüm ama kuş zaten hafif kumu da doldurunca sorun olmaz muhtemelen. Ben biraz fazla detaycı düşünüyorum sanırım baya özen gösteriyorum günde 2 kez suyunu falan değiştiriyorum zaten cuma cumartesi pazar 3 gün boyunca
bol bol sohbet ettim çok keyifli görünüyor :)
İki dakika önce çektiğim bu fotoğrafları da eklemek isterim.
Göründüğü gibi kafesin içi de tam olarak bu şekilde :) Salıncağına da bayılıyor. Eklemek istiyorum: pazartesi günü dışkısında biraz yeşile dönüklük gördüm patates haşladım parmak ucuyla verdim 15 dakika sonra kontrol ettiğimde dışkısı tekrardan normale dönmüştü, koyu yeşildi ve kıvamı ne sert ne yumuşaktı görünürde çok iyiydi. Bugün de biraz marul verdim taptaze yeni yıkanmış ona da bayıldı parmağımı ısırıyordu yerken o kadar istekli yedi :)
Bu arada cumartesi gününden beri battaniye örtüyorum geceleri saat 22.00 gibi örtüp sabah 06.30 da kaldırıyorum sabahları çok enerjik görünüyor hatta pazartesi günü dediğiniz gibi yaramazlık yaptı, kafesin tellerinde dolandı hatta kaç gündür de öyle gün içinde 1 - 2 defa yapıyor ben evde yokken yapıyormuş zaten bi 5 - 10 dakika falan :)
Biraz uzattım sanırım konuyu ama çok hassasım kuşum için gerçekten sıktıysam özür dilerim...
Klavyem yanlış yazmış benim de 🤦🏻‍♀️
Kumu tabana dökmüyoruz* yazacaktım. Düzenledim yazımı. Kumu yiyecek yani.
Estağfurallah sıkmadınız. Kuşunuz anlattığınıza göre mutlu görünüyor :)
Marulun nemini iyice almayı unutmayın. Fazlası ishal yapar bilginiz olsun

Klavyem yanlış yazmış benim de 🤦🏻‍♀️
Kumu tabana dökmüyoruz* yazacaktım. Düzenledim yazımı. Kumu yiyecek yani.
Estağfurallah sıkmadınız. Kuşunuz anlattığınıza göre mutlu görünüyor :)
Marulun nemini iyice almayı unutmayın. Fazlası ishal yapar bilginiz olsun
Evet ben de ona göre az verdim marulu o da çok iştahlı yedi ama sağlığı için çok vermedim tabii ki.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, son bir şey eklemek istiyorum.
Demin battaniye serdim üstüne ve ben gece lambası kullanıyorum hafif bi loş ışık oluyor göründüğü gibi turuncu tuz lambası.
Tabii fotoğrafta tam gerçekte gördüğüm gibi çıkmıyor ama çok tatlı bir ışık oluyor sıkacağını sanmıyorum hatta muhtemelen hoşuna gidiyor çünkü hiç huysuzlanmadı geceleri ama gene de deneyimli olduğunuz için danışmak istedim bu konuda da.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-03-08 at 22.56.04.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-08 at 22.56.04.jpeg
    21.2 KB · Görüntüleme: 16
  • WhatsApp Image 2023-03-08 at 22.56.05.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-08 at 22.56.05.jpeg
    114.1 KB · Görüntüleme: 23
Benim kuşum karanlıkta daha iyi uyuyor ama bazı kuşlar loş ışıkta da uyuyabilir. Kuşunuz rahatsız olmuyorsa nispeten karanlık olan ama loş ışıkta uyuyabilir.
Battaniyeyi üşümesin diye mi yoksa karanlık olsun diye mi örtüyorsunuz?

Benim kuşum karanlıkta daha iyi uyuyor ama bazı kuşlar loş ışıkta da uyuyabilir. Kuşunuz rahatsız olmuyorsa nispeten karanlık olan ama loş ışıkta uyuyabilir.
Battaniyeyi üşümesin diye mi yoksa karanlık olsun diye mi örtüyorsunuz?
Annanem de örtermiş eskiden kuşunun üstüne onun da çok hoşuna gidiyormuş karanlıkta uyumak ve huysuzlandığı zaman da örtermiş direk susuyormuş gene besliyor 1 yıldır falan gene öyle yapıyor örtüyormuş ben de öyle yaptım karanlık olsun diye örttüm tabii o da birkaç kuş baktığı için ona göre de düşündüm ve cidden hoşuna gidiyor.

Hatta eklemek istiyorum: annanem bir gün terasta perdeler açıkmış açık unutmuş yani çamaşır asarken kuş bi anda kafesin kapağını açıp kaçmış ama tam 1 gün sonra geri gelmiş annanem belki gelir diye bir umut kafesin kapağı açık şekilde bırakmış terasta kafesi o da 1 gece sonra kendi gelmiş girmiş kafese çok sevinmiştim yıllar önce bunu öğrendiğimde. Ne güzel günlerdi çocukluk :) Tabii o zamanlar alamadım alerjim yüzünden besleyemedik ancak alabildim napalım sağlık olsun.

Böyle şeylere küçüklükten alışınca daha rahat ediyorlar. Büyük olsaydı alışması zor olurdu, kafes örtülmesi işkence gibi gelirdi. Hatta benim kuşum küçükken bile asla örttürmezdi :) örttüğüm anda tellerde dolaşmaya başlar, inmezdi. Her kuşun karakteri farklı tabi. Sizinki rahat ediyorsa problem olmaz. Örten çok kuş sahibi var.
Anneanneniz çok şanslıymış :)
Kuşunuzla sağlıklı ömürler dilerim, sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz ✨

Böyle şeylere küçüklükten alışınca daha rahat ediyorlar. Büyük olsaydı alışması zor olurdu, kafes örtülmesi işkence gibi gelirdi. Hatta benim kuşum küçükken bile asla örttürmezdi :) örttüğüm anda tellerde dolaşmaya başlar, inmezdi. Her kuşun karakteri farklı tabi. Sizinki rahat ediyorsa problem olmaz. Örten çok kuş sahibi var.
Anneanneniz çok şanslıymış :)
Kuşunuzla sağlıklı ömürler dilerim, sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz ✨
Çok teşekkürler hepimize sağlıklı ömürler dilerim. Artık benim kuşuma karşı olan hassas davranışlarım yüzünden daha çok soru sorarım muhtemelen :)

İstediğiniz kadar sorabilirsiniz :)
Sormayı unutmuşum da şimdi aklıma geldi ben 16.45 civarı açıyorum 21.30 civarı kapatıyorum demiştim 18.45 de hatta kendi girdi bugün kafese çünkü dışardayken canı isterse girer diye açık bırakıyorum da 18.45 de girdiğinde kapıyı kapatmadım çünkü disiplin oluşturdum 4 saat kapısı açık kalıyor ama bugün 16.45 de saldığım için 20.45 de kapattım sizce hemen hemen böyle aynı saatlerde 16.30 - 17.30 arası açıp 20.30 - 21.30 civarı kapatmam doğru mudur disiplin açısından zaten yavru ya alışsın istiyorum düzene.

Bir de dün süpürge (elektrikli süpürge) ile kafesin içini ızgaranın altını falan temizlediğimi de söylemiştim ayrıca ıslak mendille de sildim zararı olmasın diye de peçete de kullandım mendilden sonra.
Acaba mendille kabasını alıp sabunlu suyla yıkasam sonra biraz peçeteyle üstünden geçip 15 dakika kadar bekletsem daha mı iyi olur diye de düşündüm de sabunlu sudan da biraz şüphelendim bi zararı olur mu gibisinden ama balkona falan koysam 15 dakika hava alsa zaten kurumuş da olur böyle düşünüyorum.

Son düzenleme:
Sormayı unutmuşum da şimdi aklıma geldi ben 16.45 civarı açıyorum 21.30 civarı kapatıyorum demiştim 18.45 de hatta kendi girdi bugün kafese çünkü dışardayken canı isterse girer diye açık bırakıyorum da 18.45 de girdiğinde kapıyı kapatmadım çünkü disiplin oluşturdum 4 saat kapısı açık kalıyor ama bugün 16.45 de saldığım için 20.45 de kapattım sizce hemen hemen böyle aynı saatlerde 16.30 - 17.30 arası açıp 20.30 - 21.30 civarı kapatmam doğru mudur disiplin açısından zaten yavru ya alışsın istiyorum düzene.
Düzenli saati olsun istiyorsanız o şekilde yapabilirsiniz. Açıkçası benim kuşumun düzenli saatleri yok. Hiç bir kuşumunda olmadı. Kafama göre çıkartıp kafama göre kafes içine alıyorum. Eğer kuşunuzu elinize alıp kolayca kafes içine koyabiliyorsanız ne ala. Bazı kuşları kafes içine koymak çok zor oluyor.
Birde her gün aynı saatte alıştırırsanız o saatler geldiğinde hep çıkmayı bekler 🥲
Eğerki kuşunuzu o istediğinde değil de, siz istediğiniz vakit kafes içine rahatça koyabiliyorsanız o zaman hiçbir problem yok demektir. Yeterki; yarım saatte kalsa 3 saatte kalsa kafes içine koymakta zorlanılmaması.
Kısacası; dediğiniz düzen sorun olmaz yapabilirsiniz.

Bu arada ekleyeyim, tüy dönemlerinde kafes içinde kalması daha uygun olacaktır 🌸

Bir de dün süpürge (elektrikli süpürge) ile kafesin içini ızgaranın altını falan temizlediğimi de söylemiştim ayrıca ıslak mendille de sildim zararı olmasın diye de peçete de kullandım mendilden sonra.
Acaba mendille kabasını alıp sabunlu suyla yıkasam sonra biraz peçeteyle üstünden geçip 15 dakika kadar bekletsem daha mı iyi olur diye de düşündüm de sabunlu sudan da biraz şüphelendim bi zararı olur mu gibisinden ama balkona falan koysam 15 dakika hava alsa zaten kurumuş da olur böyle düşünüyorum.
Ben kafes tabanını ve ızgarasını sıvı sabun ve süngerle yıkıyorum. İyice duruluyorum. Sonra peçete ile kurulayıp, alt tabana peçete seriyorum. Güzelce yıkarsanız yani yoğun koku ve sabun artığı kalmadıkça hiçbir problem olmaz merak etmeyin.

Düzenli saati olsun istiyorsanız o şekilde yapabilirsiniz. Açıkçası benim kuşumun düzenli saatleri yok. Hiç bir kuşumunda olmadı. Kafama göre çıkartıp kafama göre kafes içine alıyorum. Eğer kuşunuzu elinize alıp kolayca kafes içine koyabiliyorsanız ne ala. Bazı kuşları kafes içine koymak çok zor oluyor.
Birde her gün aynı saatte alıştırırsanız o saatler geldiğinde hep çıkmayı bekler 🥲
Eğerki kuşunuzu o istediğinde değil de, siz istediğiniz vakit kafes içine rahatça koyabiliyorsanız o zaman hiçbir problem yok demektir. Yeterki; yarım saatte kalsa 3 saatte kalsa kafes içine koymakta zorlanılmaması.
Kısacası; dediğiniz düzen sorun olmaz yapabilirsiniz.

Bu arada ekleyeyim, tüy dönemlerinde kafes içinde kalması daha uygun olacaktır 🌸
Evet kendi isteğiyle giriyor benim koymamla da sorunsuz giriyor henüz çağırdığımda gelmese de elime, omzuma, sırtıma, kafama geliyor sadece 4 gün oldu alalı cuma günü almama rağmen :) tabii cuma ve cumartesi çok sohbet ettim hiç üzmedim. Ama pazar günü çıkmaya çalıştı ben ilk gün saldığım için hep bi yerlere çarptı pazar günü de elimden yem yerken 3 defa çıkmaya çalıştı ilkinde kuyruğundan tutmak zorunda kaldım çok üzüldüm bunun için ama çarpmaması için iyiliği için yapmıştım bunu ikinci denemesinde avcumla ittirerek geri soktum kafesine üçüncüsünde kafesi üstüne kapattım ayağı sıkıştı ama hemen açıp geri kapattım hemen düzeldi uçamadı ayağı sıkıştığı için ordan anladım direk sıkıştığını ama aslında pek sıkışmış gibi durmuyodu dışarıdan bakınca.
Kuyruğundan tutmak zorunda kaldığım için çok üzüldüm kafes içine girdiğinde 3 kez tüy döktü ama küçük tüylerdi sanırım streslendi ama 1 dakika bile sürmedi dökmesi direk geçti. Pazartesi günü 2. salışımda sorunsuz bi şekilde uçtu zaten dediğim saatlerde salmıştım gene o da mutlu ben de mutluyum :)

Ben kafes tabanını ve ızgarasını sıvı sabun ve süngerle yıkıyorum. İyice duruluyorum. Sonra peçete ile kurulayıp, alt tabana peçete seriyorum. Güzelce yıkarsanız yani yoğun koku ve sabun artığı kalmadıkça hiçbir problem olmaz merak etmeyin.
Hmm teşekkürler ben de böyle yaparım o zaman :) sünger hiç düşünmemiştim ama mantıklı ve hijyen açısından da temiz bi yöntem teşekkür ederim tekrardan. Kesinlikle kuşum için başka sorularla da geleceğim :)

Geri