Karadeniz Pet

Kuşumun çıkmış tüyünü çektim sorun olur mu

iBLoodyLegend

Paylaşımcı Üye
Kuşumun kanat tüyü bugün baktığımda çıkmıştı ben de çektim fakat canını falan acıtmadım hafif ellediğim gibi elime geldi. yani ben ellemesem bile o tüy düşecekti veya kendi düşürecekti. bunu yapmamın bi zararı olur mu kuşuma?

soruya neden soruyla karşılık veriyorsunuz?
Farkında mısınız bilmem ama bende sorguladığınız şeyi şu an kendiniz de yaptınız.
Öncelikle benim soruyu sorma amacım size tepki göstermek veya sizi yargılamak değildi. O çektiğiniz tüyü neden çektiğinizin cevabını verince bende asıl yanıtımı verecektim. Örneğin uçmasını istemediğiniz için mi çekmek istediniz yada kanlı tüy tüpü mü gördünüz de ona mı müdahale etmek istediniz bunu öğrenmek istemiştim. Zira cevabınıza göre benimde cevabım değişecekti. Madem yanıt vermediniz, o zaman kendimce cevaplayayım. Kuşunuzun tüyleri düzensiz çıkmadığı ve tüy tımarına gerek duyulmadığı haller dışında müdahale etmemeniz doğru olandır. Kendileri gayette düşürmesi gereken tüyleri biliyor ve döküyorlar. Bir kerelik tüye dokunmuşsunuz ve elinize kolayca geldiğini söylemişsiniz. Eğer o bölgede kanama vs olmadıysa sorun olmaz. Dediğiniz gibi muhtemelen kendi düşürecek olabilirdi. Kendiliğinden tüyü tekrar yerine gelir. Ama siz kesinlikle tüylerinin hepsine bu şekilde müdahale etmeyin. Kuşu strese sokar ve kalıcı bir hasara sebebiyet verebilirsiniz. Tüy sağlığı için de kaliteli bir B vitamini kullanmanız gerekir. Süper üye olduğunuz için sanıyorum ki vitamini de biliyorsunuzdur.

Geri