Karadeniz Pet

Ne yazık ki muhabbet kuşum hasta..

Birde kuşunuza entrobac probiyotik, gerwit multivitamin ve bt amin forte yoksa eğer temin edin. İyi gelecektir. Mutlaka temin edip kullanın. Dal darı verin mutlu olsun, iştahına da iyi gelir.

Hassas tartınız var mı? Eğer varsa kuşunuzu ölçebilir misiniz?

Ben kuşumu direkt üstüne koyuyorum. Eğer zor olursa, tartıyı açıp kuşu kafes ile beraber tartıya koyun. Sonra tartı açıkken ve kafes konumu değişmeden, kuşu parmağınızla dışarı çıkarın. Aradaki farka bakın. Birde elinize alabilirseniz, kursak kontrolü yapın. Kuşu karşınızda düşünün, size bakar konumda. Gagasının biraz alt tarafı ve size göre sol tarafı onun kursağı. Elinizle oraya hafifçe dokunun. Elinize tane tane yem gelebilir, boşsa hiç gelmez. Sonra altında uzunca bir kemik var, o kemiğe bakın. Kemik elinize gelir ama eğer çok keskinleşmişse tehlikeli. Kemiğin sağ ve sol taraflarına bakın, oralarda yağ olması lazım, eğer yoksa boşsa yine tehlikeli.

İnşallah sadece tüy dökümündendir. Tüy dökümünde böyle şeyler olabilir ama bu dönemde hayatını kaybeden kuşlar olduğunu okudum.

Hassas tartınız var mı? Eğer varsa kuşunuzu ölçebilir misiniz?

Ben kuşumu direkt üstüne koyuyorum. Eğer zor olursa, tartıyı açıp kuşu kafes ile beraber tartıya koyun. Sonra tartı açıkken ve kafes konumu değişmeden, kuşu parmağınızla dışarı çıkarın. Aradaki farka bakın. Birde elinize alabilirseniz, kursak kontrolü yapın. Kuşu karşınızda düşünün, size bakar konumda. Gagasının biraz alt tarafı ve size göre sol tarafı onun kursağı. Elinizle oraya hafifçe dokunun. Elinize tane tane yem gelebilir, boşsa hiç gelmez. Sonra altında uzunca bir kemik var, o kemiğe bakın. Kemik elinize gelir ama eğer çok keskinleşmişse tehlikeli. Kemiğin sağ ve sol taraflarına bakın, oralarda yağ olması lazım, eğer yoksa boşsa yine tehlikeli.

İnşallah sadece tüy dökümündendir. Tüy dökümünde böyle şeyler olabilir ama bu dönemde hayatını kaybeden kuşlar olduğunu okudum.
Şu anda evde değilim ama gider gitmez gereken ölçümleri yapacağım ve size bilgi vereceğim İsmail bey. Kursak kontrolünü de yapmaya çalışırım ama bunda ne ile karşılaşmam gerektiğini bilmiyorum açıkçası; orada elime tane tane yemler mi gelmesi gerekiyor yoksa hiç bir şey gelmemesi mi gerekiyor?
Uzunca kemik dediğiniz kuşun göğsü oluyor değil mi? Yani göğsü boyunca uzana kemiğe ve sağ-sol taraflarına bakmam gerekiyor değil mi?

Tüydeyken de dışkı değişimi oluyor. Bakın bu benim kuşumun 12 gün önceki hali. Tüy döküyordu ve bu şekil kabarık masanın üzerinde uyukluyordu. Başka bir kuşta görsem 'kesin hasta acil veterinere götürülmesi gerek' derdim. Ama kuşumu gözlemledim ve şükür hasta olmadığına kanaat getirdim. Yani demem o ki; gözlemleyin, dışkısı çok değişken devamlılık arz eden bir dışkı olduğunda ve durgunluğu bariz bir şekilde arttığında, iştahtan kesildiğini fark ettiğinizde korkun..
İşte benim kuşumda aynı durumda görünüyor Merve hanım. Kendi kendine dururken hep bir kabarıklık ve uyku hali var, elime alınca (kafese elimi uzatınca önce kızgınken çıkarttığı sesi çıkarıp sonra parmağımı göğsüne yaklaştırınca kendisi elime geliyor) o kabarık hali gidiyor normal hali geliyor ve benimle ilgileniyor, konuşuyor, elimden dal darı ve aspur yiyor vs. Fakat eskisine oranla az yediğini fark edebiliyorum zira daldarıyı çok severek yerdi şimdi istekli bir şekilde 6-7 tane yiyip sonra bırakıyor. Dün akşam aspur torbasının içine girdi ve tavuk gibi eşelenerek güzel bir şekilde yedi mesela ama bu öğlen aynı şeyi yaptığımda dün akşamki kadar yemedi. Bir de kafesteyken gidip kendi yem kabındaki mamadan da yiyor ama az bir şey yedikten sonra yeniden tüneğine çıkıyor. Bu arada gaga taşını eskiden yemediği kadar yediğini farkettim, hatta öyle bir iştahla kemiriyor ki bayağı bir şaşırdım açıkçası..

Şu anda evde değilim ama gider gitmez gereken ölçümleri yapacağım ve size bilgi vereceğim İsmail bey. Kursak kontrolünü de yapmaya çalışırım ama bunda ne ile karşılaşmam gerektiğini bilmiyorum açıkçası; orada elime tane tane yemler mi gelmesi gerekiyor yoksa hiç bir şey gelmemesi mi gerekiyor?
Uzunca kemik dediğiniz kuşun göğsü oluyor değil mi? Yani göğsü boyunca uzana kemiğe ve sağ-sol taraflarına bakmam gerekiyor değil mi?
Evet o tarafına bakın. Kursağına hafifçe dokununca elinize tane tane yem gelebilir. O bölgenin dolu olup olmadığına bakın.

Tekrar merhabalar. Son fotoğraflarımız aşağıda; dışkısı epey bir düzeldi gibi zira ishal belirtisi yok. Keyfi de yerine geldi ve yem yemesi de ilk günkü durumuna oranla bayağı bir düzeldi. Aşağıdaki fotoğrafta kolumda durduğu sırada koluma yaptığı dışkı sabah yaptığı(f). elimde duran dışkı da az önce yaptığı dışkı(g).
Dışarıdayken biraz uçup konuyor, eskiden yaptığı gibi kendi kendine konuşuyor, omzuma konup hafifçe yanağımı ısırıyor ve hatta şu an ben bilgisayar başında bunu yazarken ekranı seyrediyor. Bu arada kumu ve gaga taşını normalden fazla tüketiyor gibime geliyor belki daha önce buna dikkat etmediğim için şimdi çok tüketiyor gibime geliyordur, açıkçası bilemiyorum.

Ekli dosyalar

• e.jpg
    e.jpg
    110.2 KB · Görüntüleme: 12
  • f.jpg
    f.jpg
    157.2 KB · Görüntüleme: 11
  • g.jpg
    g.jpg
    145.4 KB · Görüntüleme: 13
İsmail bey; bu arada hassas tartı ile kuşumu 15-20dk kadar önce tarttım ve ağırlığının 37-38 gr olduğunu gördüm, fotograftaki çay tabağı tek başına 95gr geliyor ki bu durumda 37gr olduğunu söyleyebiliriz. Kursak ile ilgili dediğinizi yaptım ama pek birşey anlayamadım açıkçası; yani elime gelmesi gereken şeyin tam olarak ne olduğunu bilmediğim için birşey söylemem zor, elimle ufak şeyler hissettim gibime geliyor ama emin olamıyorum. Göğsüne gelirsek öyle normalden farklı bir görünüm olmadığı gibi elime de çok bıçak sırtı gibi birşey gelmedi sanki. Göğsü boyunca aşağıya doğru uzanan bir kemik var ama bıçak sırtından çok tepe gibi hissettim ben. Dediğim gibi yem yemesi de eskiye yakın yani o ilk günlerdeki gibi değil, iştahsızlığı azalmış durumda.
Şimdi en çok merak ettiğim şey acaba bizim çocuk tüy dökümüne girmiş olabilir mi? Bu nedenle özellikle ilk günlerde bu halsizliği, keyifsizliği, iştahsızlığı ve hatta dışkıdaki değişimi yaşamış olabilir miyiz sizce? Hatta kendi kendineyken kafasını geriye atıp bu uyku durumunu yaşıyor olabilir miyiz? Zira sık sık gagasıyla tüylerini karıştırıyor ve sanki tüylerini düzeltmeye çalışıyor.

Ekli dosyalar

• h.jpg
    h.jpg
    186.4 KB · Görüntüleme: 11
  • i.jpg
    i.jpg
    134.8 KB · Görüntüleme: 13
Dışkılarında sorun görünmüyor. Keyfi ve iştahı da yerindeyse korkulacak bir şey olacağını sanmıyorum. Tüydeyken de o belirtileri gösterebiliyorlar ama tüyde olduğuna emin misiniz? Kafes tabanında tüyler var mı ya da kafası diken diken mi?
Son olarak denilen takvileri temin edebildiniz mi?

Dışkılarında sorun görünmüyor. Keyfi ve iştahı da yerindeyse korkulacak bir şey olacağını sanmıyorum. Tüydeyken de o belirtileri gösterebiliyorlar ama tüyde olduğuna emin misiniz? Kafes tabanında tüyler var mı ya da kafası diken diken mi?
Son olarak denilen takvileri temin edebildiniz mi?
Açıkçası tüylerinin değişmekte olduğunu düşünüyorum çünkü küçük tüycükler yanında kuyruğundaki en uzun tüyler de dahil olmak üzere 4-5 adet uzun tüyün de düştüğünü fark ettim. Bizim oğlan Eylül ayının yavrusu diye biliyorum ve 3 Ekim 2022 tarihinde aldığımızda satan kişi 30-35 günlük bir kuş olduğunu söylemişti. İlk aldığımızda gerçekten çok daha ufaktı ve geçtiğimiz aylarda büyüyüp serpilip bu haline geldi. Dolayısıyla bizim oğlan (hala yavru sayılır mı bilmiyorum) ama 5 aylık bir kuş diyebiliriz. Geçtiğimiz aylarda yine bayağı bir tüy dökmüştü ama nerdeyse geneli çok hafif olan küçük ve kısa tüylerdi. Bu sefer o küçük tüyler yanında dökükler arasında uzun tüyleri de gördüğüm için acaba tüy değişimine girmiş olabilir mi diye düşündüm ama tabi ki bundan emin olacak kadar tecrübeye sahip değilim. Kafes tabanında ve hatta kafesin olduğu yerde küçük küçük tüyler görünüyor ama kafa tüylerinde henüz bir değişim yok, o diken diken durma evresine henüz gelmedik sanırım.
Takviyelere gelince dün sabah ve bu sabah suluğunu yarısına kadar doldurup 7 damla kadar Gold Wings Multivitamin damlattım ve karıştırıp yerine o şekilde taktım. Dün tam 8 saat dolunca suluğunu çıkarttım ve içindeki suyu boşaltıp çalkaladıktan sonra suluğa normal şişe su koyup yerine o şekilde taktım. Bu sabah saat 09.00da suluğunu çıkartıp temizleyip yeniden multivitaminli su koydum, akşam saat 17.00da tekrar dün yaptığım işlemi yapacak ve sadece şişe su koyacağım.
Diğer takviyeleri de sipariş ettim, Röhnfried entrobac inşallah yarın teslim edilecek, gewit-w ve bt-amin forte için ise ne yazık ki en yakın teslim tarihi ptesi olacak gibi görünüyor :(

Açıkçası tüylerinin değişmekte olduğunu düşünüyorum çünkü küçük tüycükler yanında kuyruğundaki en uzun tüyler de dahil olmak üzere 4-5 adet uzun tüyün de düştüğünü fark ettim. Bizim oğlan Eylül ayının yavrusu diye biliyorum ve 3 Ekim 2022 tarihinde aldığımızda satan kişi 30-35 günlük bir kuş olduğunu söylemişti. İlk aldığımızda gerçekten çok daha ufaktı ve geçtiğimiz aylarda büyüyüp serpilip bu haline geldi. Dolayısıyla bizim oğlan (hala yavru sayılır mı bilmiyorum) ama 5 aylık bir kuş diyebiliriz. Geçtiğimiz aylarda yine bayağı bir tüy dökmüştü ama nerdeyse geneli çok hafif olan küçük ve kısa tüylerdi. Bu sefer o küçük tüyler yanında dökükler arasında uzun tüyleri de gördüğüm için acaba tüy değişimine girmiş olabilir mi diye düşündüm ama tabi ki bundan emin olacak kadar tecrübeye sahip değilim. Kafes tabanında ve hatta kafesin olduğu yerde küçük küçük tüyler görünüyor ama kafa tüylerinde henüz bir değişim yok, o diken diken durma evresine henüz gelmedik sanırım.
Takviyelere gelince dün sabah ve bu sabah suluğunu yarısına kadar doldurup 7 damla kadar Gold Wings Multivitamin damlattım ve karıştırıp yerine o şekilde taktım. Dün tam 8 saat dolunca suluğunu çıkarttım ve içindeki suyu boşaltıp çalkaladıktan sonra suluğa normal şişe su koyup yerine o şekilde taktım. Bu sabah saat 09.00da suluğunu çıkartıp temizleyip yeniden multivitaminli su koydum, akşam saat 17.00da tekrar dün yaptığım işlemi yapacak ve sadece şişe su koyacağım.
Diğer takviyeleri de sipariş ettim, Röhnfried entrobac inşallah yarın teslim edilecek, gewit-w ve bt-amin forte için ise ne yazık ki en yakın teslim tarihi ptesi olacak gibi görünüyor :(
Anlatttığınıza göre tüyde görünüyor. Kafası da bugün yarın dikenleşir. Baya bir çirkin olur yakında ama sonra tekrar tatlılaşıyorlar :)
Ve evet hala yavru sayılır kendisi.
Tüydeyken karın ağrıları olur, bağışıklıkları düşer o yüzden halsizlik ve durgunluk görülür.
Kuşların özel dönemidir aslında.
Bu sebeple o dönemdeyken kafes dışına çok çıkartıp yormamakta fayda var.
Yine de hastalık olma ihtimaline karşı gözlemde olun tabi ki.

Anlatttığınıza göre tüyde görünüyor. Kafası da bugün yarın dikenleşir. Baya bir çirkin olur yakında ama sonra tekrar tatlılaşıyorlar :)
Ve evet hala yavru sayılır kendisi.
Tüydeyken karın ağrıları olur, bağışıklıkları düşer o yüzden halsizlik ve durgunluk görülür.
Kuşların özel dönemidir aslında.
Bu sebeple o dönemdeyken kafes dışına çok çıkartıp yormamakta fayda var.
Yine de hastalık olma ihtimaline karşı gözlemde olun tabi ki.
Yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Merve hanım, çok sağolun.
Sabah Vetfrom Veteriner kliniğinden veteriner hekim Gözde hanımla mesajlaştık, kendisi sağolsun telefon üzerinden bile elinden geldiğince ilgilendi. Bizim oğlanın genel hal ve durumunu anlattım ve mevcut durumunu göstermek için dün akşam çektiğim videolarını, fotoğraflarını, dünkü dışkı fotoğraflarını vs kendisine gönderdim. Kendisi bana normalde kuşumun minimum 40gr olması gerektiğini ve 37gr olduğu için normalin altında olduğunu, beslenmesini ve ağırlığını çok iyi takip etmemi, normal gibi görünse de aslında kakasını biraz daha volümlü yapması gerektiğini, onu hep sıcak tutmam gerektiğini, kendisi yemiyorsa kursaktan besleme yapmam gerektiğini, beslenme takibinin çok önemli olduğunu zira kuşların 2-3 günde bile 30gr ağırlıklara düşebildiğini ve bu durumun da halk arasında kuruma diye tabir edilen hastalığı tetikleyebileceğini söyledi. Kursak sondası alabileceğim yerin telefonunu ve bunu yapmayı bana öğretebilecek kişinin telefonuna kadar verdi sağ olsun. K
Kısacası şu an için bizim oğlanın yemesini daha da dikkatli şekilde takip edecek ve ters bir durum hissedersem hemen kendisini arayıp kliniğe gideceğim diye kendimi şartlandırmış durumdayım. İnşallah buna hiç gerek kalmamasını umuyorum.
Bir de Gözde hanım vitamin konusunda kuşun karaciğer değerleri hakkında bilgimiz olmadan vitamin kullanmamamız gerektiğini ve gereksiz yere yapılacak bir kullanımın faydadan çok zararı olacağını söyledi.

Kuşun kilosu zayıf ama 5 aylık olduğunu düşünürsek endişelenecek kadar değil diye düşünüyorum. Kendisine yaşını söylediniz mi bilemiyorum da.

Malzeme temin edebileceğiniz yere kadar söylemesi ne güzel!, sanırsam tahmin edebiliyorum...

Vitamin konusunda da veterinere güveniyorsanız tabi ki öncelikle dikkate almanız gereken kişi işin uzmanı olmalı.

Kendi adıma rica ederim, kuşunuza ve size sağlıklı günler dilerim ✨

Kuşun kilosu zayıf ama 5 aylık olduğunu düşünürsek endişelenecek kadar değil diye düşünüyorum. Kendisine yaşını söylediniz mi bilemiyorum da.

Malzeme temin edebileceğiniz yere kadar söylemesi ne güzel!, sanırsam tahmin edebiliyorum...

Vitamin konusunda da veterinere güveniyorsanız tabi ki öncelikle dikkate almanız gereken kişi işin uzmanı olmalı.

Kendi adıma rica ederim, kuşunuza ve size sağlıklı günler dilerim ✨
Merve hanım her zamanki gibi bana yardımcı olmaya çalışıp görüşlerinizi benimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum. Sizin, Adrian beyin ve İsmail beyin görüşleri benim için ziyadesiyle kıymetlidir ve her zaman da öyle olacaktır. Yaşadığım şu zorlu süreçte bana yardımcı olmaya çalışan sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Hepiniz çok çok sağolun ve varolun.
Oğlumun durumuyla ilgili yaşadığım gelişmeleri konu altında yazmaya devam edecek ve eğer siz de uygun görürseniz sizlerden bu gelişmeler üzerine fikir ve görüşlerinizi istirham edeceğim.

Merve hanım her zamanki gibi bana yardımcı olmaya çalışıp görüşlerinizi benimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum. Sizin, Adrian beyin ve İsmail beyin görüşleri benim için ziyadesiyle kıymetlidir ve her zaman da öyle olacaktır. Yaşadığım şu zorlu süreçte bana yardımcı olmaya çalışan sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Hepiniz çok çok sağolun ve varolun.
Oğlumun durumuyla ilgili yaşadığım gelişmeleri konu altında yazmaya devam edecek ve eğer siz de uygun görürseniz sizlerden bu gelişmeler üzerine fikir ve görüşlerinizi istirham edeceğim.
Tabi ki. Aklınıza takılan ne olursa sorabilir ve yazabilirsiniz ✨

İyi akşamlar arkadaşlar.. Ne yazık ki ne yaptıysam kuşumun bir türlü yem yemesini sağlayamadım; dal darı verdim, aspur verdim, ne verdiysem bir türlü yemiyor.. Az önce tarttım öğlen 37gr gelirken şu anda 36 gr geliyor. Bundan sonra geriye yapabileceğim tek şey olarak sözünü ettiğim veterinere götürmek kalıyor :(
İşin kötü yanı veteriner kursaktan besleme yapmamı isteyebilir ama internetten kursaktan besleme videolarını da izledim ve bunu yapabilecekmişim gibime de gelmiyor hiç :(
Aranızda ne yapabileceğim hakkında bana fikir verebilecek birisi var mı acaba?

İyi akşamlar arkadaşlar.. Ne yazık ki ne yaptıysam kuşumun bir türlü yem yemesini sağlayamadım; dal darı verdim, aspur verdim, ne verdiysem bir türlü yemiyor.. Az önce tarttım öğlen 37gr gelirken şu anda 36 gr geliyor. Bundan sonra geriye yapabileceğim tek şey olarak sözünü ettiğim veterinere götürmek kalıyor :(
İşin kötü yanı veteriner kursaktan besleme yapmamı isteyebilir ama internetten kursaktan besleme videolarını da izledim ve bunu yapabilecekmişim gibime de gelmiyor hiç :(
Aranızda ne yapabileceğim hakkında bana fikir verebilecek birisi var mı acaba?
Bence vakit kaybetmeden veterinere götürün. Dışkı analizi yaparlar muhtemelen ve hastalığı net anlaşılır. Kursak beslemesini ne yazıkki zor olsada yapmalısınız. Yada yapabileceğini bildiğiniz bir yere bırakın ama yem yemiyorsa iştahsızlıktan dolayı bağışıklığı iyice düşer. Mutlaka beslenmeli.

Bence vakit kaybetmeden veterinere götürün. Dışkı analizi yaparlar muhtemelen ve hastalığı net anlaşılır. Kursak beslemesini ne yazıkki zor olsada yapmalısınız. Yada yapabileceğini bildiğiniz bir yere bırakın ama yem yemiyorsa iştahsızlıktan dolayı bağışıklığı iyice düşer. Mutlaka beslenmeli.
Sabahtan öğleye kadar gayet güzel yem yiyen kuş öğleden sonra akşama kadar ve akşamdan geceye kadar ne olur da yem yemez inanın anlayamıyorum.. Klinik şu anda kapalı olmasa alıp hemen götüreceğim ama ne yazık ki saat 19.00dan sonra kapalı oluyorlar.

Aslında 36 37 gram zayıf sayılmaz. Kuşun cinsine göre bazı kuşlar iri bazıları daha minyon olabilir. Ama 30 gram altı tehlikeli.

Kursak beslemeyi banada söylediler ama bende yapamıyorum. Bakamıyorum bile yaparlarken. Kafesinde daldarı olsun, neşesi yerindeyse, dışkılarıda fena değil, gelip gidip yer. Kursağına bakın. Elinize dolu geliyor mu yoksa boş mu?

Geri