Karadeniz Pet

Ne yazık ki muhabbet kuşum hasta..

stratejist

Yeni Üye
Arkadaşlar merhabalar,
Cuma akşamı sağlıklı bir şekilde evde bıraktığım kuşumu pazar öğleden sonra eve döndüğümde kabarık ve sessiz bir halde tünekte tünerken buldum. Normalde olmayan bir şekilde tüy de dökmüş ve hala da dökmeye devam ediyor. Kuşumda sürekli bir uyku hali var, ben yokken çok çok az mama yemiş ve hala da çok az yiyor.
Dışkısını kontrol ettiğimde önceleri beyaza yakın sarı ve sulu iken şimdi siyaha yakın yeşil ve daha kıvamlı olduğunu gördüm. Fotoğraflarını da aşağıda paylaşıyorum.
Kuşumu tekrar sağlıklı bir hale getirmek için sizden yardımlarınızı istiyorum. İstanbul leventte ikamet ediyorum ve eğer bana yakın olup kuşlardan anlayan bir veteriner tavsiye ederseniz kuşumu tedavi için ona da götürebilirim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• 20230213_185729.jpg
    20230213_185729.jpg
    860.8 KB · Görüntüleme: 65
Bunlar da diğer fotoğraflar..

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    329.6 KB · Görüntüleme: 48
  • 3.jpg
    3.jpg
    79.6 KB · Görüntüleme: 46
Güncel dışkılar yapılır yapılmaz ne renk? Kuşta kusma,koku vs var mı?
Bu arada Leventte imkanlarınız çok iyi. İnternete istanbul levent kuş veterineri yazarsanız güzel yerler bulunur. Aynı zamanda üniversitelerin veteriner fakülteleri de bakıyor.
Dışkı analizi yapılsa daha net olur.

Cevabınız için teşekkür ederim Merve hanım. Dışkılar siyaha çalan koyu yeşil renkte oluyor. Kuşta kusma, koku vs. yok ama çok az yem yiyor. Hatta elime alıp darı yedirmeye çalışıyorum ve normalde çok severek yediği darıyı bile nazlanarak yiyor. Kuşum henüz birkaç aylık küçük bir kuş ama daha önce hiç bu şekilde davranmamıştı. Her daim kabarık ve uyku halinde. Kafesten çıkarınca uçuyor sonra gelip omzuma konuyor, elime geliyor ama daha önce elimden keyifle yem yiyen kuş şu anda nerdeyse hiç yemiyor.
Dünden beri internette araştırma yapıyorum ve bu kapsamda veterinerleri de araştırdım. Veterinerler hakkında internetteki yorumlar her daim çelişkiler içeriyor, bu nedenle bizzat bu forumdaki arkadaşlardan birinin gidip memnun kaldığı bir veteriner varsa ve gönül rahatlığıyla tavsiyede bulunabilirse o veterinere gitmeyi yeğlerim.

Cevabınız için teşekkür ederim Merve hanım. Dışkılar siyaha çalan koyu yeşil renkte oluyor. Kuşta kusma, koku vs. yok ama çok az yem yiyor. Hatta elime alıp darı yedirmeye çalışıyorum ve normalde çok severek yediği darıyı bile nazlanarak yiyor. Kuşum henüz birkaç aylık küçük bir kuş ama daha önce hiç bu şekilde davranmamıştı. Her daim kabarık ve uyku halinde. Kafesten çıkarınca uçuyor sonra gelip omzuma konuyor, elime geliyor ama daha önce elimden keyifle yem yiyen kuş şu anda nerdeyse hiç yemiyor.
Dünden beri internette araştırma yapıyorum ve bu kapsamda veterinerleri de araştırdım. Veterinerler hakkında internetteki yorumlar her daim çelişkiler içeriyor, bu nedenle bizzat bu forumdaki arkadaşlardan birinin gidip memnun kaldığı bir veteriner varsa ve gönül rahatlığıyla tavsiyede bulunabilirse o veterinere gitmeyi yeğlerim.
Rica ederim 🌸
Bugün gün içinde yine dışkı paylaşımları yapın 1-2 saat daha yapar yapmaz çekip atın dışkılarını. Ya iç mantar tedavisi ya da koksidiyoz tedavi görecek gibi duruyor... Vakit kaybetmemek lazım duruma göre bugün tedaviye başlasanız iyi olur.

Teşekkür ederim Merve hanım. Dışkılar ishal gibi değil daha kıvamlı yapıda. Dışkı bağlamında en çok dikkatimi çeken şey de kağıtta yeşilimsi bir iz bırakması. Kafes altı kağıdında bir de beyazımsı bir dışkı daha var sanırım, o biraz daha cıvık ama bembeyaz kalsiyum gibi görünüyor. Son fotoğrafları aşağıya ekledim.
Bir de ben yiyecek olarak kuş yemi ve kuş taşı (kafese asılan alçımsı) dışında başka birşey vermedim hiç kuşuma. Probiyotik ve vitamin olarak hangi markaları alıp hangi ölçüde vermemi tavsiye edersiniz acaba? Bunlar petshopta bulunan şeyler midir?

Ekli dosyalar

• x.jpg
    x.jpg
    160 KB · Görüntüleme: 34
  • y.jpg
    y.jpg
    182.1 KB · Görüntüleme: 35
Az önce masanın üzerine yaptı ve hemen peçeteyle sildiğim dışkısı fotoğrafta Merve hanım. Şimdi elimden biraz dal darı yedirdim hatta.

Ekli dosyalar

• z.jpg
    z.jpg
    168.2 KB · Görüntüleme: 31
Bu da şimdi masanın üzerine yaptığı dışkı. Daha silmeden size göndereyim dedim.

Ekli dosyalar

• t.jpg
    t.jpg
    435.7 KB · Görüntüleme: 33
Bu da bir önceki mesajımdaki masanın üzerine yaptığı dışkının peçete üzerindeki hali.

Ekli dosyalar

• v.jpg
    v.jpg
    119.5 KB · Görüntüleme: 43
Kuşun ağzında peynirleşmeye benzer beyaz oluşumlar yok Adrian bey. Genel durumu da düne oranla bugün biraz daha iyi gibi sanki, kafesinde elime geliyor ve o şekilde dışarı çıkıyor, dışarıdayken masanın üzerinde geziyor ve elimden darı yiyor. Bugün genel hareketlilik durumu düne oranla daha iyi görünüyor. Sanki yem yeme de durumu da düne göre daha artmış gibime geliyor. Ama tünekte tüneme ve kabarık durma durumu devam ediyor tabi :(

Bir de beyaz gaga taşını eskisine oranla daha fazla tüketiyor kanımca. Hatta bu nedenle o kırık beyaz dışkıları görüyor olabiliriz diye düşünüyorum. Bir de dikkatimi çeken şey kabarık haldeyken sanki geviş getiriyormuş gibi ağzının hareket etmesi ve çıtır çıtır ses gelmesi. Bu belki daha önceden de olan ve normal olan bir şeydir ama ben yeni fark ettim açıkçası. Beni en çok şu kabarık durma, halsiz görünme ve genel uyuma hali üzüyor ve ciddi şekilde moralimi bozuyor açıkçası :(

Hangi şehirde yaşıyorsunuz? Düne göre biraz daha iyi olması sizi şaşırtmasın. Kanatlılardan anlayan hekime götürmeniz çok iyi olur.
Mesajlarınızı tekrar okudum İstanbul Levent tarafında bilmiyorum ama İstanbul bu konuda biraz daha şanslı. İzmir'de kanatlılardan anlayan çok az hekim var, 1-2 tane anca. İstanbul'da hatırladığım kanatlılardan anlayan şurası vardı sanırım;
Ben daha önce gitmedim, yazılanlara göre tavsiye ediyorum. Şansınıza yakın sayılır.

Teşekkür ederim İsmail bey. Söylediğiniz klinik bana epey uzak kalıyor aslında. İncelemelerim sonucunda bana yakın ve ücretleri epey yüksek olmasına rağmen genelde memnun kalınan "Vetform Veteriner Kliniği" öne çıkıyor. Eğer kendim bir çare bulamazsam ücretini çok da fazla kafama takmayıp buraya götürmeyi planlıyorum açıkçası.

Teşekkür ederim İsmail bey. Söylediğiniz klinik bana epey uzak kalıyor aslında. İncelemelerim sonucunda bana yakın ve ücretleri epey yüksek olmasına rağmen genelde memnun kalınan "Vetform Veteriner Kliniği" öne çıkıyor. Eğer kendim bir çare bulamazsam ücretini çok da fazla kafama takmayıp buraya götürmeyi planlıyorum açıkçası.
Oranın kanatlılar konusunda iyi olduğuna emin misiniz? Maalesef her veteriner kliniği kuşlardan anlamıyor. Birçoğu kedi ve köpek konusunda iyi. Mesela İzmir'de kuşlardan anlayan veteriner hekim sayısı en fazla 3'tür.

Kuşlar zararsız gibi görünen şeyleri kemirip az bir miktar bile yutsalar kursak floraları bozuluyor. Benim şu anda bir kuşum yoğun bakımda. Profesyonel bakım ve oksijen veriliyor. Kursak florası bozulmuş. Kursağı yıkandı ve yararlı bakteriler koyuluyor. Üstelik kafesi çok sade bir kafes.

İmkanınız varsa genel bir kontrol için götürün ama kanatlılardan anlayan bir hekime götürün. Sizin dediğiniz yere baktım. Emin olamadım. Gitmeden önce iyice araştırın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Oranın kanatlılar konusunda iyi olduğuna emin misiniz? Maalesef her veteriner kliniği kuşlardan anlamıyor. Birçoğu kedi ve köpek konusunda iyi. Mesela İzmir'de kuşlardan anlayan veteriner hekim sayısı en fazla 3'tür.

Kuşlar zararsız gibi görünen şeyleri kemirip az bir miktar bile yutsalar kursak floraları bozuluyor. Benim şu anda bir kuşum yoğun bakımda. Profesyonel bakım ve oksijen veriliyor. Kursak florası bozulmuş. Kursağı yıkandı ve yararlı bakteriler koyuluyor. Üstelik kafesi çok sade bir kafes. Boyalar çeşitli kimyasallar içerdiği için zehir olarak bile görülebilir kuşlar için. Ayağında sertleştiyse, rahat edemicek bir süre sonra orayı kemirmeye, boyalı kısmı ısırmaya çalışır.

İmkanınız varsa hem boya için hem genel bir kontrol için götürün ama kanatlılardan anlayan bir hekime götürün. Sizin dediğiniz yere baktım. Emin olamadım. Gitmeden önce iyice araştırın.
İsmail hocam ayağı boyaya giren kuş bu değildi, karıştırdınız sanırsam

Geri