Karadeniz Pet

1 haftadır hasta olan muhabbet kuşu nasıl iyileşir?

BenBurak

Yeni Üye
Kuşum 1 haftadan beri hasta. Soğuktan üşüttüğünü düşünüyorum, çünkü ailem evdeki ısıtıcıları sürekli açıp kapattı. Kuş sürekli soğuk ve sıcak havaya maruz kaldığı için hasta oldu sanırım.

Normalde saldırgan olan kuşum bir anda çok evcil olmaya başladı. Ne ısırıyor ne de kaçıyor. Devamlı sevgiye ve ilgiye muhtaç bir şekilde avucuma sokuluyor. Üşüdüğünden dolayıdır belki, bilmiyorum.

Sürekli kabarık duruyor. Ağzından birkaç kere su kustuğunu gördüm. Ölmesini istemediğimden dolayı odamı 3-4 gündür kendi şartlarımla ısıtmaya çalışıyorum. Bugün eski bir tişörtümü ısıtıp, onun etrafına sardım. Yapabildiğim şeyler bu şekilde.

Veterinere götürebilecek durumum yok. Olsa bile kuşumu bu soğukta dışarıya çıkartamam. Ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardımcı olun.

Kuşumun belirtilen listelere göre nasıl bir hastalığı olduğunu bilmiyorum.

Şu anda bu şekilde duruyor.

Ekli dosyalar

• IMG_8674.JPG
    IMG_8674.JPG
    318 KB · Görüntüleme: 69
Belliki durumu iyi değil. Ve bu şekilde üzgünüm ama sabaha zor çıkabilir. Öncelikle elle besleme yapmalısınız. Yem yememiştir muhtemelen. Haşlanmış yumurta sarısını, mısır unu ve bir miktar su ile karıştırıp muhallebi kıvamına getirmelisiniz. Ne sıcak ne soğuk olacak şekilde kuşa bir aparatla yedirmelisiniz. Youtube da kursakdan besleme videoları var mutlaka onları izleyin ve kuşun karnını doyurun. Dikkat edin soluk borusuna kaçmasın. Yeni yapılmış dışkısını atabilir misiniz? Ve kusma tekrarlandı mı? Kokulu muydu?

Belliki durumu iyi değil. Ve bu şekilde üzgünüm ama sabaha zor çıkabilir. Öncelikle elle besleme yapmalısınız. Yem yememiştir muhtemelen. Haşlanmış yumurta sarısını, mısır unu ve bir miktar su ile karıştırıp muhallebi kıvamına getirmelisiniz. Ne sıcak ne soğuk olacak şekilde kuşa bir aparatla yedirmelisiniz. Youtube da kursakdan besleme videoları var mutlaka onları izleyin ve kuşun karnını doyurun. Dikkat edin soluk borusuna kaçmasın. Yeni yapılmış dışkısını atabilir misiniz? Ve kusma tekrarlandı mı? Kokulu muydu?
Aslında yem yedi o konuda sıkıntı yok. Öyle yavaş hareket etmiyor onu saldığımda masamın üstünde sağa sola koşuşturuyor. Şu anda yattığından dolayı dışkısını çekemem fakat en son gördüğümde yarı sıvı yarı katı gibi bir şeydi. 3-4 kere kustuğunu gördüm onda da ağzından birazcık sıvı çıkartıyordu. Hiç yaklaşıp koklamadım o yüzden bilmiyorum. Söylediğiniz yumurta sarısı tarifini yapacağım belki iyi gelir.

Kuşlara vitamin alsam iyi gelir mi acaba?

Aslında yem yedi o konuda sıkıntı yok. Öyle yavaş hareket etmiyor onu saldığımda masamın üstünde sağa sola koşuşturuyor. Şu anda yattığından dolayı dışkısını çekemem fakat en son gördüğümde yarı sıvı yarı katı gibi bir şeydi. 3-4 kere kustuğunu gördüm onda da ağzından birazcık sıvı çıkartıyordu. Hiç yaklaşıp koklamadım o yüzden bilmiyorum. Söylediğiniz yumurta sarısı tarifini yapacağım belki iyi gelir.

Kuşlara vitamin alsam iyi gelir mi acaba?
Anlattığım mama tarifi, iştahtan kesilen kuşlar için. Ama yinede yemesinde fayda olur çünkü hasta olduğunda az yerler ve yeterli gelmez.
Probiyotik ve vitaminin faydası tâbi olur ama hastaysa ilaç kullanmak şart hale gelebilir. Çünkü hastaysa bu takviyeler sadece günü kurtarır hatta bazen işe yaramaz bile. Siz yinede entobac probiyotik ve gerwit multivitamini mutlaka alın. Dal darı verin. Birde kursak mantarına karşı veteriner görseydi iyi olurdu. Ayrıca kuş böyle uykulu halde mi gün içinde yoksa şu anlık mı böyle?

Anlattığım mama tarifi, iştahtan kesilen kuşlar için. Ama yinede yemesinde fayda olur çünkü hasta olduğunda az yerler ve yeterli gelmez.
Probiyotik ve vitaminin faydası tâbi olur ama hastaysa ilaç kullanmak şart hale gelebilir. Çünkü hastaysa bu takviyeler sadece günü kurtarır hatta bazen işe yaramaz bile. Siz yinede entobac probiyotik ve gerwit multivitamini mutlaka alın. Dal darı verin. Birde kursak mantarına karşı veteriner görseydi iyi olurdu. Ayrıca kuş böyle uykulu halde mi gün içinde yoksa şu anlık mı böyle?
Gün içerisinde hep uykulu. Saldığım zaman enerjisi yerine geliyor fakat 5-6 dakika sonra geri avucuma sokuluyor. Sonra tekrar masamın üstünde koştura koştura geziniyor. Hep böyle döngü içerisinde. Ben de elimden geldiğimce onu sarıyorum üşümesin diye.

Söylediğiniz vitaminleri yarın almaya çalışacağım. Teşekkür ederim

Durum güncellemesi;

Sabahtan beri kuşumun kustuğunu görmedim. Saatlerce dışarıya baktım hiç dışkılamamış. Poposuna baktım kaka birikintisi yok.

Yem yediğini birkaç kez gördüm sizce neden dışkısını yapmıyor?

Ek olarak kuşum benden aşırı ilgi istemeye başladı. Kafeste rahat durmuyor bu normal mi?

Önce bu şekilde etrafta koşuşturuyor =

Daha sonra avucuma geliyor =

Güncelleme;

Kuşum en sonunda dışkısını yaptı. Birazcık sulu ama çoğunluğu katı.

Ekli dosyalar

• IMG_8688.JPG
    IMG_8688.JPG
    702.9 KB · Görüntüleme: 54
Geri