Karadeniz Pet

3 aylık dişi ishal halsizlik

uguris

Yeni Üye
3 hafta önce aldığım dişi başlarda gayet normaldi hatta çiftleşmeye çalışıyorlardı küçük olduğu için yuvalık takmadım çiftleşmesinler diye
bir kaç gündür halsiz dışkısı sürekli değişiklik gösteriyor ama genelde cıvık
veterinere götürdüm kuruma var dedi antibiyotikli vitaminle ilaç verdi 5 gün sonra kontrol edelim dedi ama durumunda iyleşme yok gibi (3 gün oldu)
Kafesleri ayırdım tünekte oturmuyor tellerde asılı duruyor, yemlikte veya tabanda yatıyor. Kafesten çıkardığımda sürünerek ilerliyor kaçmak isterse zoraki uçuyor
Yemini yemlikten yemediği için yem torbasında veya erkeğin ağzından yiyor. Su bazen içiyor bazen şırıngayla veriyorum
Forumda benzer konuları inceledim yönetici ve bilgili olduğunuz için sizleri etiketledim @Recai SULAMİS @ADRIAN

Ayakları tutuyor ama sol ayağını incitmiş olabilir basmamaya çalışıyor

Ayakları tutuyor ama sol ayağını incitmiş olabilir basmamaya çalışıyor
Tünek kavraması var mı diye soracaktım ancak tellere asıldığını göre kırık vs değil. İncinmiş olabilir. Yani hastalık kaynaklı tutmama sebepli değil de fiziksel bir darbe aldıysa o sebeple ayağında bir problem var gibi görünüyor anladığım kadarıyla. Veteriner ayağına neden röntgen çekmedi?

Kırık belirtisi olmadığı için röntgen çekilmedi. Vet kuruma var deyince ayağındaki sorun ikinci planda kaldı açıkçası.

Kuruma, kuşun zayıflamasıdır.
Dışkısına bakarak kuruma demesi manidar değil. Dese ki şu hastalığı olduğunu düşünüyorum o yüzden bu ilaca başlayalım, o zaman biraz anlardım. Bence dışkısı toparlanamayacak gibi değilmiş. Ayağıda o şekilde olunca haliyle iyice strese girmiştir kuş ve bağışıklığı düşmüştür. Ben olsam önce ayağı üzerinde dururdum çünkü dışkıları dediğim gibi bariz kötü durumda değilmiş.
Bu durumda verdiği ilacı kullandıktan sonra gözlemlemek dışında yapılacak bir şey yok, çünkü neyi olduğu bilmiyoruz maalesef.
Hemen iyileşmesini de beklememek gerek. Bakalım kontrolde ne diyecek ve kuşu tarttırma şansınız varsa tarttırın lütfen.

Kuşun zayıfladığını ve göğüs kemiğinin jilet gibi olduğunu söylemişti baktığımda bende fark ettim kemiğini. Tavsiyeniz nedir acaba ilaçları kullanıp kontrole götürmek dışında ne yapmalıyım bu süreçte? Birde ilaç yem su derken sürekli elime alıyorum kuşu buda stresini arttırıyor muhtemelen

Kuşun zayıfladığını ve göğüs kemiğinin jilet gibi olduğunu söylemişti baktığımda bende fark ettim kemiğini. Tavsiyeniz nedir acaba ilaçları kullanıp kontrole götürmek dışında ne yapmalıyım bu süreçte? Birde ilaç yem su derken sürekli elime alıyorum kuşu buda stresini arttırıyor muhtemelen
Kuşunuz yavru. Yavru kuşlar zaten zayıf olur, göğüs kemiği ele gelir. Büyüdükçe kilo almaya başlar. Ben kuruma olduğunu düşünmüyorum.
Zaten çok az kalmış kontrol zamanına. Bir gidin bakalım ne diyecek. İştahtan kesilmesin yeter. Probiyotik yoksa temin edin ilaçtan sonra vitamin, probiyotik takviyesi yaparsınız.

Tamamdır teşekkür ederim alakanız için iyi akşamlar

@Merve hocam iyi akşamlar bugün kuşları farklı veterinere götürdüm röntgen çekildi kırık çıkık yok çok şükür sağlığı iyiye gidiyor vitaminleri kullanmaya devam edicez. 29 gram geldi ağırlığı.
Erkek 32 gram onuda muayene ettirdim kanatlarında bi problem yok ama uçmuyor yüksekten bırakınca kanat çırparak yere iniyor

Dışkı rengi pek iyi değil ama henüz korkmamız gerekecek kadar da değil. Dediğiniz gibi vitamin ve probiyotik takviyeleri yapın.
Ayağı tutmayan kuş özellikle b vitamini ağırlıklı beslensin. Aşağıya bir tablo ekleyeceğim oradaki ürünleri temin edebilirsiniz.
IMG_20230428_030934.jpg

Geri