Karadeniz Pet

3 yıllık ishal

Bombaci_Mulayim

Yeni Üye
Merhaba, erkek muhabbet kuşum var 6 yaşında ismi bombacı mülayim üç senedir sürekli ishal ve geçmiyor sanki kaka değil çiş yapıyor gibi. Yemesi içmesi, neşesi keyfi fazlası ile yerinde parmak kadar boyu var ama türlü türlü şerefsizlikleri var işi gücü oynamak, kudurmak muzurluk yapmak.. Haşlanmış patates veriyorum yüzüne bakmıyor, suyuna vitamin damlatıyorum fayda etmiyor. Özellikle son üç yıldır durum bu şekilde.. Görsel olarak çok yakışıklı bir erkek bir kusuru yok dediğim gibi hareketi neşesi de yerinde. Sizce neden ishali geçmiyor ne önerirsiniz?

IMG_20230610_091844.jpg

IMG_20230610_091853_1.jpg

3 yıldan sonra araştırma yaptığımı nereden çıkardınız ki öyle bir şey mi yazmışım ben?

Bakın ne demişim "Haşlanmış patates veriyorum yüzüne bakmıyor, suyuna vitamin damlatıyorum fayda etmiyor. Özellikle son üç yıldır durum bu şekilde"

Madem bir şeyler irdelediniz detaylandırayım o zaman ilk defa sürekli ishal durumu olan bir kuşum oldu ve tabikide önlemlerimi almaya çalıştım ilk zamanlardan haşlanmış patates, prinç lapası takviyesi yaptım ama patates ile işi yok beyefendinin prinç'ide eh işte bi gaga vurup bıraktı halen de öyle. Düzelmeyince kuş üretimi yapan bir dostumdan yardım istedim ismini hatırlamıyorum ama sarı renkli suya damlatılan vitaminlerden verdi 2 ay düzenli olarak suyuna damlattım ve her gün suyunu tazeledim fayda etmedi. Yemini değiştirdim kaç kere hemde yine fayda etmedi. Su olarak musluk suyu yerine pet su kullandım (ki bulunduğum memlekette musluktan su içiyoruz kireç oranı düşük) yine fayda etmedi. Başka bir üretici bir kişiden yardım istedim oda iki damla önerdi onlarıda kullandım yine fayda etmedi. Bir de veteriner deneyeyim dedim gidip durumu anlattım kuşun ruhsal durumunu, davranışlarını vs. vs. sordu bütün şerefsizliklerini anlattım o zaman problem yoktur gerekli önlemlere vitamin takviyelerine devam edin yapacak bir şey yok dedi.

Yeşillik, meyve vs. ile de işi yok ekmek içi bazen veririm bayılır zira beyaz peynirede bayılır iki günde bir kahvaltıyı beraber yaparız.

İlgi alaka konusunda ise kafeslerinin kapıları evin içinde hep açık yaşadılar boklarını temizlemekten gına geldi ama her zaman özgür oldular acıkınca yuvalarına girip yediler uyudular dışarıya çıkıp kudurdular vs.

Bu benim ilk kuşum değil üçüncü kuşum ve 6 yaşında. İlk kuşum susta kazım 13 sene yaşadı önüne gelene bokherif derdi, ikincisi gaddar kerim 9. yaşında öldü.

Yani anladığım kadarıyla beni umursamamazlık ile itham ettiniz ama idda ediyorum çoğunuzun kuşuyla olan diyaloğu bana göre yavandır. 🧐

Son düzenleme:
Bu arada dışkısı oldukça sıvı şeffaf görüntüde çok az yeşilimsi şeyler var.

İlk yazınızda sadece haşlanmış patates ve vitamin verdiğinizi yazmışsınız. Üstelik patatesin suratına bakmıyormuş dolayısıyla tüketimi olmamış. Ona rağmen 3 yıl boyunca beklemek garip geldi ve sormak istedim. Diğer yöntemlerinizden, veterinerden ve üreticiden hiç bahsetmemişsiniz. Haliyle 3 yıl patates dışında bir şey yapmadığınızı düşünmem normal. Ayrıca sizi kırmamak adına emoji koyarak ve güzel bir üslupla sordum.

Bu arada dışkısı oldukça sıvı şeffaf görüntüde çok az yeşilimsi şeyler var.
Dışkı fotoğrafını atmadığınız için ama tariflerden su gibi yaptığını düşünerek yazıyorum.
Öncelikle tüm her şeyi yapmanıza rağmen geçmiyorsa ve iştahı yerindeyse (açlık dışkısıda o şekilde olabiliyor) kronik bir durumdur ve neşesi keyfi yerindeyse böyle kabul etmek gerekir. Dışkı analizi yapılsa tabi çok daha iyi kesin sonuç verir, neyi olduğuna dair.
Ancak anlattıklarınızdan ben kayda değer bir yöntem göremedim. Yani en azından bana göre. Aspur, dal darı ve probiyotik, elektrolit gibi yöntemler kullanılmamış.
Ayrı olarak aspur satın alıp yemliğine aspur karıştırın. Haftada bir dal darı verin. Ve düzenli olarak probiyotik(entrobac marka) kullanın. Probiyotik bağışıklığını güçlendirir ve bağırsak florasını, dışkısını toparlar. Yine diğerleride dışkı toplamasına yardım eder.
Ayrıca yine dışkısı su gibiyse elektrolit kullanılması fayda sağlar. İsterseniz elektroliti, röhnfried marka alın ya da ge-oral kullanın. İkiside aynı işlevi görür.
Kafes dışında fazla vakit geçiten kuşlarda yine su gibi dışkılama tarzı durumlar olabiliyor. Buna da bir süre dikkat ediniz.
Son olarak zaten yeşillik, meyve yemiyormuş vermemenizde faydalı olurdu. Ama kesinlikle peynir ve ekmek içi yememeli kursak mantarına davetiye çıkartan ürünlerdir, şimdiye kadar bir şey olmaması bir daha olmayacağı anlamına gelmez.
Şayet bu dediğim uygulamaları da yaptığınız halde hala geçmiyorsa dediğim gibi kronikleşmiştir. Çok daha iyi kuşlardan anlayan bir veterinerden profesyonel destek almalısınız.
Birde kuş fazla su içiyor da o şekilde yapıyorsa böbreklerinde sorun olabilir o zamanda başka takviyeler uygulanır. Su içme oranı normalse muhtemelen değildir.
Dediklerimi ne derece dikkate alırsınız bilemem ama sorduğunuz konuya dair kendi bildiklerimi size beyan ettim. Gerisi size kalmış. İyi günler.

Geri