Karadeniz Pet

Halsizlik ve kankı ishal

onuryzk

Yeni Üye
Merhaba, istanbulda yaşıyorum. Yaklaşık 3 gün önce muhabbet kuşumun dışkısında kan gördüm. Bununla birlikte sürekli kusma isteği geliyordu kafasını ileriye doğru götürüp getiriyordu. Direkt olarak kuşlarda uzman bir veterinere götürdüm. Mide koruyucu, antibiyotik, kusma önleyici şurup, immun destekleyici ilaç, ishal ilacı verdi. Tabi bu aşamada kuşum kendi yemek yiyemez oldu ve iyice halsizleşti. Bende kabuksuz yem alıp onu toz haline getirip şırıngayla zorda olsa 2-3 saatte bir besledim. Bunun yanında tabi suyuna immun destekleyici ilaç koyup vermeye devam ettim şimdi şırınga ile. Yaklaşık 3 gündür bu şekilde devam ediyoruz. Kanlı ishali geçti çok hafif ishali devam ediyor ama halsizlik her geçen gün daha da ilerledi. Dün hafif hafif uçuyorken şuan yerden kafasını bile kaldıramıyor ayakları tutmuyor ve yan yatıyor. Gözlerini neredeyse açmıyor. Gecemiz gündüzümüz kalmadı maalesef düşünmekten. Acaba verdiğimiz mama mı işe yaramıyor diye düşünüyorum. Elle besleme maması bulamadım maalesef. Hatta insan yatalak hastaların kullandığı mamaya bile baktım depolarında yokmuş eczanelerin. Artık allahım çektirmesin deme noktasına geldim. İçimiz acıyor eşimle gördükçe.

Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim tecrübeli arkadaşlardan, abilerimden ve ablalarımdan yardım istiyorum.

An itibariyla kuşumu kaybettim. Yaklaşık 3 aydır bizimleydi. Umarım gittiği yerde acı çekmez. Herkesin kuşuna sağlık dilerim.

Ne yazık ki kanlı ishal son evredir.
Başınız sağolsun..

Yeni bir can sahiplenirseniz kafesi temizlemeyi ve vefat eden kuşun temas ettiği yem, mineral blok gibi ürünleri atmayı unutmayınız.
Teşekkür ederim.

Bir şey sormak istiyorum. İshale gelmeden önce herhangi bir belirte görmedim. Bu hastalığı nasıl anlayabiliriz? Direkt kanlı ishal ile başladı çünkü.

Teşekkür ederim.

Bir şey sormak istiyorum. İshale gelmeden önce herhangi bir belirte görmedim. Bu hastalığı nasıl anlayabiliriz? Direkt kanlı ishal ile başladı çünkü.
Kanlı dışkı koksidiyozun son evresi ya da iç kanama gibi sorunlardan dolayı olur. Koksidiyoz ise önceden belirti vermiş ancak fark etmemiş olabilirsiniz. Konuyu bırakıyorum incelemek isterseniz diye.

Geri