Karadeniz Pet

Hızlı nefes, kuyruk düşüklüğü, kuyruk sallanması

MrvSrv

Yeni Üye
Merhaba, kuşum yaklaşık 1 1-bucuk aylık erkek, alalı 3 gün oluyor. Aldığım günden beri hızlı nefes alııyor ağzı acık sekilde. İlk gün Heycan ve korkuya bağladım fakat şuan hala devam ediyor. Günün 24 saati hızlı nefes almasada, geriye kalan zamanda aldığı nefeste kuyruk sallanması var sanki ve kuyruk düşük gibide geldi.
Yemesi normal, çok hareketli, halsizlik yok, kaka normal.
Burda gördüğüm ve öğrendiğim gibi, vitamin ve probiyotik aldım, dal darıda veriyorum, vitaminlere henüz başlamadım.
Hızlı nefes alırken cok yakından dikkat ettiğim de gagası cok hafif tıklıyor nefeste, dinlenme anındada yaptığı ve kafesten uzak olduğum halde bile arada yapıyor, sorunu ne olabilir nasıl bir yol izlemeliyim.

Merhaba, video çok kısa ve sabit değil o yüzden pek anlayamadım ama zaten korktuğunuz bir durum dahi olsa kuşunuz henüz çok küçük. Yani ilaç vs direkt kullanmamanız en iyisi olacaktır. Doğal yöntemleri deneyin ilk etapta. Kekik spreyi (forum arama moturuna yazarsanız birkaç konuda tarifi var) okaliptus yaprağı veya Röhnfried atemfrei gibi ürünleri deneyebilirsiniz.
Tüneği çok ince, kalın tahta tünek alın daha iyi dengesini sağlar.
Dediğiniz gibi korku, heyecan sürüyor olabilir. O yüzden önce bu şekilde gözlemleyin belirtiler sürerse konu üzerinden takipte oluruz.

Merhaba, video çok kısa ve sabit değil o yüzden pek anlayamadım ama zaten korktuğunuz bir durum dahi olsa kuşunuz henüz çok küçük. Yani ilaç vs direkt kullanmamanız en iyisi olacaktır. Doğal yöntemleri deneyin ilk etapta. Kekik spreyi (forum arama moturuna yazarsanız birkaç konuda tarifi var) okaliptus yaprağı veya Röhnfried atemfrei gibi ürünleri deneyebilirsiniz.
Dediğiniz gibi korku, heyecan sürüyor olabilir. O yüzden önce bu şekilde gözlemleyin belirtiler sürerse

Tamamdır, hemen araştırıp uygularım. Teşekkür ediyorum ilginize

Dediğiniz gibi korku, heyecan sürüyor olabilir. O yüzden önce bu şekilde gözlemleyin belirtiler sürerse konu üzerinden takipte oluruz.
Merhaba, tekrar rahatsız ediyorum ama bir şey daha danışmak istiyorum.
Bugün kuşun kuyruğu daha aşağıda ve yeme karşı iştahsız, halsiz ve uykulu.
Burdan araştırdım, sanırım kabız, sizin bir msjınızı görüp zeytinyağı içirdim sabah.

Kakası hep parça parça kücük, veya uzun geliyor ve popo kısmına yapısıyor bazen tek tük. Tam yaptığıda oluyor ama genelde ufak parçalar. Kaka rengi yeşil kuruyunca siyaha dönüyor.
Elimde sizin önerdiğiniz probiyatik var fakat dün vit. Vermiştim bu sabah temiz su taktım. Şimdi probiyatik versem olurmu sizce yoksa 2 gün temiz su mu içmeli.

Kontrol ettim dün probiyatik vermişim vit değil kakası düzelmemiş ama

Popoda birikme varsa kabız olmuş olabilir. Poposuna da zeytinyağı sürün, salatalık vs de verebilirsiniz. Probiyotiği ilk etapta 3 gün üst üste kullanın bir şey olmaz. Akşamları temiz su içsin, gündüz probiyotikli su.
Dışkısını atar mısınız?

Popoda birikme varsa kabız olmuş olabilir. Poposuna da zeytinyağı sürün, salatalık vs de verebilirsiniz. Probiyotiği ilk etapta 3 gün üst üste kullanın bir şey olmaz. Akşamları temiz su içsin, gündüz probiyotikli su.
Dışkısını atar mısınız?
Resim eklemeye calıstım ama büyük diyor ve eklemiyor, videosunu cektim daha net

Şuan böyle

Ekli dosyalar

• IMG_20230715_115456.jpg
    IMG_20230715_115456.jpg
    881.1 KB · Görüntüleme: 7
Dışkılarında sorun görünmüyor. Son attığınız videoda da kuyruk sekmesi vs hiçbir sorun yok, maşallah cin gibi bakıyor. Silkelenme hareketini sık yapıyor ve ortama alışınca fazla kaşınıyor gibi hissedebilirsiniz, bu durum da kuşun tüylerinin yeni yeni oturmasından kaynaklıdır. Kuşunuz gerçekten çok ufak :)
Probiyotik ve vitamin ona yeterli gelecektir. Ömrü boyunca kullanabilirsiniz. Tünekleri de dediğim gibi bir tık kalın olsun daha iyi durur. Kuyruğunun aşağıda olma sebebi muhtemelen denge kurmaya çalışıyor olmasıdır.

İştahsızlığına dair eklemeyi unutmuşum. Yavru kuşlar yemlik başında uzun vakit geçirebilirler. Yavruyken daha az yerler. Enerjisi yerindeyse pek korkulacak bir şey yoktur. Videolarda da hastalıklı bir hali görünmüyor. Dal darı verin çok severler. Kafes dışına çıkarttınız mı hiç?
Elinizden yem yedirin hem bağı arttırır hem de yem yemesini sağlarsınız.

İştahsızlığına dair eklemeyi unutmuşum. Yavru kuşlar yemlik başında uzun vakit geçirebilirler. Yavruyken daha az yerler. Enerjisi yerindeyse pek korkulacak bir şey yoktur. Videolarda da hastalıklı bir hali görünmüyor. Dal darı verin çok severler. Kafes dışına çıkarttınız mı hiç?
Elinizden yem yedirin hem bağı arttırır hem de yem yemesini sağlarsınız.
Kafes dısına cıkarttım, hatta 3 gündür kafes içibde elime alıştırdım zorda olsa, bugün kafes dışına cıkardım, kapağı açtım elimi koydum elime gelip omzuma cıktı. Uçuşları beni korkutuyor çarpabiliyor cunku ama dışarı cıkmaya pek hevesli 😀
Cevaplarınız icin gerçekten teşekkür ederim, içim rahatladı.
Cok kücük inanın, çekyata koyuyorum bir lokma duruyor, aşırı kücük olduğu için de, hasta mı acaba diye gözüme uyku girmiyor. Burdan da baya konu başlıklarına bakıyorum, onlarda endişelendiriyor.

Tünek aklım da dışarı cıktığım da mutlaka edinicem kalın olanından.

Kafes dısına cıkarttım, hatta 3 gündür kafes içibde elime alıştırdım zorda olsa, bugün kafes dışına cıkardım, kapağı açtım elimi koydum elime gelip omzuma cıktı. Uçuşları beni korkutuyor çarpabiliyor cunku ama dışarı cıkmaya pek hevesli 😀
Cevaplarınız icin gerçekten teşekkür ederim, içim rahatladı.
Cok kücük inanın, çekyata koyuyorum bir lokma duruyor, aşırı kücük olduğu için de, hasta mı acaba diye gözüme uyku girmiyor. Burdan da baya konu başlıklarına bakıyorum, onlarda endişelendiriyor.

Tünek aklım da dışarı cıktığım da mutlaka edinicem kalın olanından.
Endişenizi anlıyorum 🥲
Aklınıza takılan tüm soruları çekinmeden sorabilirsiniz. Bildiğim bir şeyse elimden geldiğince yardımcı olmayı çok isterim🌷

Benim sıpa da küçükken yemli dışkı yapmıştı, konu başlıklarına bakınca, dedim bu ölecek herhalde son evresinde ama sadece sindirim kaynaklı bir sorun olduğunu fark ettim ve ufak değişikliklerle sorunu halletmiştim. Demem o ki başlıklara bakmak bilgi edinmede iyi olsada bazen yanlış yönlendirebiliyor. Her kuşun problemi kendine özel oluyor 🙂

Benim bir kuşum ilk uçuşlarında tavana değe değe uçardı, diğeri de saksıdaki yeşilliğe konacağım diye komodinin arkasına düşmüştü, tabi ikisinde de hemen kafese koyuyordum 🤭 kafesi her zaman gözü önünde olsun ve yüksekte konabileceği yerler ayarlayın. Şiddetli çarpma olmadıkça pek sorun olmaz inşallah.
İyi forumlar dilerim 🥰🪄

Kuşunuz benden sağlıklı durumda. Havalar sıcak kuyruk atması, hızlı nefes bu zamanlarda olur endişeye mahal yok. Sıcak havalarda iştah eksikliği olur. Kasım ayından sonra da tosun olur.. Fotoğraf isterim 😎

Sağlıkla..

Geri