Karadeniz Pet

Kanat titremesi ve uçamam

Ayse123

Yeni Üye
İyi akşamlar arkadaşlar. Kısaca kuşumun durumunu paylaşmak istiyorum. Zira götürmediği veteriner kalmadı. Kıymetli bilgilerinize ihtiyacım var.
Dostum 7.5 yaşında erkek bir muhabbet kuşu. Sahiplendiğimde yeme yeni düşmüştü.
Sıkılmasın diye 3 ay önce yanına bir dişi getirdik. Her şey ondan sonra başladı. Gayet neşeli konuşkan bi kuş bi anda durgunlaştı. İlk başta hasta olduğunu düşündüm. Veterinere götürdüm bir sıkıntı bulamadı ( kanatlı üzerine değildi ).
Dişi kuşa kur yapıyordu, ayak atıyordu fakat karşılık alamadı. Ayrı kafeslerde 3 ay baktım. Kendi kuşum ilk başlarda kısa mesafe uçuyordu son iki haftadır hiç uçamıyor. Kuşlardan anlayan bir veterinere götürdüm astım başlangıcı dedi. Uçamamasını ona bağladı. Ama açıklaması beni tatmin etmedi nedense. İlaç verdi kullanıyorum.
Belki strestir dedim diğer kuşu başka bir arkadaşıma verdim. Verdikten sonra biraz daha canlandı daha yüksek sesle ötmeye başladı. Kafesinden çıkmak istemiyordu artık içer girmek istemiyor.Önceden akşamları sadece yem yerdi şimdi gündüz de yiyor, konuşuyor. Fakat hala uçamıyor.
Yere koymak istediğimde omzuma tırmanmaya başlıyor ya da yere inerse koltukların altına girmeye başlıyor. Ben sıkıntısının kanadından olduğunu düşünüyorum sol kanadı titriyor ara ara. Dışkıda problem yok.Kanadını geriyor fakat sağ kanadını ayağıyla birlikte gererken sol kanadında artık ayağını kullanmıyor. Önceden gerdikten sonra iki kanadını da kaldırırdı şimdi sadece sağ kanadını kaldırıyor. Elime aldığımda sol kanadına hafif bir çıkıntı hissettim baktı diğer kanadında bu yok dokununca da elimi ısırıyor. Fotoğrafla ne yaptıysam çekemedim. Avucuma aldığımda korkuyor sanırım ki kanadını kontrol ettikten sonra bir müddet hızlı nefes alıp veriyor ve durgunlaşıyor sonra kendine geliyor.
Kusura bakmayın uzun oldu bunlar gözlemlediğim değişikliklerdi.
Ek olarak da çok kaşınıyor. Kanatlı veteriner olmadığı için maalesef götüremiyorum bir yere.
Sizlerin bilgisi var mıdır neden olabilir bu ?

Son düzenleme:
Merhaba Ayşe hanım foruma hoşgeldiniz.
Kuşun videosunu ve dışkılarının fotoğrafını paylaşın.
"Streamable" isimli siteye kuşun güncel videosunu yükleyin tünek üzerinde dururken,kanat ve kuyruğu da görünsün,sonra linki buraya atın.
"Hızlı resim yükle" isimli siteyi kullanarak da buraya kuşun son dışkılarının fotoğrafını paylaşın.
Hassas teraziniz varsa kuşun ağırlığını ölçün ve belirtin.
Beslenme programınız nedir hangi ürünleri veriyorsunuz yem ve su harici verdiğiniz şeyler oldu mu,su olarak arıtma suyu mu çeşme suyu mu kaynak suyu mu veriliyor? Takviye veriyor musunuz veriyor iseniz hangi ürünler?
Bahsettiğiniz çıkıntının fotoğrafını da paylaşın görelim. Kuşunuzda kusma öğürme vs var mı?
Gördüğünüz başka belirti?

"Streamable" isimli siteye kuşun güncel videosunu yükleyin tünek üzerinde dururken,kanat ve kuyruğu da görünsün,sonra linki buraya atın.
"Hızlı resim yükle" isimli siteyi kullanarak da buraya kuşun son dışkılarının fotoğrafını paylaşın.
Beslenme programınız nedir hangi ürünleri veriyorsunuz yem ve su harici verdiğiniz şeyler oldu mu,su olarak arıtma suyu mu çeşme suyu mu kaynak suyu mu veriliyor? Takviye veriyor musunuz veriyor iseniz hangi ürünler?
Bahsettiğiniz çıkıntının fotoğrafını da paylaşın görelim. Kuşunuzda kusma öğürme vs var mı?

Hocam çıkıntıyı tam çekemiyoruz çünkü durmuyor canını acıtırım diye de çok uğraşmak istemiyorum açıkçası. Hassas terazi yok ama veteriner ölçütüğünde normal demişti. Yem olarak versele laga kullanıyordum ama son zamanlarda yemedi petshoptan normal yem aldım onu yiyor haftada birkaç gün kızıl dal darı veriyorum. Takviye olarak da entrobac, bt amin forte ve gerwit kullanıyordum. Şu an veterinerin verdiği iki ilaç var biri üç gün biri bir gün olacak şekilde sulukta vermemi istedi onları kullanırken de diğer takviyelere gerek olmadığını belirtti. Kusma, öğürme vs yok. Tek sıkıntısı uçamama ver germe hareketlerinde bahsettiğim o değişiklikler. Bunlar da dediğim gibi diğer kuşu getirdikten sonra oldu. Yaşlı deyip geçiştiriyorlar bu kuş üç aya yaşlanmadı Ya 😢
Su Çeşme suyu hocam.
Yem ve su harici de. Sebze meyve ve yumurta havuç maması veriyorum. Bazen fındık ve ceviz de veriyorum.

Hocam çıkıntıyı tam çekemiyoruz çünkü durmuyor canını acıtırım diye de çok uğraşmak istemiyorum açıkçası. Hassas terazi yok ama veteriner ölçütüğünde normal demişti. Yem olarak versele laga kullanıyordum ama son zamanlarda yemedi petshoptan normal yem aldım onu yiyor haftada birkaç gün kızıl dal darı veriyorum. Takviye olarak da entrobac, bt amin forte ve gerwit kullanıyordum. Şu an veterinerin verdiği iki ilaç var biri üç gün biri bir gün olacak şekilde sulukta vermemi istedi onları kullanırken de diğer takviyelere gerek olmadığını belirtti. Kusma, öğürme vs yok. Tek sıkıntısı uçamama ver germe hareketlerinde bahsettiğim o değişiklikler. Bunlar da dediğim gibi diğer kuşu getirdikten sonra oldu. Yaşlı deyip geçiştiriyorlar bu kuş üç aya yaşlanmadı Ya 😢
Su Çeşme suyu hocam.
Yem ve su harici de. Sebze meyve ve yumurta havuç maması veriyorum. Bazen fındık ve ceviz de veriyorum.

Kanattaki çıkıntıyı tam anlayamadım.
Veteriner hekiminiz ne ilacı verdi isimleri nedir neden ilaç verdi hastalığı ne imiş?
Çeşme suyu kesinlikle vermeyin,steril değildir ve bakteriyel kaynaklı hastalığa davetiye çıkartır. Kusma öğürme olmaması iyi.
Yem olarak kalitesiz marka,açık yem vs kullanmayın. Versele Laga,Garden Mix pembe şerit veya Natural King markası alabilirsiniz.
Kuş yaşlı değil.
Sebze meyve ne sıklıkla veriliyor? Sebze meyve iyice yıkanmalı,sebze sirkeli suda bekletilip iyice yıkanıp durulanmalı. Haftada 1 kez sebze,10-15 günde 1 kez az miktarda meyve verilebilir ama uygun olan meyve ve sebzeler.
Yumurta maması haftada 1 kez verilebilir az miktar. Ama 2 saate kadar bekleyebilir daha fazla beklememelidir çöpe atılmalıdır.
Şüphelerime gelirsek kuşta D vitamini eksikliği, kalsiyum eksikliği olabilir. Kuşun vücudunda göğüs kısmının alt kısmında popoya yakın yerde sarı sarı şeyler varsa yani yağ bezesi,bu da kilolu olduğunu gösterir karaciğer problemi olabilir.
Çıkıntı önceden var mıydı? Eğer sonradan oldu ise o zaman orda ur gibi bir şeyin başlangıcı olabilir.

Yaşadığınız yeri söylerseniz kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz varsa.

Kanat tutulması var mı kuşta? Uçarken veya dururken kanatları tutuldu mu hiç? Yani kramp gibi düşünün.

Kanattaki çıkıntıyı tam anlayamadım.
Veteriner hekiminiz ne ilacı verdi isimleri nedir neden ilaç verdi hastalığı ne imiş?
Çeşme suyu kesinlikle vermeyin,steril değildir ve bakteriyel kaynaklı hastalığa davetiye çıkartır. Kusma öğürme olmaması iyi.
Yem olarak kalitesiz marka,açık yem vs kullanmayın. Versele Laga,Garden Mix pembe şerit veya Natural King markası alabilirsiniz.
Kuş yaşlı değil.
Sebze meyve ne sıklıkla veriliyor? Sebze meyve iyice yıkanmalı,sebze sirkeli suda bekletilip iyice yıkanıp durulanmalı. Haftada 1 kez sebze,10-15 günde 1 kez az miktarda meyve verilebilir ama uygun olan meyve ve sebzeler.
Yumurta maması haftada 1 kez verilebilir az miktar. Ama 2 saate kadar bekleyebilir daha fazla beklememelidir çöpe atılmalıdır.
Şüphelerime gelirsek kuşta D vitamini eksikliği, kalsiyum eksikliği olabilir. Kuşun vücudunda göğüs kısmının alt kısmında popoya yakın yerde sarı sarı şeyler varsa yani yağ bezesi,bu da kilolu olduğunu gösterir karaciğer problemi olabilir.
Çıkıntı önceden var mıydı? Eğer sonradan oldu ise o zaman orda ur gibi bir şeyin başlangıcı olabilir.

Yaşadığınız yeri söylerseniz kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz varsa.
Artvindeyim hocam. Çevre illerde hiç bulamadım. Trabzon’a götürdüm o da egzotik kuşlarla ilgileniyordu. Astım başlangıcı var dedi. Astım belirtilerine baktığımda sadece uçamama var. Vik vik sesler yok. Şırıngaya çekip verdi ne olduğunu bilmiyorum biri şeffaf renk diğeri sarı. Sebze de kıvırcık, maydanoz, salatalık ve mor lahana veriyorum yıkayıp veriyorum. Yumurta mamasında ise 1 saatten fazla bekletmiyorum.
Kafesinde grit kum ve kalamar kemiği de var.
Önceden var mıydı bilmiyorum hiç böyle problemler yaşamadığımız için kontrol de etmedim açıkçası ama diğer kanadında yok. Problemli olduğunu düşündüğüm kanadında hafif bir şekilde hissediyorum zaten o kanadını da ara sıra titretiyor. Titreme diğer kanadına yok.
Popoya yakın bir yerde belirttiğiniz gibi bir şey de yok.
Araştırmalarım sonucunda iç parazitin de uçamama gibi sorunlara yol açtığını okudum. Böyle bir şeyi benim anlamam mümkün mü ?
Ya da sizin şüphelerinizden yola çıkarsak vitamin eksikliğini nasıl giderebilirim ?
Birden bire de böyle bir şey olması mümkün mü ?

Kanat tutulması var mı kuşta? Uçarken veya dururken kanatları tutuldu mu hiç? Yani kramp gibi düşünün.
Kanat tutulması nasıl oluyor ki 😏 yani şöyle söyleyim hocam o kuş gelene kadar bir şey yoktu ilk başta kısa mesafe uçmaya başladı yerden çok yükselmiyordu. Çözdüğümde kanatlarını açıyordu uçmak istiyordu fakat sanırım yeltenmiyordu. Uçmaya başladığında da mesafe alamıyordu. Şimdi ise hiç uçmuyor bir yere gidecekse atlıyor.

Kanat tutulması nasıl oluyor ki 😏 yani şöyle söyleyim hocam o kuş gelene kadar bir şey yoktu ilk başta kısa mesafe uçmaya başladı yerden çok yükselmiyordu. Çözdüğümde kanatlarını açıyordu uçmak istiyordu fakat sanırım yeltenmiyordu. Uçmaya başladığında da mesafe alamıyordu. Şimdi ise hiç uçmuyor bir yere gidecekse atlıyor.
Diğer kuşun dışkıları nasıldı? Hapşırıyor muydu,gözleri ıslak mıydı?

Diğer kuşun dışkıları nasıldı? Hapşırıyor muydu,gözleri ıslak mıydı?
Hayır dışkısı size attığım gibiydi. Çok canlı ve yerinde durmayan bir kuştu. Bir hafta aynı kafeste kaldılar zaten kendi kuşum altlarda takılınca ayrı kafese aldım. Korkup kafes içinde çırpınmış olabilir mi onu da düşünüyorum. Bilemiyorum 😢 ilk başlarda sol kanadı biraz daha düşük duruyordu hatta.

Hayır dışkısı size attığım gibiydi. Çok canlı ve yerinde durmayan bir kuştu. Bir hafta aynı kafeste kaldılar zaten kendi kuşum altlarda takılınca ayrı kafese aldım. Korkup kafes içinde çırpınmış olabilir mi onu da düşünüyorum. Bilemiyorum 😢 ilk başlarda sol kanadı biraz daha düşük duruyordu hatta.
Entrobac probiyotiği kullanın siz. Haftada 1 kez kullanın düzenli olarak.

Beypazarı maden suyu alın. Çalkalayıp asidini kaçırın. 1 litre içme suyunun içerisine ekleyin maden suyunun hepsini (200 ml maden suyu). Karıştırın ve kuşun suluğuna koyun. Bunu bu hafta 1 kez verin. Ama devamlı değil. Ayda 1 kere yapın.
Soğuk soğuk vermeyin bu arada. Oda sıcaklığında olsun içeceği. Bu mineral takviyesidir.
Bu hafta ağzına 1 kez bebekler için olan D vitamini damlatın.

Program şöyle.

Perşembe D vitamini
Cuma sadece su.
Cumartesi sade su.
Pazar Maden su ile karıştırılmış su.
Salı Entrobac.

Bunu bir uygulayalım. Sonra tekrar yorum yaparsınız gözlemleyip.
Bu arada farklı bir şehire gitme imkanınız varsa kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz.

D vitamini 1 damla damlatılacak.
Kuş 7 yaşından fazla imiş yaşlılık faktörü de uçmayı etkileyebilir.

Entrobac probiyotiği kullanın siz. Haftada 1 kez kullanın düzenli olarak.

Beypazarı maden suyu alın. Çalkalayıp asidini kaçırın. 1 litre içme suyunun içerisine ekleyin maden suyunun hepsini (200 ml maden suyu). Karıştırın ve kuşun suluğuna koyun. Bunu bu hafta 1 kez verin. Ama devamlı değil. Ayda 1 kere yapın.
Soğuk soğuk vermeyin bu arada. Oda sıcaklığında olsun içeceği. Bu mineral takviyesidir.
Bu hafta ağzına 1 kez bebekler için olan D vitamini damlatın.

Program şöyle.

Perşembe D vitamini
Cuma sadece su.
Cumartesi sade su.
Pazar Maden su ile karıştırılmış su.
Salı Entrobac.

Bunu bir uygulayalım. Sonra tekrar yorum yaparsınız gözlemleyip.
Bu arada farklı bir şehire gitme imkanınız varsa kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz.
1 aydan önce gitme şansım yok maalesef. Kanatlı olarak da sadece İzmir ve İstanbul’da bulabildim. Ankara’ya götürebilirdim fakat orda da bulamadım.
Veterinerin verdiği ilacı kullanmayı bırakayım mı peki ? Zaten su içerken de hiç görmedim o ilacı damlattığımdan beri.
Ek olarak da hocam az önce fark ettim sağ ayağını kanadının arasından çok rahat çıkarıp kafasını kaşıyabilirken bunu sol tarafta yapamadı tuhaf bir şekilde çıkardı ayağını.genelde de bana kaşıttırıyor zaten.

D vitamini 1 damla damlatılacak.
Kuş 7 yaşından fazla imiş yaşlılık faktörü de uçmayı etkileyebilir.
Etkileyebilir ama birden olunca acaba mı dedim bir de belirttiğim gibi farklılıklar görüyorum. Onun haricinde neşesi yerinde kur yapıyor parmaklarımla konuşuyor beni çağırıyor şarkı söylüyor ciddi bir hastalığı olsa bunları yapabilir miydi ?

Etkileyebilir ama birden olunca acaba mı dedim bir de belirttiğim gibi farklılıklar görüyorum. Onun haricinde neşesi yerinde kur yapıyor parmaklarımla konuşuyor beni çağırıyor şarkı söylüyor ciddi bir hastalığı olsa bunları yapabilir miydi ?
Video ve dışkıya göre ciddi bir durum göremedim fakat hareket kısıtlanması normal değil.
Bu arada Ankara'da kuşlara bakan kanatlı veterineri var cerrahi operasyon dahi yapılıyor. Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniği.
İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de, Eskişehir'de, Bursa'da kuşlara bakan kanatlı veterinerleri var.

Geri