Karadeniz Pet

Kuşlarımı versem mi?

htchaticeonem9

Paylaşımcı Üye
Biliyorsunuz benim 4 tane muhabbet kuşum var. Biri ölen kuşum Maviş'le birlikte aldığımız Menekşe, diğerleri de Limon, Fıstık ve Bıdık. Mayıs'tan beri Fıstık ve Bıdık'la, yaklaşık 1 yıldır da Menekşe ve Limon ile tanışıklığımız ve onlarca hatıramız var. Ne yazık ki, bu zamana kadar ne kadar uğraştıysam yemsiz elime kondurmaya alışamadım. Elim yakınlarına geldiğinde hemen geri geri gidiyorlar. Ancak elimde dal darı, yem, marul, yulaf falan olursa geliyorlar. Millet çift kuşunu bile eline öyle bir alıştırıyor ki elinden inmiyor. Bende mi sorun var anlamıyorum.

Hele dün çarşıdaki dükkanın yavru sultan papağanı kafasını sevdirmek için bana başını uzattığını görünce iyiden iyiye moralim bozuldu. İlk kez bir kuşun kafasını kendi isteğiyle doya doya sevdim ve çoook imrendim :( Hatta almak bile istedim ama adam kuşu 6000'den aşağı vermezmiş, zaten para verseniz de satmam dedi. Altı üstü sultan papağanı o kadar fiyata olmaz tabi ama eğitimli diye herhalde. Ki papağanı iki hafta önce gördüğümde kaçıyordu, şimdi ise bir baktım hemen alışmış.

Neyse, lafı fazla uzatmayacağım.

Ben bu kuşlara çok alıştım ama çok korkaklar, gerçekten çok korkuyorlar. Acaba yakınlarıma mı versem, kendime bir sultan papağanı mı alsam. Ya gerçekten çok moralim bozulmaya başladı. Ya da alıştırmanın yolu yok mu, ne yapacağım bunlarla ben :(

Ben vermeniz görüşünde değilim. Birden fazla kuşa ayrı odalarda eğitim vermek lazım. Küçükken verilmeli birde, karakteri oturmaya başlayınca eğitimleri de benimsemesi açısından. Ama yetişkine de gayet eğitim verilir.
Perde eğitimleri var isterseniz onları deneyin. Ama sabredin ve pes etmeden deneyin. Neşeli Kanatlar Tolga Bey'in YouTube da öyle videoları var, göz atarsanız faydası olur. Muhabbet kuşuna da aynısını uyarlanabilirsiniz.

Ben vermeniz görüşünde değilim. Birden fazla kuşa ayrı odalarda eğitim vermek lazım. Küçükken verilmeli birde, karakteri oturmaya başlayınca eğitimleri de benimsemesi açısından. Ama yetişkine de gayet eğitim verilir.
Perde eğitimleri var isterseniz onları deneyin. Ama sabredin ve pes etmeden deneyin. Neşeli Kanatlar Tolga Bey'in YouTube da öyle videoları var, göz atarsanız faydası olur. Muhabbet kuşuna da aynısını uyarlanabilirsiniz.
Yok yok vermekten vazgeçtim eşya değil ki bu huyunu beğenmedim deyip başkasına veresin :)

Bir de şunu fark ettim: eğitim için kuşları kafes dışına salmak da çok önemliymiş. Mesela ben onları kafes dışına çıkardığımda benimle daha çok iletişim kuruyorlar. Hafta içi dışarı çıkarmaya vaktim olmuyor, o yüzden akşam bir bakıyorum kaçıyorlar.

Birçok eğitim yöntemini denedim ama dediğiniz kanalın eğitim videolarına da göz atacağım. Yani umarım işe yarar ne diyeyim.

Yine de ben bir sultan papağanı almayı düşünüyorum. Bir tane de olsa bana doğru düzgün alışmış, kafasını sevdiren bir kuşum olsun istiyorum.

Sizce sultan papağanı olarak nasıl bir kuş almalıyım, yaşı, cinsiyeti nasıl anlaşılıyor? Bir de muhabbet kuşlarım ile aynı odada ama farklı kafeslerde olur değil mi? (Eğitmek için soruyorum)

Yok yok vermekten vazgeçtim eşya değil ki bu huyunu beğenmedim deyip başkasına veresin :)

Bir de şunu fark ettim: eğitim için kuşları kafes dışına salmak da çok önemliymiş. Mesela ben onları kafes dışına çıkardığımda benimle daha çok iletişim kuruyorlar. Hafta içi dışarı çıkarmaya vaktim olmuyor, o yüzden akşam bir bakıyorum kaçıyorlar.

Birçok eğitim yöntemini denedim ama dediğiniz kanalın eğitim videolarına da göz atacağım. Yani umarım işe yarar ne diyeyim.

Yine de ben bir sultan papağanı almayı düşünüyorum. Bir tane de olsa bana doğru düzgün alışmış, kafasını sevdiren bir kuşum olsun istiyorum.

Sizce sultan papağanı olarak nasıl bir kuş almalıyım, yaşı, cinsiyeti nasıl anlaşılıyor? Bir de muhabbet kuşlarım ile aynı odada ama farklı kafeslerde olur değil mi? (Eğitmek için soruyorum)
Kafasını sevmek için sultan papağanı almanıza gerek yok ki yavru muhabbette sevdirir kendini. Kuşun karakterine bağlı tamamen. Sultanı eğitemezseniz daha da zorlanırsınız çünkü onun ısırması vs daha güçlü olur. Birde muhabbetlerle de zor olabilir.
Ama evet kafesleri farklı olduğu sürece aynı odada kalabilir.
Sultanların cinsiyeti ya da yavruluğu muhabbet kuşu gibi anlaşılmıyor. Cinsiyet ötüşten, yavrulukta az çok görüntüden ama yinede çok vakıf değilim, ben kandırılabilirim yani sultanlarda. O yüzden sizin de bilen biriyle gidip almanız daha iyi olacaktır.

Kafasını sevmek için sultan papağanı almanıza gerek yok ki yavru muhabbette sevdirir kendini. Kuşun karakterine bağlı tamamen. Sultanı eğitemezseniz daha da zorlanırsınız çünkü onun ısırması vs daha güçlü olur. Birde muhabbetlerle de zor olabilir.
Ama evet kafesleri farklı olduğu sürece aynı odada kalabilir.
Sultanların cinsiyeti ya da yavruluğu muhabbet kuşu gibi anlaşılmıyor. Cinsiyet ötüşten, yavrulukta az çok görüntüden ama yinede çok vakıf değilim, ben kandırılabilirim yani sultanlarda. O yüzden sizin de bilen biriyle gidip almanız daha iyi olacaktır.
Anladım. 5 kuş dediğiniz gibi biraz zorlar ama ben görüyorum milletin 3 sultan 2 muhabbeti var veya 8 tane muhabbet k. besleyen var. Ben de besleyebilirim diye düşünüyorum. Farklı kafeslerde olunca kavga da edemezler hem.

Bizimkiler artık büyüdüler ve Menekşe dışında hiçbiri kendine dokundurtmuyor. Her gün sevmeye çalışıyorum ama yok. Menekşe de keyfi yerindeyse sevdiriyor. O yüzden sultan almakta kararlıyım. Tek endişe edeceğim şey sizin söylediğiniz gibi alışmaması ve yanlışlıkla yavru yerine yetişkin alarak kandırılmak :(

Benim burada tanıdığım bir petshop var, orada yeni yeme düşmüşler satılıyor. Ben de gördüm tüyleri yeni çıkmış onlardan alabilirim. Yavru oldukları belli. İnşallah fırsatım olursa bir tane alıp denemeyi düşünüyorum.

Geri