Karadeniz Pet

Kuşum hasta, kusma, ishal

nurays.d

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşum daha önce hastaydı. Kusma problemimiz vardı. Önce geçti, sonra tekrar başladı veterinerin verdiği ilacı kullandım geçti. 1 hafta boyunca iyileşmişti. Ama şimdi tekrar başladı fark ettim ki tüneğinin altındaki törpüyü yiyormuş. Kusmuğunda fark ettim. Kusma şekli aşağı yukarı tane tane saçılıyor, aralarından 2 3 tane yapışık oluyor onları da sonra ağzına alıyor. Dışkısı da kötüleşti. Ne önerirsiniz, suyuna entrobac koydum 2 gün arka arkaya vermeyi planlıyorum şimdilik. Ağzında ekşimsi oje kokusu gibi koku var, mantardan şüpheleniyorum. Ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• 20230504_133557.jpg
    20230504_133557.jpg
    308.3 KB · Görüntüleme: 27
Güncelleme
Kuşum yediği yemleri kusuyor, az salyalı. Kustuktan sonra enerjik oluyor. Yardım edin ne yapabilirim bebeğime

Merhaba, yemini yiyor, kusma için veterinerin 2 ay önceki verdiği ilacı kullanıyorum. Dışkısı iyi biraz, ishali geçmiş. Enerji olarak arada uyuyor arada neşeli. Grit kum alacağım, yemi sindiremediğinden kustuğunu düşünüyorum. Arada hala kusuyor, az salyalı oluyor. Kusmuğunda koku yok. Önerebilceğiniz bir şey var mı? Dışkısını da paylaşayım. İshal değil ama dışkısı çok sağlıklı değil gibi.

Ekli dosyalar

• 20230506_125927.jpg
    20230506_125927.jpg
    241.7 KB · Görüntüleme: 14
Dışkıları kurumuş değil de taze yeni yapılmış olmalı
Güncel dışkımız bu şekilde. Biraz daha iyi, arada dışkısında yem oluyor. İshal geçmiş. (Dışkının dışındaki yemler, yemlikten yediği yemlerin çöpüdür) Kusma problemi geçti. Ama hala aniden olabilir. Aynı sorunu 1 kere daha yaşadık, iyileşip tekrar kusmaya başladı.

Ekli dosyalar

• 20230506_194154.jpg
    20230506_194154.jpg
    154.8 KB · Görüntüleme: 16
Kusmanın geçmesi sizi yanıltmasın. Dışkı rengi bir hastalık çağrıştırdı ama dışkı analizi yapılsa çok iyi olur. Bence kuşlardan anlayan bir veteriner görmeli
Dışkısı bana da hastalık çağrıştırıyor fakat kuş veterinerleri için maddiyatım iyi değil, ama mecburen en son çare öyle yapacağız

Ağzında hala koku var mı? Kusması da kokulu muydu? Rica etsem kuşun kısa bir videosunu ekler misiniz?
Kusmasını birkaç kere kokladım, kokusuzdu. Ağzında şimdi baktım hafif ekşi ojemsi bir koku var evet. Videosunu paylaştım. Uyuyor, uyanıp tekrar kabartıp uyuyor. Arada enerjik olup kafes demirlerinde geziniyor, ters dönüyor baş aşağı duruyor. Cikliyor. Güncel dışkımızı da paylaşayım, dışkısında yem var. Ne yapmamı öneriyorsunuz?🥺

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230507_140546_Gallery.jpg
    Screenshot_20230507_140546_Gallery.jpg
    385.7 KB · Görüntüleme: 8
  • Screenshot_20230507_140543_Gallery.jpg
    Screenshot_20230507_140543_Gallery.jpg
    358.2 KB · Görüntüleme: 16
Veteriner imkanlarınızı zorlamanızı tavsiye ederim. Bana göre ise aşağıdaki ilaçlardan birini temin etmeniz gerekecek gibi görünüyor. Önceki kullandığınız ilaç neydi?

Ekli dosyalar

• IMG_20230209_000515.jpg
    IMG_20230209_000515.jpg
    82.3 KB · Görüntüleme: 13
Veteriner imkanlarınızı zorlamanızı tavsiye ederim. Bana göre ise aşağıdaki ilaçlardan birini temin etmeniz gerekecek gibi görünüyor. Önceki kullandığınız ilaç neydi?
Önceki kullandığım ilacın adını bilmiyorum veteriner şişeye koyup verdi, kusma sorunu için verdi. Araştırmalarıma göre zolaxı öneriyorlar. Sizinde fikrinizi almak isterim? Kuş veterinerleri maalesef çok pahalı en az 2 bin lirayı gözden çıkarmam gerekiyor öğrenciyim. Kuşumun durumunu iyice gözlemleyip zolaxı kullanmayı planlıyorum, kullanmadan önce probiyotik ve vitamin kullanıcam.

Önceki kullandığım ilacın adını bilmiyorum veteriner şişeye koyup verdi, kusma sorunu için verdi. Araştırmalarıma göre zolaxı öneriyorlar. Sizinde fikrinizi almak isterim? Kuş veterinerleri maalesef çok pahalı en az 2 bin lirayı gözden çıkarmam gerekiyor öğrenciyim. Kuşumun durumunu iyice gözlemleyip zolaxı kullanmayı planlıyorum, kullanmadan önce probiyotik ve vitamin kullanıcam.
Bence kuş yeterince gözlemlendi, tedaviye vakit kaybetmeden başlayın.
Evet zolax da olur. Onun ölçülerini ayarlamak biraz sıkıntı oluyor ama zolax da kullanılabilir.

Bence kuş yeterince gözlemlendi, tedaviye vakit kaybetmeden başlayın.
Evet zolax da olur. Onun ölçülerini ayarlamak biraz sıkıntı oluyor ama zolax da kullanılabilir.
Şimdi kusma ilacını kullanıyorum yarın son gün. 5 gün kullandım. Zolaxı kullanmak için 5 gün bekleyeyim mi? Bünyesine ağır gelebilir. Zolaxı çok önerdiler, diğer şuruplar şeker ve alkol içerdiğinden. Teşekkür ederim. Bu süreçte probiyotik ve vitamin vermeli miyim? Mantar tedavisi için vitaminde önermiyorlar.

Şimdi kusma ilacını kullanıyorum yarın son gün. 5 gün kullandım. Zolaxı kullanmak için 5 gün bekleyeyim mi? Bünyesine ağır gelebilir. Zolaxı çok önerdiler, diğer şuruplar şeker ve alkol içerdiğinden. Teşekkür ederim. Bu süreçte probiyotik ve vitamin vermeli miyim? Mantar tedavisi için vitaminde önermiyorlar.
Bazılarının şeker içerdiği doğru ancak yine de kullanılan ürünler. Aslına bakarsanız öncelikli olarak veteriner ilaçları kullanılması daha doğru olur.
Kusma ilacının keşke ne olduğunu öğrenebilseydiniz. İki ilaç üst üste direkt kullanılmamalı. Kuşun dinlenmesi gerekir, karaciğeri yormamak adına.
İlaç kullanım esnasında değil, sonrasında probiyotik ve vitamin kullanmak daha uygun olacaktır.

Bazılarının şeker içerdiği doğru ancak yine de kullanılan ürünler. Aslına bakarsanız öncelikli olarak veteriner ilaçları kullanılması daha doğru olur.
Kusma ilacının keşke ne olduğunu öğrenebilseydiniz. İki ilaç üst üste direkt kullanılmamalı. Kuşun dinlenmesi gerekir, karaciğeri yormamak adına.
İlaç kullanım esnasında değil, sonrasında probiyotik ve vitamin kullanmak daha uygun olacaktır.
Teşekkür ederim Merve Hanım, o zaman biraz bekleyeyim zolax için. Bu süreçtede probiyotik ve vitamin takviyesini yapayım. Sonrasında kullanıp güncellerim. Sağ olun yardımcı olduğunuz için.

GÜNCELLEME
Arkadaşlar araştırdım ilaç önermiyorlar.Bu yüzden zolax kullanmadım. Hiçbir ilaç kullanmadım. Ben de birkaç kişinin desteğiyle kursaktan mama ile besledim. Mamanın içine mercimek kadar zeolit tozu atıyoruz. Yaklaşık 1 buçuk hafta devam ettik şu an durumu iyi. Şimdi sadece güzelce besleyip iyice kilo almasını sağlıyorum. Ayrıca kuşu hastalık hemen öldürmüyor ama zayıf kalması yani kuruma dediğimiz olay öldürebiliyor. O yüzden kuşunuzu gerekirse kursaktan beslemek lazım. İlk beslemeden sonra kusabiliyor, yavaş yavaş kusma sorunu geçiyor. Çok şükür iyi. Şu an grit kumunu, versele laga markalı yem, dal darısı veriyorum. Suyuna da gervit vitaminini veriyorum.

Geri