Karadeniz Pet

Kuşumun sürekli yaptığı hareket

mamoste

Yeni Üye
Merhabalar 10 gün önce muhabbet kuşu sahiplendim. Aldığım petshopun kafesi cadde üzerindeydi. Hava bizim için normaldi ama kuşlar için biraz rüzgarlı gibiydi. Kuşta ilk günler sulu hapşırık vardı, suyuna limon ve sirke koydum sulu hapşırık geçti. İlk günler dışkısı epey koyu renkli ve cıvık bir yapıdaydı. Ama dışkısı da düzeldi, son birkaç gündür dışkısı yeşil ortası beyaz ve kıvamı normal. Kuşu gözlemlediğim zamanlar ara ara boğazına bir şey takılmış gibi yutkunuyor ve kafasını ileri geri hareket ettiriyor sanki boğazındakini çıkarmaya çalışır gibi. Kuyruğunu sürekli aşağı yukarı hareket ettiriyor. Ayrıca bugünlerde kafasını sürekli kaşımaya başladı. Birkaç tane tüy tüpü gördüm. Kuşta herhangi bir durgunluk, kabarma vs. yok. Yardımlarınızı bekliyorum. Videoları ekledim.

Son düzenleme:
Göğsünün ortasını kontrol edebilir misiniz? Sertlik var mı ? Kusuyor .

Mesajı erken gönderdim yanlışlıkla , sertlik var mı bir bakın . Göğsünün tam ortasındaki kemik , sert geliyor mu elinize?
Hayır göğüs kemiği sert değil daha önce de kuş baktım normal diğerleri gibi. Ama dediğim gibi geçen günlerde kursak bölgesi şişmişti.

Anladım 🌸 ben de bilmiyorum. Sadece merak ettim. Umarım kuşunuz en kısa sürede iyi olur 🤲 sevgiler 🌸

Dışkılarında sorun görünmüyor. Ancak kuş ne iyi duruyor ne de çok kötü duruyor. Üşütmeden kaynaklı kuyruk sekmesi meydana gelmiş olma ihtimali yüksek. Dolayısıyla direkt ilaç kullanmak doğru olur mu tartışılır. Ben bu aşamada ilaç kullanımının yanlış olduğunu düşünüyorum. Tabi kuşlardan anlayan bir veterinere gösterirseniz en sağlıklısı olur. Bana göre ilk etapta vitamin, probiyotik takviyeleri yapın. Kuşu sıcak tutun. Bir kereye mahsus kekik çayı da yapabilirsiniz. Arama moturuna kekik çayı yazarsanız tarifini vermişimdir.(sprey değil, çay)
Gritli kuş kumu ve mineral bloğu yoksa onlarıda temin edin. Kuşa kızıl dal darı verin. Güzelce bağışıklığını arttırın.
Kuşunuzda kusma, iştahsızlık olursa konuyu güncelleyin.

Dışkılarında sorun görünmüyor. Ancak kuş ne iyi duruyor ne de çok kötü duruyor. Üşütmeden kaynaklı kuyruk sekmesi meydana gelmiş olma ihtimali yüksek. Dolayısıyla direkt ilaç kullanmak doğru olur mu tartışılır. Ben bu aşamada ilaç kullanımının yanlış olduğunu düşünüyorum. Tabi kuşlardan anlayan bir veterinere gösterirseniz en sağlıklısı olur. Bana göre ilk etapta vitamin, probiyotik takviyeleri yapın. Kuşu sıcak tutun. Bir kereye mahsus kekik çayı da yapabilirsiniz. Arama moturuna kekik çayı yazarsanız tarifini vermişimdir.(sprey değil, çay)
Gritli kuş kumu ve mineral bloğu yoksa onlarıda temin edin. Kuşa kızıl dal darı verin. Güzelce bağışıklığını arttırın.
Kuşunuzda kusma, iştahsızlık olursa konuyu güncelleyin.
Çok teşekkür ederim

Kuşunuzun direkt solunum problemi mi var emin değilim açıkçası. Emin olsaydım ona göre bir yönlendirme yapardım ancak dediğim gibi emin değilim. Üşütme kaynaklı bu duruma geldiğini düşünüyorum. Ya da başka sebeple bu hale gelmiş olabileceğini. Vitamin, probiyotik ile bağışıklığını güçlendirin ancak temin etme sürecinde vakit kaybı olacaktır. Kuşlardan anlayan bir veterinere gösterme şansınız varsa lütfen imkanlarınızı zorlayın.
IMG_20230428_030934.jpg

Kuşunuzun direkt solunum problemi mi var emin değilim açıkçası. Emin olsaydım ona göre bir yönlendirme yapardım ancak dediğim gibi emin değilim. Üşütme kaynaklı bu duruma geldiğini düşünüyorum. Ya da başka sebeple bu hale gelmiş olabileceğini. Vitamin, probiyotik ile bağışıklığını güçlendirin ancak temin etme sürecinde vakit kaybı olacaktır. Kuşlardan anlayan bir veterinere gösterme şansınız varsa lütfen imkanlarınızı zorlayın.
Ekli dosyayı görüntüle 67209
Bulunduğum yerde maalesef kanatlı veterineri yok, her türlü vitamin ve probiyotiği sipariş ettim masraftan kaçınmadım. Umarım bir şey olmadan yetişir. Şimdi kekik, nane, maydanoz ile çay yaptım. Soğuyunca vereceğim.

Bulunduğum yerde maalesef kanatlı veterineri yok, her türlü vitamin ve probiyotiği sipariş ettim masraftan kaçınmadım. Umarım bir şey olmadan yetişir. Şimdi kekik, nane, maydanoz ile çay yaptım. Soğuyunca vereceğim.
Solunum problemlerinde doksisiklin etkenli ilaç kullanmanız gerekiyor. Forum arama moturuna yazarsanız bile isimleri, süreci görebilirsiniz. Ancak neyi olduğunu bilmeden kullanmak yanlış sonuçlar da doğurabilir. Doğal yöntemler ve vitaminler sonuç vermezse risk almak son seçenek olabilir.

Bir gün bir gecede 3.5 yaşındaki oglumuzu kaybettik Şubat ayında lütfen dikkat edin ne oldugunu anlamadım bile birden kustan ses çıkmamaya başladı ıslık sesi gibi ince bir ses tekrariyla öldü.. Umarım iyidir kuşunuz

Mesajı erken gönderdim yanlışlıkla , sertlik var mı bir bakın . Göğsünün tam ortasındaki kemik , sert geliyor mu elinize?
ya benim yavru kuşumun göğsünün ortasındaki dikine olan kemik elime sert geliyor ama başka bir sorunu yok bu ne anlama geliyor acaba

Geri