Muhabbet Kuşu Bit Teşhisi ve Tedavisi

ADRIAN

Moderatör
Yönetici
Bit ve Parazit Nedir, Nasıl gelişir;

Parazitler üç kategoriye ayrılır: protozoa, helmintler ve ektoparazitler. Bitler ektoparazit kategorisine aittir, yani konakçılarının dışında gelişebilir, cilt veya saç köklerine yapışabilirler. Bu zararlıların örnekleri arasında pire, bit ve akarlar bulunur. Tüy bitleri bazen kuşta görülebilse de, çoğu zaman sahipleri bunun yerine kuşlarının aşırı derecede kaşındıklarını görürler. Ne yazık ki kuşlara saldıran ve istila eden birçok bit türü vardır, bunların çoğu mikroskopun güçlü merceği olmadan görünmez. Kuş biti veya tüy biti, güvenli bir sıçrama yapabilmeleri için birbirine yeterince yakın olan kuşlar arasında atlar. Tüylü bir arkadaşa ulaştıklarında, birkaç ay boyunca cilt ve tüylerde yaşayabilirler. Bununla birlikte, konakçıdan ayrılırsa, bitler birkaç günden fazla hayatta kalamaz. Sıklıkla, tüy bitleri düşmüş tüyler üzerinde ölür. Ne yazık ki, bu arada, yumurtalarını tüylerinin şaftı boyunca bırakırlar ve kendi yaşamlarını sonlandırmış olsalar da yumurtalar aracılığı ile döngüyü sürdürürler. Tüy bit yumurtaları hızla yumurtadan çıkar ve 2-3 gün içinde perileri denen genç bitler üretir. Su perileri, tamamen olgunlaşmadan önce larva aşamasından geçer. İstila tedavi edilmeden devam ederse, tüyler güve yemiş görünümlü olabilir. Neyse ki, bitler ortadan kaldırıldıktan sonra hasarlı veya kayıp tüyler yeniden büyür.

Kuşlarda Bitlerin Belirtileri;

- Sürekli temizlenme isteği
- Kaşınma
- Kafes demirlerine oyuncaklara kafasını sürtme
- Tüyleri koparma isteği
- Hafif tüy hasarı ve renk değişikliği
- Huzursuz ve ağırlaştırılmış davranışlar

Kuşlarda Tüy Bitlerinin Teşhisi

Veteriner fiziki muayene ile paraziti teşhis edecektir. Teşhis, büyütme cihazının kullanımı ile olur. Bu amaç için bir otoskop uygun olabilir. Klinik belirtiler büyük olasılıkla belirgin olacaktır; kanattaki bitlerin varlığı, düzensiz güve yemiş tüyler ve kuşunuzun yaşayacağı sürekli kaşıntı, teşhise hızlı bir şekilde işaret edebilir. Evde kuşlarınızın sürekli kaşınması, tüy yolması, tünek, kafes içi-çevresi ve tül üzerinde siyah-beyaz-kırmızı minik böceksi canlılara rastlamak bit ve parazitleri işaret edebilir.

Kuşlarda Tüy bitlerinin Tedavisi;

Öncelikle bit sorunu ile karşı karşıyaysanız ilk yapacağınız işlem Kafesi ve kafese dahil olan tüm ekipmanları (Tünek, suluk, yemlik, oyuncaklar vb) düzenli bir şekilde bit sorunu bitene kadar günlük olarak yıkamanız olacaktır.

Veterinerlerde bulunabilecek ve uygulanabilecek ense damlası diye tabir edilen ilaçlar kuşların ense kısmına 1 damla olarak kullanılması ilgili ilacın kuşların derileri yolu ile kanlarına karışmasını sağlar ve kuşları ısıran parazitlerin ve tüy bitlerinin zehirlenerek ölmesini sağlayacaktır. Veterinerin uygun görmesi durumunda ilgili ilacın tekrar kullanımı mümkün olmaktadır. Bunun dışında bit ve parazitler için üretilmiş olan spreyleme yöntemli ilaçlar da mevcuttur fakat çok tavsiye edilmemekle birlikte çok etken olmamaktadır.

Kullanılan Bazı Bit ilaçları;
- Vilmectin
- Blotic
- Avromec
 
Üst