Karadeniz Pet

muhabbet kuşu kısmi felç

silakarademir

Yeni Üye
herkese merhaba yaklaşık 1 ay önce 5-6 yaşlarında muhabbet kuşum ayağını kafes demirine sıkıştırmıştı neşesi gayet yerindeydi canı acıyo gibi değildi ama ayağını ufak ufak havaya kaldırıyordu psikolojik olarak yaptığını düşünmüştüm son 1 haftadır kuşum iki ayağının da üzerine basamıyor dirseklerine basarak yürüyo kafesten nefret eden bi kuş 1 haftadır konamadığı için kafesinden hiç çıkarmadım stresten tırnaklarını yiyip kanatmaya başladı yaşadığım şehirde veterinerler kuşlardan hiç anlamıyolar kendi başıma tedavi etmeye çalışıyorum b vitamini kullanıyorum içerisinde a d e ve c vitamini de var günde 3 damla ağızına damlatıyorum zeytinyağıyla ayaklarına masaj yapıyorum ama henüz bi faydasını göremedim lütfen yardım edin sizce eski sağlığına kavuşur mu
IMG_20230320_134332.jpg

Dışkılarında sorun göremedim ben. Kuş tüneği kavrayamıyor mu? Ve fiziksel bir sıkıntı olmasığına emin misiniz?
1 ay önce parmağını demire sıkıştırmıştı onun etkisi olabilir diye düşünüyorum ilk önce sıkışan ayağının üzerine tamamen basamadı dengede duramadı ama neşesi gayet yerindeydi ertesi sabah aniden iki ayağını birden kullanamaz hale geldi 3-4 tane veteriner gezdim ama hiçbiri net teşhis koyamadılar en son petshopa gittim dediler ki kısmi felç geçiriyo olabilir elexsus verdiler dirseklerinde güç var ama parmaklarını hiçbir şekilde kullanamıyo bükemiyo hareket ettiremiyo tırnağını yiyerek kanattı onun acısını bile hissetmedi acı oje sürerek engel olmaya çalışıyorum bu arada tünekte falan duramıyo olduğu yerde düşüyo kendisine zarar vermemesi için 1 haftadır kafesinde hiçbir şey yok zeminde duruyor
BeautyPlus_20230322185851399_save.jpg

Son düzenleme:
1 ay önce parmağını demire sıkıştırmıştı onun etkisi olabilir diye düşünüyorum ilk önce sıkışan ayağının üzerine tamamen basamadı dengede duramadı ama neşesi gayet yerindeydi ertesi sabah aniden iki ayağını birden kullanamaz hale geldi 3-4 tane veteriner gezdim ama hiçbiri net teşhis koyamadılar en son petshopa gittim dediler ki kısmi felç geçiriyo olabilir elexsus verdiler dirseklerinde güç var ama parmaklarını hiçbir şekilde kullanamıyo bükemiyo hareket ettiremiyo tırnağını yiyerek kanattı onun acısını bile hissetmedi acı oje sürerek engel olmaya çalışıyorum
Acı oje gibi uygulamalardan kaçının. Kuşa zarar verirsiniz. Kuşun tırnaklarına dokunmaması için en uygun yöntem boyunluk takılmasıdır. Tırnaklarıyla uğraşmaması için önüne oyuncak, ayna vs koyun. Bir şekilde engel olmalısınız. Şayet kanama olursa öncelik kanı durdurmak olmalı. Kuşun ayaklarını mısır ununa batırarak kanı durdurursunuz.
Ayaklarına gelince ben fiziksel olabileceğine daha çok ihtimal veriyorum çünkü demire sıkıştığında tek ayağıyla iş görecek ve siz fark etmeden diğer ayağına da bir şekilde zarar vermiş olabilir. Bu durumda veteriner kontrolünden geçip, röntgen çekilmeli. Ayrıca fotoğraf da yanlış görmüyorsam ayağında morarması var.
Zeytinyağı yerine çok ince tabaka halinde teramisinle masaj yapabilirsiniz. Yememesine özen gösterin yine. Aynı şekilde kas güçlenmesi için kaliteli bir b vitamini verin. Bt amin forte iyidir. Genel bağışıklı için gerwit multivitamin alın ve yine entrobac probiyotik temin edin. Bölünmüş olarak alabilirsiniz. Sıvılar yarım suluğa beş damla. Probiyotik ise yarım suluğa mercimek tanesi kadar. 8 saatten fazla sulukta kalmasınlar.
Buradan ne yazık ki ancak bu takviyeleri önerebilirim. Böyle fiziksek durumlar için veteriner röntgeni gereklidir

ilginiz için çok teşekkür ederim dediğiniz vitaminleri burda bulmam çok zor ama bi şekilde ulaşıcam 🙏🏻

Petshoplarda bulmak çok zordur, internet üzerinden söylemeniz gerekecek.
son bir şey sormak istiyorum gagasıyla demirlere zıplayıp tutunmaya çalışıyo yani dışarı çıkmak istiyo konmak istediği yerde duramadığı için kafes üzerinde ya da koltuk kenarlarında yere düşebiliyo sizce kontrollü bir şekilde günde 1 kere kafesinden çıkarmalı mıyım iyice psikolojisi bozuldu kafeste durmaktan nefret ediyo

son bir şey sormak istiyorum gagasıyla demirlere zıplayıp tutunmaya çalışıyo yani dışarı çıkmak istiyo konmak istediği yerde duramadığı için kafes üzerinde ya da koltuk kenarlarında yere düşebiliyo sizce kontrollü bir şekilde günde 1 kere kafesinden çıkarmalı mıyım iyice psikolojisi bozuldu kafeste durmaktan nefret ediyo
Pek çıkmasını önermem ama uçmaya çalışmasa çıksın derdim ama diğer türlü kendine daha da zarar verebilir. Ancak halı üstünde gezinebilirse uçmadan o zaman sorun olmaz

Geri