Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Kısmi Halsizlik ve Uçma Problemi

cinan00

Yeni Üye
Herkese merhabalar,

Açıkçası sıcaklardan mı yoksa yeni çıkan tüylerin sebep olduğu problemlerden mi kaynaklandığından emin olamadığım için buradaki üyelere danışmak istedim.

Muhabbet kuşumun birkaç gündür enerji seviyesinde bir düşüklük var. Günlük olağan hareketliliğinden çok uzakta ve uçmaktan kendini sakınmakta. Normal şartlarda çok rahat uçabildiği yerlere gidemiyor ve yarı yoldan geri dönmeye çalışıyor. Bunu daha iyi anlatmak için bir video linki bırakacağım. Bu sıralarda yeni tüyleri çıkmaya başladığından halsizliği buraya da bağlanabilir ama bu kadar düşük modda olduğu bir tüy dökme dönemi yaşamadık açıkçası. Dışkısında da herhangi bir cıvıklık yok hatta tüylerinin fotoğrafını çekerken yapmış olduğu dışkıyı da görebilirsiniz :). Bu nedenle mod düşüklüğünün çözümünü bulamadığım için üzülmekteyim.

Herhangi bir hastalığı olduğunu düşünmemekle birlikte konuyla ilgili olarak değerli bilgilerinizi ve desteklerinizi rica ederim.

Video Linki: https://streamable.com/jpcs9e

Ekli dosyalar

• Paşa 1.jpg
    Paşa 1.jpg
    49.5 KB · Görüntüleme: 26
  • Paşa 2.jpg
    Paşa 2.jpg
    49.7 KB · Görüntüleme: 16
  • Paşa 3.jpg
    Paşa 3.jpg
    67.4 KB · Görüntüleme: 15
Kalan fotoğrafların devamı ektedir.

Ekli dosyalar

• Paşa 4.jpg
    Paşa 4.jpg
    60.1 KB · Görüntüleme: 21
  • Paşa Dışkı.jpg
    Paşa Dışkı.jpg
    48.1 KB · Görüntüleme: 21
Merhabalar, tüyde olduğundan durgun olabilir ama dışkısında siyahlık mı var yanlış mı görüyorum?
Birden fazla yeni yapılmış dışkısını atsanız daha iyi olur. Birde kuşun tünekte yandan videosunu ekler misiniz?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2023-07-26 saat 10.03.54.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-07-26 saat 10.03.54.jpg
    68.5 KB · Görüntüleme: 22
Dışkıları kurumuş mu yeni yapılmış mı? Yakından ve mümkünse kuş yapar yapmaz çekilmiş dışkıları olsun. Her yeni yaptığı dışkısı siyah mı? Dışkıya o rengi verecek bir şey yedi mi ve beslenmesinde azalma var mı?

Fotoğrafı yüklediğim sırada dışkı yaptığı süreyle arasında en fazla 5 dakika vardı. Fakat her yaptığı dışkı o şekilde siyah çıkmıyor. Sonraki dışkıları daha çok koyu yeşil renkte idi. Şu an çalıştığım için akşam saatlerine kadar ek bir dışkı fotoğrafı atamayacağım.

Beslenmesinde gözle görülür bir azalma yok bu sıralarda sadece yem yemekte. Bunun dışında arada salatalık, çilek vb. meyveleri vermekteyiz ama bunları sıklığı çok az çünkü yiyecekleri maalesef sadece ağzımızdan yeme alışkanlığına sahip. Kuşumuz 3 yıldır bizimle bu konuda ne kadar çabalasak da bir gelişme kaydedemedik. :)

Fotoğrafı yüklediğim sırada dışkı yaptığı süreyle arasında en fazla 5 dakika vardı. Fakat her yaptığı dışkı o şekilde siyah çıkmıyor. Sonraki dışkıları daha çok koyu yeşil renkte idi. Şu an çalıştığım için akşam saatlerine kadar ek bir dışkı fotoğrafı atamayacağım.

Beslenmesinde gözle görülür bir azalma yok bu sıralarda sadece yem yemekte. Bunun dışında arada salatalık, çilek vb. meyveleri vermekteyiz ama bunları sıklığı çok az çünkü yiyecekleri maalesef sadece ağzımızdan yeme alışkanlığına sahip. Kuşumuz 3 yıldır bizimle bu konuda ne kadar çabalasak da bir gelişme kaydedemedik. :)
Anladım. Siyah dışkı iyi değildir de o yüzden konunun üzerinde durmak istedim. Yani dışkı rengini iyi belirlememiz lazım. 5 dk da rengi değişebilir.
Meyveleri bu sıralarda vermeyin ki dışkı formu ve rengini takip edebilelim. Zaten vermiyormuşsuz ama yinede belirteyim dedim.
Veteriner imkanınız varsa dışkı analizi yapan bir yere görürseniz aslında daha garanti olur. çünkü kuşunuzda durgunluk dışında pek belirti yok. Uçmasında isteksizlik gibi durumlar olduğundan acaba solunumuyla alakalı bir sıkıntı mı var diye düşündüm. Yeni videolarda kuyruk sekmesine bakmak istedim. Kuyruk sekmesi göremedim. Dolayısıyla o seçenek elenmiş olabilir. Tabi siz daha iyi gözlemlersiniz evdeyken kuyruk sekmesine de ekstradan bir dikkat edin.
Siyah dışkı meseleside şayet siyah dışkı ya da siyaha yakın bir dışkılaması varsa(kurumuş değil yeni yapılmış olanlar) o zaman koksidiyozdan şüphelenecektim. Ama şu an ondan da emin değiliz.
Belki sadece bir tüy kaynaklı durgunluk ya da başka bir şeyi var şu an bu belirtilerle anlaşılması zor maalesef.

Uçmasında olan problem beni endişelendiriyor bu nedenle yarın kontrol amaçlı bir veterinere götüreceğim. Merve Hanım, desteğiniz için çok teşekkür ederim. Veteriner kontrolü sonrası tekrar bilgilendirme yapacağım.

Uçmasında olan problem beni endişelendiriyor bu nedenle yarın kontrol amaçlı bir veterinere götüreceğim. Merve Hanım, desteğiniz için çok teşekkür ederim. Veteriner kontrolü sonrası tekrar bilgilendirme yapacağım.
Ne demek rica ederim. Evet bilgilendirseniz çok memnun olurum. Geçmiş olsun 🍀

Tekrar merhabalar,

Bugün veteriner doktor yaptığı kontrol sonucunda kuşumuzun gövdesinin sağ üst tarafında (kanada çok yakın olan bölgede) ufak bir şişlik tespit etti. Bunu ben de fark ettim küçük bir tümsek gibi gözükmekteydi. Veteriner bu şişliğin durup dururken oluşmayacağını ancak herhangi bir çarpma sonucunda oluşabileceğine kanaat getirdi. Bunun sonucunda Pazar gününe kadar kafes istirahati ve 2 adet ilaç önerisinde bulundu. Tedavi için verilen ilaçları ekte görebilirsiniz.

Verilen damlayı ilk defa görüyorum ancak diğer kremin şişlik ve morluklar için kullanıldığını biliyorum çünkü daha önce kendim de kullanmıştım. Damlanın suluğuna 2 damla olacak şekilde damlatılıp kremin de çok ince bir tabaka olarak şişlik bölgesine uygulamam istendi. Bu ilaçların kullanılması konusunda, özellikle krem özelinde, sizlerce herhangi bir sakınca var mıdır? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-07-27 at 18.50.39.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-27 at 18.50.39.jpeg
    63 KB · Görüntüleme: 14
Tekrar merhabalar,

Bugün veteriner doktor yaptığı kontrol sonucunda kuşumuzun gövdesinin sağ üst tarafında (kanada çok yakın olan bölgede) ufak bir şişlik tespit etti. Bunu ben de fark ettim küçük bir tümsek gibi gözükmekteydi. Veteriner bu şişliğin durup dururken oluşmayacağını ancak herhangi bir çarpma sonucunda oluşabileceğine kanaat getirdi. Bunun sonucunda Pazar gününe kadar kafes istirahati ve 2 adet ilaç önerisinde bulundu. Tedavi için verilen ilaçları ekte görebilirsiniz.

Verilen damlayı ilk defa görüyorum ancak diğer kremin şişlik ve morluklar için kullanıldığını biliyorum çünkü daha önce kendim de kullanmıştım. Damlanın suluğuna 2 damla olacak şekilde damlatılıp kremin de çok ince bir tabaka olarak şişlik bölgesine uygulamam istendi. Bu ilaçların kullanılması konusunda, özellikle krem özelinde, sizlerce herhangi bir sakınca var mıdır? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Merak etmeyin bu kremi kullanmanız durumunda hiçbir problem olmaz. Bende forumda morarma olduğunda öneriyorum. Kuşlarda kullanılıyor içiniz rahat olsun.
Şişlik için dolgit krem de kullanılabilir. Kulak çöpü yardımıyla sürebilirsiniz. Zaten veteriner bilgilendirme yapmıştır. Diğeride ilaç değil bir takviye vermiş. Zararı olmaz.
Kremi kaç kez uygulayın dedi bilmiyorum ama bir uygulamanızı kuş uyumadan yani ışığı kapatmadan hemen önce sürerseniz orasıyla çok uğraşıp, orayı dideklemez. Direkt uyur ve haliyle daha iyi olur. Geçmiş olsun diliyorum 🌸

Geri