Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Tatil Süreci

Müzikalite

Yeni Üye
Merhaba, yaklaşık 1 hafta sonra tatile gideceğiz ve ben geçen sene muhabbet kuşumdan dolayı tatile gitmemiştim. Ancak bu sene gitmek istiyorum ve ailemle Ankara'dan Balıkesir'e kendi arabamızla gideceğiz. Yaklaşık 10 saat süren bir yolculuk olacak ve 2 yaşındaki muhabbet kuşum da ilk defa böyle bir yolcuğa çıkacak. Önceden 4 saatlik bir yolculukla Ankara'ya getirmiştik onu ve burada kalıyor artık. Yaptığı en uzun yolculukta oydu. O zaman suyunu ve yemini kafesten çıkarmıştım 4 saatte ihtiyacı çok olmaz diye. Çünkü araba sallandıkça onlar da kafesin tabanına dökülüp çamur yapıyor. Şimdiki yolculukta ise bunu yapamam çünkü su içmesi ve yem yemesi lazım 10 saat olduğu için. Bu durumda ne sıklıkla mola vermeliyiz ve bunları kafese koyup orada mı tüketmesini beklemeliyim yoksa kuşumu arabanın içinde kafesten çıkarıp orada mı tüketmesini beklemeliyim. Bir de her istediğimiz zaman mola veremiyoruz haliyle. En az 1 ay orada kalacağız ayrıca. 1-2 haftalık bir kalma olsa götürmezdim zaten. Ayrıca yazlıkta zemin kat dahil 3 kat var ve biz 2. katta kalacağız onunla aynı odada, yani umarım. Neler tavsiye edersiniz ve nelere dikkat etmem gerekiyor bu yolculuk ve yazlıkta kalma döneminde? Teşekkür ederim.

4 saattte bir besleme yapabilirsiniz onlar zaten çok az enerji tükettiklerinden dayanabiliyorlar. sadece yem değil ıslak ekmekte verin çok tok tutuyor tabi siz alıştırdınız mı bilmiyorum. ıslak ekmek yiyince suya ihtiyacı kalmıyor

4 saattte bir besleme yapabilirsiniz onlar zaten çok az enerji tükettiklerinden dayanabiliyorlar. sadece yem değil ıslak ekmekte verin çok tok tutuyor tabi siz alıştırdınız mı bilmiyorum. ıslak ekmek yiyince suya ihtiyacı kalmıyor
Malesef alıştırmadım ama teşekkür ederim cevabınız için.

Islak ekmek falan vermeyin. Sonra kuşum niye hastalandı diye konu açmak zorunda kalırsınız.
Aşağıya ilgili konuyu bırakacağım. Yanınıza mutlaka dal darı da alın. Yolculuk esnasında en iyi seçenektir. Mola veremezseniz hareket halindeyken de yer. Suluğu takmayın. Belirli aralıklarla uzatırsınız.
Gittiğiniz yerde sizinle aynı odada kalsın yoksa huzursuz olabilir. Ve cereyanda kalmadığı sürece bir şey olmaz.

Geri