Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu yumurta sıkışması sonrası topallama

• Konbuyu başlatan Üye silindi 43400
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 43400

Guest
Muhabbet kuşum 4 yaşında dişi ve tek ilk defa 19.04.2023 tarihde kızgınlık yumurtası yaptı veteriner çıkardı antibiyotik vitamin ve probiyotik kullandım fakat ayağında topallama oldu 1 ay geçmedi sonrasında başka bir hekime gittim hekim b vitamini verdi sinir sıkışması dedi 10 gün iyi gibi oldu fakat 28.05.2023 tarihinde tekrar topallama oldu tekrar veteriner hekime götürdüm röntgen çekti yumurta olmadını oluşmaya başladığını söyledi mineral vitamini ve şırıngada agrı kesici verdi ama henüz bir iyileşme söz konusu değil . Yemini aldığım petshop sahibi geldi baktı yumurta yok dedi ama karnında şişlik var kırmızı renkte teni 2 gün daha bir bekle dedi kuruma bar sanki dedi kuş şuan tüyde yeme içmede sorun yok dışkısı güzel ama topallama ve karında şişlik mevcud lütfen bana yardımcı olum teşekkür ederim

Lütfen bana da yardımcı olurmusunuz ayak hep tek ayak ve topallıyor

Evet çekti röntgen 1 yumurta varke 1 de 28.05.2023 tarihinde olmak üzere iki röbtgen var

Ayak hep böyle ekledim resim

Ekli dosyalar

• 31480310-D42F-4C27-B263-25E88F988BDD.jpeg
    31480310-D42F-4C27-B263-25E88F988BDD.jpeg
    902.7 KB · Görüntüleme: 13
Bu yumurta çıkarılmadan önce 19.04.2023 tarihinde zaten ondan sonra bir türlü toparlayamadı 10 gündür iyiydi 5 gün önce yine topallamaya başladı

Ekli dosyalar

• C7E412BE-1C37-464B-8D97-1A386BED1378.jpeg
    C7E412BE-1C37-464B-8D97-1A386BED1378.jpeg
    215.6 KB · Görüntüleme: 11
Dışkısı küçük normal ve düzenli tek sorun ayak topallaması

Ekli dosyalar

• 4E790AB8-256C-40AF-9A94-0BC861F08951.jpeg
    4E790AB8-256C-40AF-9A94-0BC861F08951.jpeg
    945.5 KB · Görüntüleme: 9
28.05.2023 tarihinde son çekilen röbtgen yumurta yok oluşmaya başlıyor dendi ama hiç yumurta belirtisi yok dışkısı normal yeme içme normal

Ekli dosyalar

• 9361D559-555D-4921-9306-8C40BDF380E7.jpeg
    9361D559-555D-4921-9306-8C40BDF380E7.jpeg
    58.7 KB · Görüntüleme: 10
Tünekde duruyor basabiliyor ama sanki bütün ağırlık diğer ayakta cansız hafif gibi topalladığı ayak

Öncelikle birden fazla veteriner gördüğü için ve şu anda da forumda olduğunuz için, her kafadan bir ses çıkıyor gibi olacak. Benim öncelikli tavsiyem, güvendiğiniz ve kuşlardan anlayan bir veterinerle bu sürece yön vermeniz. Diğer bir tavsiyem ise, şayet kuş fiziksel bir darbe almadıysa ve bu ayağındaki durum arada bir nüksediyorsa kaslarıyla alakalı bir durum olabilir. Veteriner sinir sıkışması diye belirtmiş zaten. Hali hazırda bir ilaç kullanmasaydı ben devit3 önerirdim. Ve kafesinde kalamar kemiği göremedim, onu da temin edip ihmal etmeyin. Kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yönelik girişimlerde bulunmalısınız.
Maşallah son videoda kuş iyi görünüyor, tasavvuf ortamı ona iyi gelmiş herhalde :)
Birde tüyleri dikkatimi çekti, tüyleri bozuk ve düzensiz. Aşağıya bir tablo bırakacağım. O ürünleride düzenli kullanın. Zaten veteriner de vitamin ve probiyotik vermiş ama hangi marka verdi bilmiyorum o yüzden ben önerdiğimi bırakayım.
IMG_20230428_030934.jpg

Kalamar kemiği var kumun içine rendeliyorum diğer türlü yemiyor aylarca öyle bekliyo kafesde . Öneriler için de teşekkür ederim bakalım hayırlısı inşallah iyi gelicek ilaçlar

Kalamar kemiği var kumun içine rendeliyorum diğer türlü yemiyor aylarca öyle bekliyo kafesde . Öneriler için de teşekkür ederim bakalım hayırlısı inşallah iyi gelicek ilaçlar
Benim yazdıklarım ilaç değiller ama umarım bir an önce toparlar. Geçmiş olsun

Merve hanım bugün kuşlardan anlayan bir veterinere götürdüm ayağında başka bir yöne eğilme var dedi ve agrısı var dedi ilaç verdi 10 gün kullanıcaz bakalım topallama geçmeye bilir ama geçe de bilir dedi agrısı geçse belki topallamaz yumurta sıkışmasından bu yana perişan oldu 40 günden fazladır çocuk agrı içinde kalsiyum selenyum büyür vitaminler gerekiyomuş ayağına hekim verdi bakalım nasıl olucak çok üzülüyorum

Merve hanım bugün kuşlardan anlayan bir veterinere götürdüm ayağında başka bir yöne eğilme var dedi ve agrısı var dedi ilaç verdi 10 gün kullanıcaz bakalım topallama geçmeye bilir ama geçe de bilir dedi agrısı geçse belki topallamaz yumurta sıkışmasından bu yana perişan oldu 40 günden fazladır çocuk agrı içinde kalsiyum selenyum büyür vitaminler gerekiyomuş ayağına hekim verdi bakalım nasıl olucak çok üzülüyorum
Aslında çok fazla ilaç kullandığınızdan yeni bir veteriner ve yeni bir sürece girmenizi tavsiye etmiyorum. Kaslarıyla ilgili bir problem olduğunu söyleyen veteriner en azından röntgene dayalı bir açıklama yapmıştı.
Bana göre devit3 ve üsttede dediğim gibi kalsiyumla halledilebilir gibi görünen bir sorun... Kuşun zamana ihtiyacı var. Çünkü devamlı o şekilde değil ve tellere bile asılacak kadar toparlanabiliyor. Tabi yine siz bilirsiniz. Ama fazla ilaç kullanımı da iyi bir şey değil. Üstelik kuş dinlenmeden... Karaciğerini yorabilirsiniz. Bu sefer kaş yapayım derken göz çıkmasın.

Geri