Karadeniz Pet

muhabbet kuşum kuruluk hastası/hastası mı?

robins

Yeni Üye
merhaba, dün 4-5 aylık erkek muhabbet kuşumuzun tırnaklarını kestirmeye bir petshop'a gittiğimizde kuşun tırnaklarını kesen kişi kuşumuzda kuruluk hastalığı olduğunu söyledi. Kuşta ishal, keyifsizlik belirtileri yok ama iştahsızlık belirtisi var. yemek az yiyiyor ve zayıf. kuşun dışkısı normal gibi (resimde bir tık açık görünüyor) bize oradaki adam ekmek içi yedirmemizi, bu hastalığın doğuştan olduğu ve tedavisinin olmadığını söyledi. eve gelip hastalığı araştırdığım ve ya kuş hastalığın ilk evresinde ya da yanlış bir teşhis söz konusu olduğunu düşünüyorum. yardımcı olabilir misiniz lütfen?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-02-23 at 12.47.12.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-23 at 12.47.12.jpeg
    58.1 KB · Görüntüleme: 16
  • WhatsApp Image 2023-02-23 at 12.47.12 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-23 at 12.47.12 (1).jpeg
    52.4 KB · Görüntüleme: 15
  • WhatsApp Image 2023-02-23 at 12.47.14.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-23 at 12.47.14.jpeg
    64.1 KB · Görüntüleme: 14
Kuruluk diye bir hastalık olmadığını mı yazayım yoksa doğuştan olmasına mı bir şeyler yazayım yoksa ekmek içi yedirmeniz gerektiğini söylemesine mi yazayım...
O kuşçuya bir daha gitmeyin.
Kuşunuzun tünekte videosunu ekler misiniz?

biz de ekmek içi yedirmenin zararlı olduğunu düşünüp hiç vermemiştik. o beyefendi öyle söyleyince biraz vermeye başladık. hatta kafesinde biraz maydanoz vardı. kuşumuz yeşillik özellikle maydanoz çok sever. yeşillik vermememiz gerektiğini de söyledi. bu hastalığa iyi gelmediğini de ekledi.
kuruluk hastalığını internette arattığımda kuşumunuzun göğüs kısmına benzer bir hastalık özelliği olduğunu gördüm. bu hastalık değilse nedir? mantar olarak da geçiyordu hatta. bilgilendirebilir misiniz?
ayrıca kuşumuz ilk geldiğinden beri görselini eklediğim vitaminden suyuna koyuyorduk. bu vitaminin de bir zararlı etkisi olmuş olabilir mi?
kuşun kafesteki halinin videosu: https://video.hizliresim.com/tr/bHkJpk8T9VcwNTV/watch

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-02-23 at 14.06.49.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-23 at 14.06.49.jpeg
    129.6 KB · Görüntüleme: 15
Bu vitaminin hiçbir faydası olmaz. Gerwit multivitamin ve entrobac probiyotik alın. Bu dediğim iki ürün hayatı boyunca yeter. İnternet üzerinden bölünmüş olarak alabilirsiniz. Petshoplarda bulmanız oldukça zor. Gerwiti 10-20 ml. Entrobac 20 gram fazlasıyla yeter. Haftanın bir günü kullanmanız yeterli olur. Bu iki ürünü her sağlıklı kuş kullanır.

Allah aşkına bu kuşa mı hasta dedi.. Kuşunuz maşallah cin gibi. Benim gördüğüm hasta falan değil.
O göğüs kemiği her kuşta vardır. Önemli olan etrafının etli olup olmaması ve diğer hastalık belirtileriyle birleştiği zaman tehlikelidir.
Kuş zayıfladığı için daha belirgin hale gelir sadece. Yavru kuşlarda daha çok belli olur. Büyüyüp kilo aldıkça belirginliği azalır. Kuşunuz size zayıf gelebilir ama hassas tartınızla tartınca asıl gramını öğrenirsiniz. Gözle zayıf dursa da aslında zayıf olmayabilir.
Kuşunuzun bir şeyi yok endişelenmeyin, hasta kuş böyle olmaz.
Yemini beğenmemiş olabilir. Tohum içeriği kaliteli bir yem kullanın. Hangi marka kullanıyorsunuz?
Ayrıca kilo alması için dal darı alın bakın nasıl yiyor..

Bu vitaminin hiçbir faydası olmaz. Gerwit multivitamin ve entrobac probiyotik alın. Bu dediğim iki ürün hayatı boyunca yeter. İnternet üzerinden bölünmüş olarak alabilirsiniz. Petshoplarda bulmanız oldukça zor. Gerwiti 10-20 ml. Entrobac 20 gram fazlasıyla yeter. Haftanın bir günü kullanmanız yeterli olur. Bu iki ürünü her sağlıklı kuş kullanır.

Allah aşkına bu kuşa mı hasta dedi.. Kuşunuz maşallah cin gibi. Benim gördüğüm hasta falan değil.
O göğüs kemiği her kuşta vardır. Önemli olan etrafının etli olup olmaması ve diğer hastalık belirtileriyle birleştiği zaman tehlikelidir.
Kuş zayıfladığı için daha belirgin hale gelir sadece. Yavru kuşlarda daha çok belli olur. Büyüyüp kilo aldıkça belirginliği azalır. Kuşunuz size zayıf gelebilir ama hassas tartınızla tartınca asıl gramını öğrenirsiniz. Gözle zayıf dursa da aslında zayıf olmayabilir.
Kuşunuzun bir şeyi yok endişelenmeyin, hasta kuş böyle olmaz.
Yemini beğenmemiş olabilir. Tohum içeriği kaliteli bir yem kullanın. Hangi marka kullanıyorsunuz?
Ayrıca kilo alması için dal darı alın bakın nasıl yiyor..
nature plan'ın yavru kuşlar için ballı yumurtalı yemini kullanıyoruz. ilk başta çok güzel yiyordu ama şimdi az yiyor. hangi yemi önerirsiniz? bir kuşun iştahı nasıl açılır? maydanoz gibi yeşillikler vermeye devam edebilir miyiz? haşlanmış yumurta verilsin deniyor internette bu doğru bir bilgi mi, verelim mi? vitaminlerin kullanımı suya katarak mı oluyor?
çok teşekkür ediyoruz her şey için, içimize su serptiniz :)

Bir de kendi dışkısını yiyiyor ayrıca duvarları da (alçısını) yemeye çalışıyor bunlar herhangi bir şeyin göstergesi olabilir mi?

Ayrıca bu dönemler tüy dökme dönemi mi, bu sıralar tüy dökmesi çoğaldı da.

Bu arada yem tavsiyelerini ve ilaç kullanımını başka bir başlığa yazmışsınız şimdi buldum teşekkür ediyorum~

Evet o yemi kullanmayın. Onlar ilaç değil vitamin ve probiyotik. Zararları olmaz, faydaları olur merak etmeyin.
Mineral blok ve kalamar kemiği de mutlaka temin edin. Alçı kemirmesini huy edindiyse zor vazgeçer ama huydan değilde eksiklik nedeniyle yapıyorsa yine o iki ürün faydalı olur. Hatta alçı kemirmesine gerek yok kafes de olması gereken iki ürün onlarda.
Tüy dönemiyle ilgili aşağıya link bırakıyorum :)

Konu 'Muhabbet Kuşlarında Tüy Döküm Dönemi' https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/muhabbet-kuslarinda-tuy-dokum-donemi.93067/

Evet o yemi kullanmayın. Onlar ilaç değil vitamin ve probiyotik. Zararları olmaz, faydaları olur merak etmeyin.
Mineral blok ve kalamar kemiği de mutlaka temin edin. Alçı kemirmesini huy edindiyse zor vazgeçer ama huydan değilde eksiklik nedeniyle yapıyorsa yine o iki ürün faydalı olur. Hatta alçı kemirmesine gerek yok kafes de olması gereken iki ürün onlarda.
Tüy dönemiyle ilgili aşağıya link bırakıyorum :)

Konu 'Muhabbet Kuşlarında Tüy Döküm Dönemi' https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/muhabbet-kuslarinda-tuy-dokum-donemi.93067/
Her şey için teşekkür ediyorum Merve Hanım

Geri