Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum sabahları kötü oluyor

xlarchs

Meraklı Üye
Merhaba, daha önce de konu açtım ama tekrar açmak istiyorum izninizle. Kuşum sabah 9 dan itibaren videodaki gibi bağırıp acı çekiyor gibi. Bu olay 6 gündür devam ediyor. İlk 4 gün dışkılar iyidi ama bu son 2 gündür sabahları resimdeki gibi dışkılıyor. Öğleden sonra akşama doğru dışkılar düzelmeye başlıyor ama sabah yine aynı oluyor. Sıkıntı nedir sizce yardım eder misiniz?

Ekli dosyalar

• D46A8272-4B96-4ECE-B8A8-B67049A73560.jpeg
    D46A8272-4B96-4ECE-B8A8-B67049A73560.jpeg
    211.1 KB · Görüntüleme: 38
Dışkıları kötü durmuyor aslında. Ama sabah o davranışı yapmasının bir nedeni illaki vardır. Birde sabah dışkıları zaten çoğu kuşta daha farklı olur. Hem yem yeme süreleri uzadığından hem de gece hareketsiz durduklarından gün içindekilerden farklı olur.
Genel kontrol için kuşlardan anlayan bir veteriner görse iyi olur. Çünkü arada kötüleşip sonra iyi olması sizi yanıltmasın

Dışkıları kötü durmuyor aslında. Ama sabah o davranışı yapmasının bir nedeni illaki vardır. Birde sabah dışkıları zaten çoğu kuşta daha farklı olur. Hem yem yeme süreleri uzadığından hem de gece hareketsiz durduklarından gün içindekilerden farklı olur.
Genel kontrol için kuşlardan anlayan bir veteriner görse iyi olur. Çünkü arada kötüleşip sonra iyi olması sizi yanıltmasın
Bana da çok kötü gelmedi dışkıları. Yeme içmesi çok iyi. Ama bu sağ kanadındaki uzun tüylerin hepsi dökülünce düzgün yürüyemiyor tünek harici düzgün duramıyor gibi. Bunun nedeni sağ kanadındaki tüm uzun tüylerinin biraz sancılı şekilde dökülmesi olabilir mi? Bugün yine bu tarz bağırmalar devam etti sabah ama o tarz hareketler yapmadı veya bağırdığında elime alıp sakinleştirdiğim için de yapmamış olabilir tabi.

Bu haftada böyle hareketler yaptığı için 2 gün üst üste araya 1 gün koyarak toplam 4 gün probiacti probiyotik verdim. Acaba probiyotik bozulmuş olsa böyle şeylere yol açar mı

Probiyotiğin bozukluğu böyle bir şeye sebep olmaz. Hem probiyotikten kaynaklı olsa dışkılarına yansıması lazımdı. Sancı çektiği için bağırıyor olabilir ama bunu gözle bakarak anlamamız çok zor. Veteriner kontrolünden geçmeli. Bağırmayı belli saatlerde mi yapıyor yoksa tüm gün mü?

Probiyotiğin bozukluğu böyle bir şeye sebep olmaz. Hem probiyotikten kaynaklı olsa dışkılarına yansıması lazımdı. Sancı çektiği için bağırıyor olabilir ama bunu gözle bakarak anlamamız çok zor. Veteriner kontrolünden geçmeli. Bağırmayı belli saatlerde mi yapıyor yoksa tüm gün mü?
Bağırma olayı şöyle oluyor mesela saat 9 da bağırıyor elime alıp sakinleştirip kafese koyuyorum 40 dk sonra falan sonra yine bu şekilde bağırıyor. Bugün bu süreç biraz daha uzadı yani yine 9 da bağırdı sonra 1-1.30 saat arayla bağırdı saat 1 e kadar. Bu bağırma olayları da sabahtan başlayıp öğlene kadar sürüyor ondan sonrasında böyle bir bağırma olmuyor

Birkaç sebep olabilir ya canı acıyordur, ya dış etkenler kaynaklıdır yani korku, stres, ilgi isteme gibi nedenler. Ama dış etkenlere bağlı gibi görünmüyor sanki. Veteriner imkanınız var mı?
Çevremdeki veterinerler kanatlı hayvanlardan anlamıyor en son 7 şubatta hasta olduğunda götürmüştüm doğru düzgün bakmadan ezbere ilaç vermişti. Probiyotik takviyesi ile düzelmez mi acaba

Çevremdeki veterinerler kanatlı hayvanlardan anlamıyor en son 7 şubatta hasta olduğunda götürmüştüm doğru düzgün bakmadan ezbere ilaç vermişti. Probiyotik takviyesi ile düzelmez mi acaba
Probiyotik ile sanmıyorum düzeleceğini ama probiyotiğin zararı olmaz. Multivitamin de verin aynı zamanda

Probiyotik ile sanmıyorum düzeleceğini ama probiyotiğin zararı olmaz. Multivitamin de verin aynı zamanda
Peki dışkıda minicik minicik siyahımsı noktacıklar olması normal mi? Dışkı siyah değil yanlış anlamayın sadece minik minik siyahlıklar veya kahverengi şeyler var

Böyle dağınık dışkı yapmıyor, dışkıyı ben bu şekilde dağıttım. 1 haftadır aspur, yem ve dal darı veriyorum her gün. Kafesinde taş ve kum mevcut her gün onları da tüketiyor

Ekli dosyalar

• 50AB0ECE-5321-422B-910E-101DA3171F4F.jpeg
    50AB0ECE-5321-422B-910E-101DA3171F4F.jpeg
    318.3 KB · Görüntüleme: 22
  • 453C7631-A964-4A68-BE15-1CC4B1009DC9.jpeg
    453C7631-A964-4A68-BE15-1CC4B1009DC9.jpeg
    267.6 KB · Görüntüleme: 23

Ekli dosyalar

• F2000091-DC95-491C-AEF7-D2693D098D63.jpeg
    F2000091-DC95-491C-AEF7-D2693D098D63.jpeg
    355.3 KB · Görüntüleme: 18
Kurumuş dışkılardan bir şey anlayamayız. Arada sanki yeni yapılanlar var. Bana sorunlu gibi gelmedi
Forumda papatya çayının sakinleştirici ağrı kesici özelliği olduğunu gördüm kuşa versem olur mu sizce? Ve sallama papatya çayı oluyor mu yoksa aktardan almak mı lazım

Forumda papatya çayının sakinleştirici ağrı kesici özelliği olduğunu gördüm kuşa versem olur mu sizce? Ve sallama papatya çayı oluyor mu yoksa aktardan almak mı lazım
Papağanlar için daha iyi bitkisel çaylar. Muhabbet kuşuna bir tık ağır gelebilir. İlla yapacaksanız kekik çayı yapabilirsiniz ama bu sıralarda bir kerelik yapın

Papağanlar için daha iyi bitkisel çaylar. Muhabbet kuşuna bir tık ağır gelebilir. İlla yapacaksanız kekik çayı yapabilirsiniz ama bu sıralarda bir kerelik yapın
Anladım o zaman yapmayayım. Bu sabah kuşum sadece 1 kere bağırdı ama şimdi de şöyle bir hareket yapıyor. Şöyle anlatayım; mesela gözünü kapıyor ama aniden yine açıyor, tam böyle normal halinde tüylerini kabartacak ama o gözünü açtığı an tüylerini içine çekiyor içinde sancı varmış gibi. Dün temiz su vermiştim bugün de gervit multivitamin verdim.

Son düzenleme:
Anladım o zaman yapmayayım. Bu sabah kuşum sadece 1 kere bağırdı ama şimdi de şöyle bir hareket yapıyor. Şöyle anlatayım; mesela gözünü kapıyor ama aniden yine açıyor, tam böyle normal halinde tüylerini kabartacak ama o gözünü açtığı an tüylerini içine çekiyor içinde sancı varmış gibi. Dün temiz su vermiştim bugün de gervit multivitamin verdim
Kuşunuz kaç yaşında?
Yine bir videosuna bakabilir miyim?

Geri