Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun kanadına bir şey oldu?

Aysknt

Yeni Üye
Oğlum dün kuşla oynarken sağ kanadına bir şey olmuş. Dün hep uyukladı, konuşmadı ötmedi. Bugün genel durumu iyi, yemek yiyiyor su içiyor konuşuyor, kafesten çıkmak istiyor. Ama çıkarmıyorum dinlensin diye. Kırılmış olabilir mi acaba ? Kanatlarını oynatabiliyor. Ayağıyla gerinme kısmını yapamıyor.

Merhaba hoşgeldiniz 🌸
Kanat düşüklüğü vs varsa veteriner görmeli. Kırık mı incinmiş mi ancak veteriner röntgen çekerse anlaşılır.
Kafesten çıkartmayın bir süre. Çünkü Allah korusun uçamayıp yere düşerse iyice geriye dönülmez sonuçlar olabilir.
Yani veteriner röntgeni şart bu durumda, geçmiş olsun.

Merhaba hoşgeldiniz 🌸
Kanat düşüklüğü vs varsa veteriner görmeli. Kırık mı incinmiş mi ancak veteriner röntgen çekerse anlaşılır.
Kafesten çıkartmayın bir süre. Çünkü Allah korusun uçamayıp yere düşerse iyice geriye dönülmez sonuçlar olabilir.
Yani veteriner röntgeni şart bu durumda, geçmiş olsun.
Aslında kanatta düşüklük yok. Keyfi yerine geldi, tekrar konuşuyor, yemek yiyiyor. Kafeste tünekten tüneğe de atlamaya başladı. Ancak sağ kanadını kullanırken temkinli davranıyor. Açıp kapama hareketi yapıyor. Düşüklük yok ama sanki hafif kaldırıyor kanadını. Bu arada temizlerken kanadını hareket ettiriyor. Bir de ayağını geriye atıp kanadını gerdiriyor ya o hareketi sağ kanatla yapmıyor.

Yarın götüreceğim veterinere. Ancak kuş konusunda uzaman çok az kişi var daha fazla korkmasından ve canı yanmasından korkuyorum o yüzden sizlerden bir ön bilgi almak istiyorum.

Aslında kanatta düşüklük yok. Keyfi yerine geldi, tekrar konuşuyor, yemek yiyiyor. Kafeste tünekten tüneğe de atlamaya başladı. Ancak sağ kanadını kullanırken temkinli davranıyor. Açıp kapama hareketi yapıyor. Düşüklük yok ama sanki hafif kaldırıyor kanadını. Bu arada temizlerken kanadını hareket ettiriyor. Bir de ayağını geriye atıp kanadını gerdiriyor ya o hareketi sağ kanatla yapmıyor.

Yarın götüreceğim veterinere. Ancak kuş konusunda uzaman çok az kişi var daha fazla korkmasından ve canı yanmasından korkuyorum o yüzden sizlerden bir ön bilgi almak istiyorum.
Röntgen için uzman olmasına gerek yok merak etmeyin. Cihazı olsun yeterki, kırığı her veteriner görebilir. İç hastalıklarda uzman olması önem arz eder tabi.

Anlattığınıza göre kırıktan ziyade incinmiş olma ihtimali yüksek gibi ancak yinede röntgensiz tam emin olamayız. Kırıksa yanlış kaynamadan müdahale edilmeli.
Gerwit multivitaminin varsa suluğuna ekleyin isterseniz. Ya da probiyotik de stresini alır.

Geri