Karadeniz Pet

Tüy yolma sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ah iste bilemedim o durumu yaptim bir hata suan nasil duzeltebilirim kurtarabilirim derdindeyim :(

BT Amin Forte kullanıyor musunuz?
Kuşta dış parazit olabilir bundan sebep tüylerini koparıyor olabilir ya da deride mantar olabilir veyahut yeterli beslenemiyordur tüylerini ihtiyacını karşılamak için koparıyor olabilir. O yüzden bizlere detaylı bilgiler verin. Hangi marka yem kullandığınızı,takviyeler vs..
Bit gördünüz mü kafeste tünekte vs?
Sorunun kaynağını bulursak ona göre emin adımlarla ilerleyebiliriz.

Bt amin forte kullanmadim hic. Priyobetik olarak entrobak vitamin olarak gervit kullaniyorum. Dis parazit icin vilmectin ense damlasi damlattirdim iki hafta boyunca kafes yenisledim tunekte bit gormedim ve surekli dezenfektan ile temizliyordum yani sirkeli su ile . Yem ise versela aliyordum ama son iki seferdir neseli kanatlar diye bir site var oradan özel karışık yem getittiriyorum.

Bt amin forte kullanmadim hic. Priyobetik olarak entrobak vitamin olarak gervit kullaniyorum. Dis parazit icin vilmectin ense damlasi damlattirdim iki hafta boyunca kafes yenisledim tunekte bit gormedim ve surekli dezenfektan ile temizliyordum yani sirkeli su ile . Yem ise versela aliyordum ama son iki seferdir neseli kanatlar diye bir site var oradan özel karışık yem getittiriyorum.

Dış parazit ilacı yapıldı,bit sorunu yok ✔️
Kafes temizliğine önem veriliyor,hijyen sorunu yok✔️

Bunları eledikten sonra elde kalanlara bakalım.
Yemler de alerjiye sebep olabilir. Yeminiz tozsuz,parlak,içeriği doğru ayarlanmış,taze ve kimyasal ilaçlar ile ilaçlanmamış doğal ürün olmalı. Tozsuz derken de yemi koyduğunuzda dibinde tozlar olmamalı,paketteki yem elekten geçirilmiş olmalı bundan bahsediyorum. Satın alınan yem böyle olmalı buna dikkat edin.En iyi yemler arasında Versele Laga var kanatlı hekimleri öneriyor. Kullandığınız yem nasıl bilmiyorum. Yem değişikliği sebebiyle de kuşlarda sorun yaşanabilir. Eğer yem değişikliği sonrasında bu hareket başladı ise yeminizi değiştirin ve kontrol edin devam edecek mi diye..

Stresten kaynaklı da olabilir. Yer değişikliği,korku,heyecan, gürültü vs durumları kuşu strese sokabilir.
Eşi yoksa kendini yoluyor olabilir yine.

Derisinde mantar olabilir kontrol ediniz.

BT Amin Forte temin etmenizi öneriyorum ayrıca.

Deride mantar oldugunu dusundugum icinben travazol surdum kaşıntı ve yolma gecti ama.iki gundur ishal. Versele kullandigim icin yolma oldugunu düşündüm o yuzden değiştirdim zaten yolma durumu 3 yada 4 aydir devam eden bir surecti :( stres dediler es yok dediler deride mantar dediler herseyi yaptım en son zehirledim sanirim bu kremle kuşu 😢 aglamaktan perişan oldum. İshali duzelmicek sanirim suyuna limon damlattim ama umarım sabaha duzelir 😢

Deride mantar oldugunu dusundugum icinben travazol surdum kaşıntı ve yolma gecti ama.iki gundur ishal. Versele kullandigim icin yolma oldugunu düşündüm o yuzden değiştirdim zaten yolma durumu 3 yada 4 aydir devam eden bir surecti :( stres dediler es yok dediler deride mantar dediler herseyi yaptım en son zehirledim sanirim bu kremle kuşu 😢 aglamaktan perişan oldum. İshali duzelmicek sanirim suyuna limon damlattim ama umarım sabaha duzelir 😢

Ablacım önce sakin olalım. Suyuna limon,sirke, sarımsak suyu gibi şeyler katmanızı önermiyorum. Zaten Entrobac probiyotik kullanıyorsunuz,Gervit multivitamin kullanıyorsunuz.

Kuşa birkaç yudum su içirin ve bugünden itibaren art arda Entrobac probiyotik veriniz.

Deride mantar olduğu belli olur zaten eğer kabuklaşma,yara, kızarıklık,sulanma gibi şeyler varsa kanatlı hekimine götürüp uygun bir ilaç alır kullanırsınız.
Eğer deride mantar yoksa kremi nemli bezle temizleyin artık ne kadar temizlenebilirse.
İsterseniz bir müddet kuşa boyunluk takabilirsiniz tüylerini yolmaması için de.
Temiz bir bezi kesin boyunluk yapın ama çok sıkı olmasın kuş boğulmasın dikkat edin. Tüylerini kopardığı yerde de kızarıklık,kanama vs varsa birkaç gün boyunca rif ampul alıp sürün günde 2-3 defa. Çok çabuk tedavi eden bir üründür kullanabilirsiniz.

BT Amin Forte de kullanmaya başlayın.

Kursaktan beslemeyi biliyorsanız da zeolitli mama tavsiye ederim 10 gün boyunca zeolitli mama verilsin. Ama kursaktan beslemeyi bilen birisi yapmalıdır aksi takdirde soluk borusuna mama verilip kuş boğulabilir. Üretici ya da bu işleri bilen uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.
Her zeolit tozu da kullanılmaz her mama da kullanılmaz bunlar hakkında da uyarımı yapayım. Akvaryum için satılan zeolitten almayın. Yenilebilir ve temiz zeolit tozu alabilirsiniz. Mamaya 1 pirinç tanesi kadar zeolit tozu eklenecek ve 2.5 ml mama verilecek günde 2 defa sabah ve akşam olabilir. Mama her gün yeniden taze hazırlansın. Sıcak bir mama vermeyin asla kuş yanar.
Şırıngada hava boşluğu olmasın. Şekerli mama kullanılmasın.

Zeolit tozu sindirim sistemine fayda sağlayan doğal prebiyotik içeren üründür. Kursak mantarına da iyi gelir.

Bunları uygulayın sonra tekrar görüşürüz bakarız duruma

İçme suyu olarak hangi suyu veriyorsunuz öğrenebilir miyim? Bunu da sorayım sorularıma ek olarak.

@Doğacı icme suyu kesinlikle hazir su veriyorumm cesme suyu vermem ama şuan kotu durumda iyice kötüleşti ölme meselesi an meselesi :(

@Doğacı icme suyu kesinlikle hazir su veriyorumm cesme suyu vermem ama şuan kotu durumda iyice kötüleşti ölme meselesi an meselesi :(
İlk attığınızda ölüm seviyesinde değildi. Belki de başka bir hastalığı var. Ben size kelleşen deri üzerine trosyd sürelebilir demişim. Trosyd kullanan yüzlerce kuş var. Burada da önerip hiç ölüme giden kuş görmedim. Siz travazol kullanmışsınız ama ikisi de mantar kremi. Miktarı önemli ama sadece kremde değil, her şeyin kullanım miktarı önemlidir.
Tekrar ediyorum, iki kremde kuşlarda kullanılan bir krem ve onları sürdüğünüz diye kuş ölmez, sürdüğünüzde illa ki yiyecekti zaten, orasını biliyorduk ama miktarın altını çiziyorum. Abartılı bir şekilde sürdüyseniz ve fazlaca miktarda kuş yediyse orası ayrı mesele...
Bir yandan zehirlenme olsaydı 3 gün sürer miydi orası da ayrı bir konu..
Tüy hastalığı olan kuşların solunum hastalığı veya karaciğer hastalığı beraber seyredebilir. Öyle bir belirti fark ettiniz mi?
Güncel videosuna ve dışkısına bakabilir miyiz?

https://uploadnow.io/files/xTNX5C3 videosu burada yok oyle bir belirtisi yoktu sadece stresten tuylerini yoluyordu :( benim sorunum tuyleri olmayan yerlere kremi surdum ve o da kortizonlu krem oldugu için yan etki yapti kustaa bugun 4 gun oldu duzelme yok ishal devamm :( kabarıklık devam

https://uploadnow.io/files/xTNX5C3 videosu burada yok oyle bir belirtisi yoktu sadece stresten tuylerini yoluyordu :( benim sorunum tuyleri olmayan yerlere kremi surdum ve o da kortizonlu krem oldugu için yan etki yapti kustaa bugun 4 gun oldu duzelme yok ishal devamm :( kabarıklık devam
Zaten tüyleri olmayan yerlere sürülür.
Tüy üstüne sürülmez ki.. miktarı ne kadardı, yani ince tabaka halinde mi sürdünüz, deri üstünde beyaz krem kalıntı kaldı mı?
Video açılmıyor. Streamable.com a yükleyip atarsanız daha iyi olur

https://streamable.com/pg9ktq miktarini fazla kaçırdim sanirim birde tuylerine denk geldi ise krem yemistir surekli sulugun yanında su içmekten kendini alamiyor
Ölme meselesi an meselesi, dediğiniz kuşun videosu bu mu?
Bir canlının ne zaman öleceğini Allah bilir tabii ama siz hiç ölmek üzere olan kuş görmemişsiniz.. kuş ölecek gibi durmuyor ki..
Karnını mutlaka doyursun, videoda da yem yiyor zaten. en son krem sürmenizin üzerinden sanıyorum ki 3 gün geçti. Dışkısı ne durumda?

Hic böyle olmamisyi korkuyorum @Merve hanim napim:( bugun 4 gün oldu pazartesi aksami surdum sabah başlamıştı ishal olmaya

Hic böyle olmamisyi korkuyorum @Merve hanim napim:( bugun 4 gün oldu pazartesi aksami surdum sabah başlamıştı ishal olmaya
Yeni yapılmış dışkısını atar mısınız?
Hizliresim.com a yükleyip linkinş atınız
Korkmayın lütfen. Videoda korkulacak, ölmek üzere bir kuş yok. Gönlünüzü ferah tutun. Siz öyle bir anlattınız ki, kuş iştahtan kesilmiş tabanda duruyor sandım.
Pazartesi akşamdan sonra bir daha sürmediniz değil mi?

@Merve şuan iş yerindeyim aksam eve gittigimde atsam olur mu ? Zaten kafes ıslanıyor ishal olduğundan. Yok bir daha surmedim krem kalinti kaldi diye salı günü taze su ile az biraz sirke su yaptım fis fis yaptim kuruladim havlu ile daha da bisi yapmadım

@Merve şuan iş yerindeyim aksam eve gittigimde atsam olur mu ? Zaten kafes ıslanıyor ishal olduğundan. Yok bir daha surmedim krem kalinti kaldi diye salı günü taze su ile az biraz sirke su yaptım fis fis yaptim kuruladim havlu ile daha da bisi yapmadım
Olur ama son attığınız video günceldi değil mi?

@Merve şuan iş yerindeyim aksam eve gittigimde atsam olur mu ? Zaten kafes ıslanıyor ishal olduğundan. Yok bir daha surmedim krem kalinti kaldi diye salı günü taze su ile az biraz sirke su yaptım fis fis yaptim kuruladim havlu ile daha da bisi yapmafim
Olur ama son attığınız video günceldi değil mi?
Evet evet sabah cektim gece kac kefe kalktim baktim yerinde uyuyordu Tünekte

@Merve şuan iş yerindeyim aksam eve gittigimde atsam olur mu ? Zaten kafes ıslanıyor ishal olduğundan. Yok bir daha surmedim krem kalinti kaldi diye salı günü taze su ile az biraz sirke su yaptım fis fis yaptim kuruladim havlu ile daha da bisi yapmafim

Evet evet sabah cektim gece kac kefe kalktim baktim yerinde uyuyordu Tünekte
Videoda sorun görünmüyor. Yine eve gidince dışkısına bakalım

Yukarıda size söylediğim tavsiyeleri uygulamaya başladınız mı?
Ayrıca kuşa bir şey yapmadan evvel araştırın lütfen. Sirkeli su ile banyo yaptırmayın kuşa. Sirke vücudun ph dengesini bozabilir.
Şunu da yapayım bundan da süreyim gibi şeyler yapmayın bilinçsizce lütfen.
Yukarıda size yazdığım şeyleri uygulayın sonra buraya güncel dışkılarını paylaşın düzelip düzelmediğine bakalım sindirim sisteminin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri