Karadeniz Pet

Yavru muhabbet kuşumu nasıl ele alıştırıp konuşturabilirim?

mustafaydin

Yeni Üye
Merhabalar,

Birkaç gün önce yeni bir muhabbet kuşu sahiplendim. Ortalama 2-3 aylık yavru (erkek). Kafes içinden 2 gün hiç çıkartmadım, kafes içinde sevmeye çalıştım ve beklediğimden daha sakin davrandı. Elime karşı oldukça sakindi başta biraz ürktü ama kafes içinde sevmeme engel olmuyor. Kafama sadece hiç ötmemesi takılıyor. Neredeyse dilsiz gibi, sadece YouTube'dan yavru kuş sesi açınca cevap veriyor.

Her neyse, geçtiğimiz gün kafesten çıkarttım fakat bir süre yanımda durup kaçtı. Kendini yaralamasından korktuğum için tül perde arkasında çıkarttım bugün. Hâlâ elime gelmiyor ama herhangi bir gagalama, ısırma söz konusu değil. Ötmüyor bile bana karşı.

Merak ettiğim 2 şey var, birincisi kuşumu nasıl ele alıştırırım ve tül perde mantıklı bir çözüm mü (vücuduma alışması için)?
İkincisi kuşumu fotoğraftaki videolar gibi videolar açsam işe yarar mı? Konuşmasına yardımcı olur mu? (Ben de onla ilgilenirken sürekli onunla konuşuyorum)

Kısaca elime nasıl alışır ve nasıl konuşmayı öğretirim?

Hepinize teşekkürler, iyi forumlar.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230222-035243_YouTube.jpg
    Screenshot_20230222-035243_YouTube.jpg
    199.5 KB · Görüntüleme: 9
Henüz hiç sesinin soluğunun çıkmaması normal. Eğer uyuklamalı bir hali yoksa, gözleri açık etrafa bakınıyorsa, merak etmeyin o her şeyi inceliyordur. Kuş sesi açtığınızda tepki vermesi de güzel. Ortama ve insanlara yeni yeni alışıyor zamanla susturamayabilirsiniz bile :)

Her kuş ısırır diye bir şey yok. Bazı kuşlar oldukça uysal olur. Isırmayı bilmediğinden değil, karakteri sakin yapılı olduğundan. Ve o tarz kuşları çok kolay yönlendirip eğitebilirsiniz. Yeter ki korkutmayın.
Bence henüz çok küçük, perde eğitiminin işe yaradığını duysam da bu kadar küçük bir kuşa gerek yok. Çünkü eğitilmeye müsait bir kuş zaten. Elinizden yem yedirmek bu dönemde en güzel yoldur. Kafes içinde ve kafes dışında elinizden yem yedirerek aranızdaki bağı kuvvetlendirirsiniz hem de elinizd alışır. Yada sevdiği bir oyuncak, eşya bulup genelde çıngıraklı ve hışırtılı sesler çıkaran şeyleri severler. Onlarla elinize alıştırabilirsiniz.

Kuşunuza söylemek istediğiniz cümleyi sık tekrar edin. Kelime ile sınırlı kalmayın. Benim kuşum küçüklükten itibaren kelime yanında cümle öğreniyor. (Maşallah)
"Merve'yi çok seviyorum" ona öğrettiğin ilk cümleydi. Hala daha der. Ve bol bol ilgi gösterir sürekli onunla konuşursanız kısa sürede öğrenecektir. Eğer eşiniz, anneniz veya kız kardeşiniz varsa evde onlarda sık sık konuşsun çünkü bence kadın seslerini daha kolay öğreniyorlar hem de kadın sesinden telafuzları daha tatlı oluyor. (benim düşüncem :))
Son olarak o videoları ben uygun bulmuyorum. Kuşun bire bir duyduğu sesle videodan duyduğu ses farklı oluyor. Ve bizde sürekli sürekli aynı şeyleri duymaktan sıkılıyoruz. Kuşlarda şüphesiz bir saat boyunca aynı şeyi duymaktan sıkılacaktır. Videodan ziyade kendiniz tekrar edin.

Evet gerçekten çok ama çok uysal. Perde konusunu sadece korktuğum için sordum, dün çıkarttığımda elimden kaçmıştı ve sağa sola çarpıyordu, zarar görür diye endişendim ondan perde arkasına saklandık beraber. Bugün ise biraz daha sakindi, birkaç kere kaçtı ama çok kaçmadı.
Evimiz çok kalabalık olduğu için sürekli salamıyorum. Ama sürekli konuşuyorum onunla fakat çoğunlukla beni dinlemiyor gibi duruyor anlamadım. Gördüğüm en sakin kuş bu sanırım şu zamana kadar. Bakalım belki bebekliğindendir bir süre daha geçsin o zaman anlarız :)

Eğer konuşmaya başlarsa size de teşekkür ettireceğim inşallah hahaha

İyi geceler, bir sorun olursa buradan yazarım.

Bizimki 1.5 hafta oldu geceleri harici kafes içinde de sevdirmiyor ele de gelmiyor dal darı elma felan vermeye çalışıyorum korkuyor perde yönteminin bir zararı olur mu

Geri