Karadeniz Pet

Yeni Muhabbet Kuşu Kuyruğunu Aşağı Yukarı Sallıyor

milaelif

Yeni Üye
Merhaba,
Muhabbet kuşu eve üç gün önce geldi. Gün içinde uyukluyor, yeni geldiği için uyuyor diye düşünmüştüm. Yeminini yiyor, suyunu içiyor. Kuyruğunu aşağı yukarı sallıyor fakat neden olduğunu anlayamadım. Kakası normal, bir sıkıntı yok.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Video link:

Yardım edebilecek yok mu?
Merhaba, bende 3 gun once 2 aylik bir muhabbet sahiplendim. Benimkide ilk gun genelde gozlerini kapatip uyudu. Kafasini arkasina gomme yada kabarma olmadi. İlk gun 1 kez yem yedi. Sizin kusun goruntusu gayet iyi fakat dediğiniz gibi kuyruk bariz sallaniyor. Solunumunda bir sıkıntı olabilir mi acaba? Nefes alirken ses cikariyor mu? Eve yeni geldigi icin heyecan yada korkudan sebepte olabilir diye dusundum. Birde @Merve Hanim yorumlarsa daha iyi olur.

Merhaba, bende 3 gun once 2 aylik bir muhabbet sahiplendim. Benimkide ilk gun genelde gozlerini kapatip uyudu. Kafasini arkasina gomme yada kabarma olmadi. İlk gun 1 kez yem yedi. Sizin kusun goruntusu gayet iyi fakat dediğiniz gibi kuyruk bariz sallaniyor. Solunumunda bir sıkıntı olabilir mi acaba? Nefes alirken ses cikariyor mu? Eve yeni geldigi icin heyecan yada korkudan sebepte olabilir diye dusundum. Birde @Merve Hanim yorumlarsa daha iyi olur.
Yanıtınız için teşekkür ederim, bugün kuyruğu yine aynı ama uyumuyor, beni izlemeye başladı. İkinci gün suyuna multivitamin ekledim, bugün yani dördüncü gün de b vitamini ekledim. İnşallah bir şeyi yoktur. Sizin kuşunuza da sağlıklı ve uzun bir hayat diliyorum ❤️

Son düzenleme:
İlk geldiği gün durgun olabilirler. Nefes alırken ses çıkarma var mı?

Az önce bir veteriner hekim ile konuştum. Daha yavru olduğu için antibiyotik tedavisi başlanamayacağını, bunun yerine şimdilik bağışıklığını güçlendirip kuşu izlememiz gerektiğini söyledi. A ve B vitamini takviyesi önerdi.

Az önce bir veteriner hekim ile konuştum. Daha yavru olduğu için antibiyotik tedavisi başlanamayacağını, bunun yerine şimdilik bağışıklığını güçlendirip kuşu izlememiz gerektiğini söyledi. A ve B vitamini takviyesi önerdi.
Doğru, kuşu vitaminlerle destekleyin. Hafif de olsa solunum problemi var gibi görünüyor. İlerleyen zamanlarda artış göstermezse antibiyotik kullanmanıza gerek kalmaz. Dediğim gibi bağışıklık sistemini güçlendirmesi için B vitamini, multivitamin ve haftada 1 kez ufak miktarlarda marul, salatalık, havuç, yumurta gibi takviyeler yapın.

Doğru, kuşu vitaminlerle destekleyin. Hafif de olsa solunum problemi var gibi görünüyor. İlerleyen zamanlarda artış göstermezse antibiyotik kullanmanıza gerek kalmaz. Dediğim gibi bağışıklık sistemini güçlendirmesi için B vitamini, multivitamin ve haftada 1 kez ufak miktarlarda marul, salatalık, havuç, yumurta gibi takviyeler yapın.
Çok teşekkür ederim Hatice hanım, tavsiyelerinize uyacağım.

Merhaba, üşütmüş olabilir. Kuyruk sekmesi göze batıyor. Kekik çayı yapın, gervit multivitamin kullanın. Biraz gözlemleyin, hırıltılı nefes alma, kuyruk sekmesi devamı ya da artışı olursa konuyu güncellersiniz 🌸

Merhaba, üşütmüş olabilir. Kuyruk sekmesi göze batıyor. Kekik çayı yapın, gervit multivitamin kullanın. Biraz gözlemleyin, hırıltılı nefes alma, kuyruk sekmesi devamı ya da artışı olursa konuyu güncellersiniz 🌸
Tamamdır 👍🏻 bu arada okaliptüs yaprağı iyi gelir diye okudum, bu konudaki düşünceniz nedir?

Tamamdır 👍🏻 bu arada okaliptüs yaprağı iyi gelir diye okudum, bu konudaki düşünceniz nedir?
Evet evet iyi gelir. Ben neşeli kanatlar pet marketten alıyorum, oradan alabilirsiniz. Kekik çayının yanında, kekik spreyide iyi gelir. Üşütmeden kafes üstünden sıkın. Forum arama moturuna yazarsanız tarifi vardı. Bulamazsan yazın, yazarım buraya..
Röhnfied atemfrei ürününe de bakabilirsiniz. Solunuma iyi gelir. İlaç olmadan bu tarz yöntemler deneyin bakalım. Son dediğim ürünü Karadeniz petten alabilirsiniz

@Merve merhaba, bu başlığı açalı 21 gün geçti, o günden beri kuşuma haftanın iki günü kekik çayı yapıyorum, haftanın belirli günleri a ve b vitaminleri ile probiyotik katıyorum suyuna. Kuşumun iştahı iyi, hareketli de fakat hırıltısında hiçbir değişim olmadı ve kuyruğu yine aynı şekilde hareket ediyor 😔 ne yapmamı önerirsiniz?

Bu arada kekik spreyini sevmedi o yüzden çayını yapmaya çalıştım, okaliptüs yaprağını biraz kemiriyor ama tam ısıramıyor, Röhnfried atemfrie de hâlâ stoklarda yok

@Merve Henüz kekik çayını dört kez verdim, zaten 5 saatten fazla kalmadı kafesinde hemen değiştirdim. Muhabbet kuşu besleyen biri satıyordu kekiği, dağ kekiği diye geçiyor ve kaynatmadan verdim. kendisi paylaştığı bir postta hasta kuşlara haftada iki kez verilebileceğini söylemişti. sadece haftanın geri kalanında vitamin kullanarak hata mı yaptım diye düşünüyorum, o yüzden bu hafta henüz vitamin vermedim. Enerjisi çok iyi maşallah, iştahı da iyi. Dışkısının ve yeni çektiğim videonun linkini youtube short olarak aşağı ekliyorum:

Dışkıları kurumuş o yüzden bir şey anlaşılmıyor ama yeşil ve bu formdaysa sorun yok.
Video yandan olsaydı daha iyi olurdu, kuyruk sekmesi bu şekilde normal gibi görünüyor??
@Merve Odanın her yerine yaptığı için yenisini bulamadım 😅 ama evet, dışkısı ilk çıkardığında koyu yeşil.
Videoda bu açı iyi mi?

Geri