Karadeniz Pet

Çift muhabbet kuşu aldım. Sahibine alışırlar mı?

htchaticeonem9

Paylaşımcı Üye
Birçok yerde okudum. Çift muhabbet kuşu alırsam hem konuşmazlar hem de alışmaları çok uzun sürermiş. Ben de bunu sonradan öğrenmiştim. Alalı da 4-5 gün oldu. Biri dişi biri erkek aldık. Birbirleriyle çok iyi anlaşıyorlar tek sıkıntıları yem kavgası. Yem söz konusu olunca kavga ediyorlar ama sonra hemen barışıyorlar. 😁 Gagalarıyla birbirlerinin kafasını kaşıyorlar, öpüşüyorlar falan. Benim sorum şu: Muhabbet kuşlarım bana alışır mı? Dişi olan alıştı kendini falan sevdiriyor, henüz ikisi de yavru zaten. Ama erkek olan pek alışmış değil. Onun yanında dişiyi sevince o da birazcık sevdiriyor. Ama tek başına onu sevmeye kalktığımda öbür tüneğe atlıyor. Kaçıyor sanırım. Kısacası alışmaları uzun sürer mi, her gün birkaç kelime, şarkı söylüyorum sürekli. Böyle yapa yapa konuşurlar mı? Ben bana alışmalarını çok istiyorum. Daha henüz eve salmadım. Yeni başladığım için kafamda çok soru işareti var???

Merhabalar, forumumuza hoşgeldiniz 🌸
Evet okuduklarınız ne yazık ki doğru. Çift kuş olunca sizi gözleri görmez. Haliyle birbirleriyle vakit geçirmek isterler. Ve gariptir normalde erkekler daha kolay alışır ama sizde dişi önce alışmış :) ama kafeslerini ayırır ve başka odalarda ayrı ayrı ilgi gösterirseniz kolaylıkla kendinize bağlarsınız. Sonrasında yine birleştirirsiniz.
Tabi şu da var; eğer kafesleri ayırmazsanız, alıştırmak zor ama imkansız değil :)
Rica etsem kuşlarınızı görebilir miyim?

Eş kuşların konuşması çok zor imkansız değil ama konuşturmak için tek erkek kuş almaniz daha iyi olurdu benim bir kuşum vardı bebekken aldık konuşmaya başladı 10 kelimesi var yanına sonradan es aldım erkek alışık olduğu için diside bize alıştı kaçmıyor pek yaşları büyüdükçe sizden uzaklaşırlar eş oldukları için özellikle yavrulara dönemine girdiklerinde dahada uzaklasiyorlar ama ilginizi eksik etmeyin zoru basarabilirsiniz sonuçta imkansız değil inşallah olur ☺️ ele alışma konusunda yavru oldukları için alışma ihtimalleri var O konu birazdaha kolay kafeste çok tutmayın alışması için salın elinizden yem yedirin ilgilenin sevgi gosterin zamanla olucaktir inşallah

Eş kuşların konuşması çok zor imkansız değil ama konuşturmak için tek erkek kuş almaniz daha iyi olurdu benim bir kuşum vardı bebekken aldık konuşmaya başladı 10 kelimesi var yanına sonradan es aldım erkek alışık olduğu için diside bize alıştı kaçmıyor pek yaşları büyüdükçe sizden uzaklaşırlar eş oldukları için özellikle yavrulara dönemine girdiklerinde dahada uzaklasiyorlar ama ilginizi eksik etmeyin zoru basarabilirsiniz sonuçta imkansız değil inşallah olur ☺️ ele alışma konusunda yavru oldukları için alışma ihtimalleri var O konu birazdaha kolay kafeste çok tutmayın alışması için salın elinizden yem yedirin ilgilenin sevgi gosterin zamanla olucaktir inşallah
Çok teşekkür ederim.

Merhabalar, forumumuza hoşgeldiniz 🌸
Evet okuduklarınız ne yazık ki doğru. Çift kuş olunca sizi gözleri görmez. Haliyle birbirleriyle vakit geçirmek isterler. Ve gariptir normalde erkekler daha kolay alışır ama sizde dişi önce alışmış :) ama kafeslerini ayırır ve başka odalarda ayrı ayrı ilgi gösterirseniz kolaylıkla kendinize bağlarsınız. Sonrasında yine birleştirirsiniz.
Tabi şu da var; eğer kafesleri ayırmazsanız, alıştırmak zor ama imkansız değil :)
Rica etsem kuşlarınızı görebilir miyim?
Teşekkür ederim. Hoş buldum. Kuşları alışsınlar diye 1-2 hafta sonra kafesten salmayı düşünüyorduk. Aradan 1 hafta geçti. Acaba salmak şimdi uygun olur mu? Soldaki dişi (Menekşe) sağdaki erkek (Maviş).

Ekli dosyalar

• IMG_2023-01-24-08-26-01-848_1.jpg
    IMG_2023-01-24-08-26-01-848_1.jpg
    449.1 KB · Görüntüleme: 64
Teşekkür ederim. Hoş buldum. Kuşları alışsınlar diye 1-2 hafta sonra kafesten salmayı düşünüyorduk. Aradan 1 hafta geçti. Acaba salmak şimdi uygun olur mu? Soldaki dişi (Menekşe) sağdaki erkek (Maviş).
Maşallah çok tatlılar, tüyleri kadar ömürleri olsun inşallah 💐
Menekşe hanımın ismi ne kadar güzelmiş :)
Evet hep aynı ortamda kaldıysalar, artık salabilirsiniz. İki hafta uzun bir süre olur.
Etrafta tehlikeli olacak çiçek, cam, ayna vs olmasın. Onun haricinde konabilecekleri yüksek güvenli bir yer olursa muhtemelen oraya konarlar. Kafesleri de görebilecekleri şekilde ortamda dursun.
Bu arada plastik tünek ayak sağlığı açısından uygun değil. Ahşap tüneklerle değiştirirseniz güzel olur :)

Şu yeşili olan kesin dişi ama diğeri hala net değil bulanık resimler daha net çekerseniz yorum yapacağım

Maşallah çok tatlılar, tüyleri kadar ömürleri olsun inşallah 💐
Menekşe hanımın ismi ne kadar güzelmiş :)
Evet hep aynı ortamda kaldıysalar, artık salabilirsiniz. İki hafta uzun bir süre olur.
Etrafta tehlikeli olacak çiçek, cam, ayna vs olmasın. Onun haricinde konabilecekleri yüksek güvenli bir yer olursa muhtemelen oraya konarlar. Kafesleri de görebilecekleri şekilde ortamda dursun.
Bu arada plastik tünek ayak sağlığı açısından uygun değil. Ahşap tüneklerle değiştirirseniz güzel olur :)
Amin. Çok sağ olun Merve hanım. Bizim odada dolap, yatak, gardrop, masa vb. Eşyalar var. Bunlar onlar için tehlike oluşturabilir mi?

Menekşe kesin dişi. Diğeride eğer yanlış görmüyorsam erkek gibi görünüyor. Ama erkek yinede tereddütlü. Biraz daha büyüdüğünde daha da net belli olur.
Aynen daha henüz yavrular zaten. Bir de bunlar tahminen kaç aylıktır, nasıl anlayabilirim? Maviş Menekşe'ye kıyasen daha büyük galiba?

Şu an net belli olmaz. Sabah ışığında flaşsız çekim yaparsanız daha sağlıklı olur. Ve şu an bu konu başka bir başlık olduğu için konuyu kilitlemiyorum. Ama cinsiyet konusunu aşağıdaki başlıktan yazarsanız yardımcı oluruz.

Amin. Çok sağ olun Merve hanım. Bizim odada dolap, yatak, gardrop, masa vb. Eşyalar var. Bunlar onlar için tehlike oluşturabilir mi?
Hayır oluşturmaz. Muhtemelen dolap üstüne konar, kendilerini güvende hissettikleri için yüksek yerlere konarlar çünkü :)

Hayır oluşturmaz. Muhtemelen dolap üstüne konar, kendilerini güvende hissettikleri için yüksek yerlere konarlar çünkü :)
Son olarak bir şey sormak istiyorum. Şimdi Maviş elimden kaçıyor ya, onu alıştırmak için her gün 15 dk. Parmağımı kafese sokup hareketsiz dursa alışır mı? Şuan da parmağım kafesin içinde. Bir de şimdiye kadar ısırmadılar. Sonraki zamanlarda ısırma gibi bir problem olur mu?

Geri