Karadeniz Pet

Kuşumda bu harekete ne sebep oluyor?

Seher Yıldırım

Yeni Üye
https://streamable.com/gc8oqx
muhabbet kuşumda bu hareket uzun zamandır devam ediyor grit kumu kullandık fakat geçmedi bazen hapşurarak da bu hareketi yaptığı oluyor, bu akşam bu hareketi yaparken ağzına yem geldiğini fark ettim, midesinde bir şey olduğu için mi bu devam ediyor yoksa başka bir sebep mi bilemiyoruz, diğer kuşumuza göre biraz fazla yem yiyor o yüzden de olabilir mi

Merhaba, video uzaktan çekilmiş ama kuşunuzun baştaki hareketi sanki kur gibi geldi fakat hapşırarak da yapıyor dediğiniz için o ihtimali eliyorum. Yine de ayrımını bilmiyorsanız belirtiniz.
Kuşun ağız kenarlarında koku vs var mı, yem yedikten sonra mı yapıyor ve iştahı nasıl? Yakın zamanda yem değişikliği yaptınız mı? Son olarak probiyotik kullanıyor musunuz?
Kuşunuzun yeni yapılmış dışkısını da atın, bakalım.

Merhaba, video uzaktan çekilmiş ama kuşunuzun baştaki hareketi sanki kur gibi geldi fakat hapşırarak da yapıyor dediğiniz için o ihtimali eliyorum. Yine de ayrımını bilmiyorsanız belirtiniz.
Kuşun ağız kenarlarında koku vs var mı, yem yedikten sonra mı yapıyor ve iştahı nasıl? Yakın zamanda yem değişikliği yaptınız mı? Son olarak probiyotik kullanıyor musunuz?
https://streamable.com/sbzmbo bu hareketi daha yeni yaptı

Dışkı fotoğrafını nasıl yükleyebilirim buraya

Hizliresim.com a yükleyip linkini buraya atabilirsiniz.
Birde yemliğe yemi çok az koymuşsunuz, oradan yemekte çok zorlanır. Mümkünse yemi yarısına kadar doldururun ki, yeme eğilirken göğüslerine yemlik baskı yapmasın ve yeme rahat ulaşabilsinler.
Grit kumu da kullanmaya devam edin ve probiyotik de vermeniz faydalı olur.
Ne sıklıkla veriyorsunuz takviyeleri?
Ve yem değiştirdiniz mi? Sindirimsel bir sorun yaşıyor çünkü ona etki edeni bulmak lazım.

https://hizliresim.com/pisxsom
O yemliğe aslında bilerek az yem koyuyoruz sıcak ortamda yem kaldığı için küfleniyor, gün içerisinde yemi tabağa koyup veriyorum oradan rahat bir şekilde yiyor, takviyeleri şu sıklıkla veriyorum bugün verdiysem ertesi günü boş geçiyorum ondan sonraki gün vermeye devam ediyorum. Evet yem değişikliği yaptık ama iki hafta gibi bir süre geçti

O yemliğe aslında bilerek az yem koyuyoruz sıcak ortamda yem kaldığı için küfleniyor, gün içerisinde yemi tabağa koyup veriyorum oradan rahat bir şekilde yiyor, takviyeleri şu sıklıkla veriyorum bugün verdiysem ertesi günü boş geçiyorum ondan sonraki gün vermeye devam ediyorum. Evet yem değişikliği yaptık ama iki hafta gibi bir süre geçti
Probiyotik olarak entrobac kullanıyorum

Öğürme hareketi yapıyor ama neden yapıyor sebebini bilmek lazım. Sindirim problemi, bakteriyel enfeksiyon,kur kusması vs gibi birçok etken olabilir. Ayrıca dışkıları koyu görünüyor ince olanlar da var. Kuş ip gibi ince dışkılıyor ise iç parazit ihtimali var ve kanatlı kuş veterinerine gidip muayene ettirmek ve tedavi uygulanması gerekir.

2 hafta yem değişikliği için uzun bir süre değil. Ben yem değiştirdiğimde kuşum ilk günler sorunsuz tüketip bir hafta sonra kusmuştu maalesef.
Eski yemiyle karıştırıp verin ki bir alışma geçiş süresi olsun. Birde yem değiştirmeden önce bu hareketi yapıyor muydu? Eğer öncesinde yapmıyorsa bana göre yüksek ihtimalle yem değişikliği kaynaklı.

2 hafta yem değişikliği için uzun bir süre değil. Ben yem değiştirdiğimde kuşum ilk günler sorunsuz tüketip bir hafta sonra kusmuştu maalesef.
Eski yemiyle karıştırıp verin ki bir alışma geçiş süresi olsun. Birde yem değiştirmeden önce bu hareketi yapıyor muydu? Eğer öncesinde yapmıyorsa bana göre yüksek ihtimalle yem değişikliği kaynaklı.
Yem değişikliğinin öncesinde de bu hareket vardı ama bu kadar sık olmuyordu

Öncelikle Tüy değişimi varmı, Kusma, Dışkı Sorunu, halsizlik varmı videolar ve resimleri göremedim.

Öncelikle Tüy değişimi varmı, Kusma, Dışkı Sorunu, halsizlik varmı videolar ve resimleri göremedim.
Kusması var, aşağı eğilip kusma hareketi gibi bir hareket yapıyor ağzını açıp nefes almaya çalışıyor o hareketi yaparken, kustuktan sonra halsizliği oldu, uyuması oldu, normalde enerjik gün içinde ama bu hareketi sürekli devam ediyor

Geri