Karadeniz Pet

Kuşun aniden hastalanması

Fıstık0

Yeni Üye
Merhaba, dün sabah muhabbet kuşumun hiç bir şeyi yoktu. Öğlen çarşıya gittik evde tekti, geri geldiğimde kafasının ıslanmış olduğunu gördüm. Odasında suluğundan başka hiç su yok. Şu içtikten biraz sonra ağzından salya akar gibi değil de musluktan açılmış su gibi suyun aktığını gördüm. Daha sonra çok halsiz durmaya başladı. 10 yıl yaşlanmış gibi sanki. Hiç yerinde durmayan kuş sadece uyumaya başladı. Biraz araştırma yaptıktan sonra suyla açılmış yoğurt verdim çok çok az. Sanki biraz kendine geldi. Yemliğine gidiyor ara ara ama az yem yiyor. Bu sabah biraz daha toparlanmış gibi duruyor ama sürekli bir şey yiyor gibi yapıyor ve birbde yutkunur gibi yapıyor. Kafası aşağı yukarı oluyor yani. Ne yapmalıyım bilmiyorum, satın almadığım sahiplendiğim bir kuş. Hatta bildiğim kadarıyla benim evim 5. evi. En az 2 yaşında. Lütfen yardımcı olur musunuz?

Merhaba, dün sabah muhabbet kuşumun hiç bir şeyi yoktu. Öğlen çarşıya gittik evde tekti, geri geldiğimde kafasının ıslanmış olduğunu gördüm. Odasında suluğundan başka hiç su yok. Şu içtikten biraz sonra ağzından salya akar gibi değil de musluktan açılmış su gibi suyun aktığını gördüm. Daha sonra çok halsiz durmaya başladı. 10 yıl yaşlanmış gibi sanki. Hiç yerinde durmayan kuş sadece uyumaya başladı. Biraz araştırma yaptıktan sonra suyla açılmış yoğurt verdim çok çok az. Sanki biraz kendine geldi. Yemliğine gidiyor ara ara ama az yem yiyor. Bu sabah biraz daha toparlanmış gibi duruyor ama sürekli bir şey yiyor gibi yapıyor ve birbde yutkunur gibi yapıyor. Kafası aşağı yukarı oluyor yani. Ne yapmalıyım bilmiyorum, satın almadığım sahiplendiğim bir kuş. Hatta bildiğim kadarıyla benim evim 5. evi. En az 2 yaşında. Lütfen yardımcı olur musunuz?
Bir de hafif sulu dışkı yapmaya başladı dün

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230122_090215_Photos.jpg
    Screenshot_20230122_090215_Photos.jpg
    881.2 KB · Görüntüleme: 38
  • Screenshot_20230122_090218_Photos.jpg
    Screenshot_20230122_090218_Photos.jpg
    857.6 KB · Görüntüleme: 30

Ekli dosyalar

• IMG_20230122_091246_432.jpg
    IMG_20230122_091246_432.jpg
    331.2 KB · Görüntüleme: 34
Şimdi fark ettim, yem verdikten sonra yutkunamıyor gibi oluyor yine ve salya/tükürük gibi su çıkartıyor. Lütfen yardımcı olun

Kuşta iç mantar olduğunu düşünüyorum. En doğru teşhis için kanatlılardan anlayan bir veteriner görmeli ama imkanınız yoksa Adrian hoca geldiğinde doğru yönlendirmeleri yapar. Geçmiş olsun 🙏
Maddi imkanım yok, 500 tl civarı tutar diyorlar. Onu geçtim her sorduğum veteriner farklı bir şey diyor, bir de kuşcuya sorayım bugün diyorum, teşekkür ederim 🤲🏻

Dışkılarda aşırı leke var mantar olma ihtimali oldukça yüksek, antifungal ilaç kullanmanız yararlı olur.

Linkte önerilen ilaçlardan birini temin edin kullanımını yazarım

Dışkılarda aşırı leke var mantar olma ihtimali oldukça yüksek, antifungal ilaç kullanmanız yararlı olur.

Linkte önerilen ilaçlardan birini temin edin kullanımını yazarım
Kuşçuya götürdüm ve üşütmüş olduğu, geniz akıntısı olduğu söylendi, antibiyotik verildi, maması değiştirildi iyi mamalardan değilmiş

O kadar çok şey duydum ki iki günde, ne yapsam bilmiyorum artık. 3 gün antibiyotik tedavisi deneyip her hangi bir iyileşme görmezsem sizin dediğiniz gibi mi yapayım?
Adrian hocanın bilgisine güvenebilirsiniz. Kuşta mantar olduğu bariz belli bence. Ben olsam direkt burada ne denilirse onu uygulardım. Ama tabi son karar ve sorumluluk size ait. Geçmiş olsun.

Şöyle bir durum söz konusu kursak mantarının en büyük düşmanı antibiyotiktir mantarı daha azdırır daha ilerletir bu sebeple antibiyotik kullanın demem mümkün değil.
Anladım peki kursak mantarı aniden mi olur? Hiç bir belirtisi yoktu, çok sağlıklıydı, ve bir de şuan biraz hareketlendi, uçuyor, gözleri daha canlı bakıyor, sadece kafasını kafese sürtüyor ve yutkunma hareketi yapıyor ama yeni yemini verdikten sonra kusmadı. Kursak mantarı olabilir mi yine?

Geri