Karadeniz Pet

eriscat

Yeni Üye
merhaba. muhabbet kusum yaklasik 2-3 gundur hastalik belirtileri gosteriyordu. veterinere goturdum nefesini dinledi ve ust solunum yolunu usuttugunu soyledi. bana antibiyotik vitamin karisimi bir ilac verdi. normalde bu ilac 5 gun boyunca her gun yenilenerek suyuna katiliyor ancak benim kusumda suyuna bir sey katilinca icmeme huyu oldugu icin elden icirmek durumunda kaliyorum. bu aksam veterinerden geldik bugunku dozunu vermek icin kusumu tuttum ve siringayla icirdim bayagi bagirdi cirpindi tabii. daha once de boyle bir durum yasamistik bunu yaptigimda bana cok sinirleniyor küsüyor bir sure. kusmesini gectim benim icin sagligi hepsinden onemli benden nefret bile edebilir ama bu aksam ilacini verdikten sonra soka mi girdi stres mi yapti ne oldu bilmiyorum ancak kusumun kafesinde asma bir tunek var onun zincirleri var. ilaci verdigimden beridir (yaklasik 3 saat oldu) surekli hic durmadan hipnoz olmus gibi oradaki zinciri isirip agzinda oynatip duruyor. arada bir yem kabina inip 1 tane yem yiyip geri ciktigi oluyor. cok cok cok nadir ayriliyor o zincirin basindan. disari cikarttigim zaman aynisini yapicak baska nesneler buluyor (ornegin su siseme gagasini dayayip dilini oynatip duruyor) biraz kendine gelsin diye ellememistim cunku parmagimi uzattigim zaman normalde hic isirma huyu olmamasina ragmen parmagimi acitarak isirdi onu ellememem icin uyardi beni o yuzden evine koydum ama zincirin basindan ayrilmamasi beni endiselendiriyor. kusuma travma mi yasattim psikolojisini mi bozdum diye korktum. ama ne yapayim mecburum iyilesmesi icin... ilaci icirirken sanirim biraz gozune de kacmisti gozu yanmisti cunku gozlerini kapatip cirpindi bi 10-15 saniye ondan korkmus da olabilir. ne yapmaliyim cok uzuluyorum onu boyle gormeye... 😭😭😭

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Elinize aldıktan sonra anormal ve yapmadığı bir davranış yapıyorsa stresten korkudan davranış değişikliğine gitmiş olabilir. Ya da o zinciri yeni keşfettiyse ilgisini çekmiş olabilir. Ama dediğiniz gibi mecbursunuz ve bir süre daha böyle olmak zorunda. Dolayısıyla bu süreçte sevdiği oyuncaklarla onu oyalamanızın ona iyi geleceğini düşünüyorum. Zincir de eğer ki ona fiziksel olarak zarar verecek durumda ise kaldırmanızı öneririm 🌸

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Elinize aldıktan sonra anormal ve yapmadığı bir davranış yapıyorsa stresten korkudan davranış değişikliğine gitmiş olabilir. Ya da o zinciri yeni keşfettiyse ilgisini çekmiş olabilir. Ama dediğiniz gibi mecbursunuz ve bir süre daha böyle olmak zorunda. Dolayısıyla bu süreçte sevdiği oyuncaklarla onu oyalamanızın ona iyi geleceğini düşünüyorum. Zincir de eğer ki ona fiziksel olarak zarar verecek durumda ise kaldırmanızı öneririm 🌸
cevabiniz icin tesekkur ederim. zinciri yeni kesfetmedi gun icinde cok nadir olarak zincirini kemiriyordu daha once de. ya oyun yapiyor ya da gaga tasi olarak kullaniyordu bilmiyorum ama boyle baska hicbir sey yapmadan odaklanmis bir halde saatler boyu kafasini basindan kaldirmadigi hic olmamisti. suan bile ara ara tekrar o bolgeye gidiyor. benim kusumun agzina bir tane yem alip onu seker gibi agzinda dondurme huyu da var agzina yem alip o zincirin basinda donduruyor yemi dusurunce gidip tekrar aliyor. zincir neyse ki ona zarar verecek bir sey degil kucucuk incecik bir zincir sadece davranisindan dolayi endiseliyim. umarim tez zamanda iyilesip boyle stres olmasi gerekmez... tesekkur ederim 🌺

cevabiniz icin tesekkur ederim. zinciri yeni kesfetmedi gun icinde cok nadir olarak zincirini kemiriyordu daha once de. ya oyun yapiyor ya da gaga tasi olarak kullaniyordu bilmiyorum ama boyle baska hicbir sey yapmadan odaklanmis bir halde saatler boyu kafasini basindan kaldirmadigi hic olmamisti. suan bile ara ara tekrar o bolgeye gidiyor. benim kusumun agzina bir tane yem alip onu seker gibi agzinda dondurme huyu da var agzina yem alip o zincirin basinda donduruyor yemi dusurunce gidip tekrar aliyor. zincir neyse ki ona zarar verecek bir sey degil kucucuk incecik bir zincir sadece davranisindan dolayi endiseliyim. umarim tez zamanda iyilesip boyle stres olmasi gerekmez... tesekkur ederim 🌺
aynı durum benimde başıma geldi kemirme oyuncakları verirseniz stresi geçebilir

aynı durum benimde başıma geldi kemirme oyuncakları verirseniz stresi geçebilir
kemirme oyuncagi denebilir mi bilmiyorum ancak kafesinde asili uc tane farkli farkli zilli toplar var normalde bir hareketime sinirlendiginde o topa vurarak sinirini atar veya sadece oynamak ve konusmak icin kullanir onun disinda boncuklu boncuklu salincagi ve aynasi da var hatta ekte zincirli tunegin ve toplarin fotografini birakacagim.

Ekli dosyalar

• 20230905_160630.jpg
    20230905_160630.jpg
    49.8 KB · Görüntüleme: 7
  • 20230905_160708.jpg
    20230905_160708.jpg
    36.9 KB · Görüntüleme: 7
Kuşunuzun kafesi çok güzelmiş stresi için fazla yapabilecek birşey maalesef yok umarım en kısa sürede kuşunuzun stresi ve rahatsızlığı geçer

Geri