Karadeniz Pet

Hasta muhabbet kuşum sağlıklı gibi davranıyor

Aysenurddd

Yeni Üye
Dişi Muhabbet kuşum yaklaşık 3 gündür iştahsız çok az yiyor hatta saatlerce yemiyor. İshali var. Elimi uzattığımda sosyal davranışlar sergiliyor. Onunla ilgilendiğimde gayet hareketli. Yemliğini uzattığımda 2-3 yem yiyip bırakıyor. Gagası ile kıyafetteki iplikleri ağzına alıp bırakıyor. Ama şuanda kafes tabanında uyuyor. Yanına gidince yukarı çıkıyor ve eş istediğini anladım hareketi yapıyor ardından yine aşağıya iniyor. Eşi yok. Bugün petshop tan "avi-technic natural flora pectin-propolis" diye bir ilaç aldım. Şuanda daha düzelmedi. Birkaç ay önce aynı belirtileri gösteren ve günden güne kemikleri elime gelecek kadar zayıflayan 8 yaşında muhabbet kuşum vardı. Veteriner ilaç verdi ama onu kaybettik. Aynı şeyi tekrar yaşamayı istemiyorum. Yardım eder misiniz? Bu ilaç işe yarayabilir mi?

Ekli dosyalar

• _20230208_232253.JPG
    _20230208_232253.JPG
    52.2 KB · Görüntüleme: 53
  • _20230208_232156.JPG
    _20230208_232156.JPG
    228.9 KB · Görüntüleme: 37

Ekli dosyalar

• _20230208_235328.JPG
    _20230208_235328.JPG
    32.1 KB · Görüntüleme: 38
  • _20230208_235313.JPG
    _20230208_235313.JPG
    38.2 KB · Görüntüleme: 36
  • _20230208_235257.JPG
    _20230208_235257.JPG
    114.7 KB · Görüntüleme: 44
Ayşenur hanım, kuşunuzdun dışkısında lekelenme oranı fazla olduğu için iç mantardan, renginden dolayı da koksidiyoz olabileceğinden şüpheleniyorum. Sabah olduğunda yine dışkısını yapar yapmaz peçete üzerinde fotoğrafını atın.
Güncel dışkı takibine göre bu iki hastalıktan birinin tedavisine başlamanız gerekebilir

Ayşenur hanım, kuşunuzdun dışkısında lekelenme oranı fazla olduğu için iç mantardan, renginden dolayı da koksidiyoz olabileceğinden şüpheleniyorum. Sabah olduğunda yine dışkısını yapar yapmaz peçete üzerinde fotoğrafını atın.
Güncel dışkı takibine göre bu iki hastalıktan birinin tedavisine başlamanız gerekebilir
Bugün maşaallah daha çok yemek yiyor. Ama şuan ishali devam ediyor. Gece üzerini hava alacak şekilde örttüm.

Ekli dosyalar

• IMG-20230209-WA0001.jpg
    IMG-20230209-WA0001.jpg
    49.5 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG-20230209-WA0000.jpg
    IMG-20230209-WA0000.jpg
    47.4 KB · Görüntüleme: 32
Benim fikrim koksidiyoz tedavisine başlanabilir. Dışkılar koksidiyoz dışkısına benziyor. Yinede kanatlıdan anlayan bir veterinere gösterme imkanınız varsa önceliğiniz mutlaka veteriner ve dışkı analizi olmalı.
Diğer hocalarımız yazarsa onlarında fikrini alırız. Ben aşağıya konu ve ilaçların yazılı olduğu listeyi bırakıyorum. O ilaçlardan birini temin etmeniz gerekecek. Genelde Sulphamezathine kullanılıyor. https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/koksidiyoz-coccidiosis-tedavisi.79610/

Benim fikrim koksidiyoz tedavisine başlanabilir. Dışkılar koksidiyoz dışkısına benziyor. Yinede kanatlıdan anlayan bir veterinere gösterme imkanınız varsa önceliğiniz mutlaka veteriner ve dışkı analizi olmalı.
Diğer hocalarımız yazarsa onlarında fikrini alırız. Ben aşağıya konu ve ilaçların yazılı olduğu listeyi bırakıyorum. O ilaçlardan birini temin etmeniz gerekecek. Genelde Sulphamezathine kullanılıyor. https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/koksidiyoz-coccidiosis-tedavisi.79610/
Merve hocam maalesef yaşadığım yerde kanatlı hayvanlar konusunda uzman bir veteriner yok. Size gün içinde gelişmeleri fotoğraflayıp gönderirim. Olur, diğer hocalarımızı da bekleyeyim. İlginiz ve bilginiz için çok teşekkür ederim.

Merve hocam maalesef yaşadığım yerde kanatlı hayvanlar konusunda uzman bir veteriner yok. Size gün içinde gelişmeleri fotoğraflayıp gönderirim. Olur, diğer hocalarımızı da bekleyeyim. İlginiz ve bilginiz için çok teşekkür ederim.
Birkaç saat ara ara dışkı takibi yapalım, dışkılarını yapar yapmaz atın yine.
Koksidiyoz hızlı ilerleyen bir hastalıktır. Ve kuşlar hastalıklarını ilk etapta gizleme konusunda çok iyidirler. Yani neşeli davranması sizi yanıltmasın. Dışkıları belli ediyor kendini. Vakit kaybetmeseniz iyi olur. Siz o ilacı temin edin muhtemelen koksidiyoz.. temin ettikten sonra yazın dozajını söylerim.
Rica ederim 🌸

Birkaç saat ara ara dışkı takibi yapalım, dışkılarını yapar yapmaz atın yine.
Koksidiyoz hızlı ilerleyen bir hastalıktır. Ve kuşlar hastalıklarını ilk etapta gizleme konusunda çok iyidirler. Yani neşeli davranması sizi yanıltmasın. Dışkıları belli ediyor kendini. Vakit kaybetmeseniz iyi olur. Siz o ilacı temin edin muhtemelen koksidiyoz.. temin ettikten sonra yazın dozajını söylerim.
Rica ederim 🌸
Merve hocam burada bir yerde Sulphamezathine i buldum ama 100 milimlikmiş uygun olur mu

Geri