Karadeniz Pet

Cikokus

Yeni Üye
Arkadaslar muhabbet kuşum ben boyama yaparken gelip siyah boya akrilik içine atladı pençeleri simsiyah oldu peçeteyle sildirtmiyor kendisine dokundurtan bir kuş değil ne yapabilirim

Dosya büyük diyor o yüzden yükleyemiyorum akrilik boya saniyesinde kurur o yüzden silsem de çıkmıyor denedim ne yapacağım veteriner de yardimci olamaz ki :(((

Aklıma iki seçenek geliyor. Birincisi ya müdahale etmeyeceksiniz o şekilde kalacak artık zarar verir mi vermez mi orası muamma.
İkinci seçenek de, pamuğa aseton döküp ayaklarını temizleyip sonra bol su ile ayaklarını yıkamak, su dolu kaba ayaklarını sokarak asetondan arındırmak. Hangi seçenek daha az zarar verici buna karar vermeniz gerekir. Aseton da zararlı sonuçta.
Kaş yapayım derken göz çıkartmayalım ama aklıma başka bir seçenek gelmedi benim 🤷🏻‍♀️

Evet sadece ayaklarında var şimdilik böyle bırakacağım sanırsam. Teşekkür ederim merve hanım ve adrian🙏

Akrilik boya çok tehlikeli. Boyaların hepsi, su bazlı olanlar bile çok tehlikeli. Kuşun kursağına bir şekilde giderse, en iyi ihtimalle florayı bozar. Yediklerini sindiremez, sonuç her türlü kötü olur. Boya orda sertleştiyse çıkarmanız daha zor olur. Ilık suyla yumuşatmayı deneyin bir ihtimal. Bağırsada onun iyiliği için çıkarmanız gerekir. Şükür sadece ayak tabanlarında az miktarda var.

Öncelikle kuşlarımızın veya diğer evcil hayvanlarımızın bulunduğu ortamda kimyasal hiç bir maddeyi kullanmamalıyız.
Sadece fiziki olarak değil, koku olarak ta zarar gelmesine sebep oluruz. İmkanınız var ise bir pamuğa bebe yağı veya cilt kremi sürerek ayaklarını sile bilirsiniz. Organik yağlar boyanın bir kısmını ciltten silebilirler.

Buraya yazacağım mesajı başka konuya yazmışım dalgınlıkla.

Kuşlar zararsız gibi görünen şeyleri kemirip az bir miktar bile yutsalar kursak floraları bozuluyor. Benim şu anda bir kuşum yoğun bakımda. Profesyonel bakım ve oksijen veriliyor. Kursak florası bozulmuş. Kursağı yıkandı ve yararlı bakteriler koyuluyor. Üstelik kafesi çok sade bir kafes. Boyalar çeşitli kimyasallar içerdiği için zehir olarak bile görülebilir kuşlar için. Ayağında sertleştiyse, rahat edemicek bir süre sonra orayı kemirmeye, boyalı kısmı ısırmaya çalışır.

Geri