Karadeniz Pet

Kuşum sürekli kafesin dibinde duruyor

nrc

Yeni Üye
Yaklaşık 4 aylık erkek bir muhabbet kuşum var. Bir müddettir kafesin altında duruyor sürekli. İlk aldığımda 35 günlüktü, o zaman bile bu kadar durmuyordu kafesin dibinde. Tunekteydi hep. Ama yaklaşık iki üç haftadır hep böyle kafesin dibinde duruyor. Arada tüneğe de çıkıyor ama çoğu zaman kafesin altında buluyorum. Bugün az önce yine kafesin altındaydı ama bu sefer ayakları üzerinde durmuyordu kafesin köşesinde kendini bırakmış tüylerini hafif kabartma yatıyordu. Yemesinde içmesinde bir sorun yok, kafesten çıkınca da oldukça enerjik. Ama kafese girdi mi hemen bu hali alıyor. Sorun ne olabilir?

Dışkısını ve ayağının altını atar mısınız lütfen.

Merhabalar,

Dışkı resimlerini atabilir misiniz? Köşede kendini bırakmış ve tüylerini kabartmış halde olması iyi değil. Bazı kuşların yemesinde problem olmasa bile sindirmesinde problem olabiliyor. Bulunduğunuz yerde kanatlılardan anlayan hekim varsa ve imkanınız varsa götürün bence.

Dışkısını ve ayağının altını atar mısınız lütfen.
43505.jpg
43509.jpg

43488.jpg

Durumu bu ne zaman bıraksam gelince böyle buluyorum. Tüy dökme döneminde ondan olabilir mi? Yıllardır kuş besleyen bir tanıdığım var onun kuşu da tüy dökme döneminde böyle yapmış. Şuan kuş sağlıklı 4 yıldır o tanıdığımda. Tüy dökme dönemlerinde böyle davrandığını, iki günde bir marul nane vs. gibi yeşillikler vermem gerektiğini ve suyuna limon damlatmamı söyledi.

Ama bilmiyorum sırf ondan dolayı mı değil mi. Dışkısında da bi gariplik göremedim ben normal devam ediyor. Hatta dışkı durumu birkaç ay öncesinden daha iyi. Kuş hareketli enerjik, yemini yemesinde suyunu içmesinde bir sorun yok. Ayrıyeten şuan yulaf, marul, nane, dal darı da koydum kafesine onları da iştahlı iştahlı yiyor. Dışkısı büyük olmuyor küçük küçük yapıyor ama sık yapıyor. Bir cıvıklık ya da aşırı katılık da yok dışkısında. Ama kuş sürekli titriyor ve sanki 4 aylık bir kuş için kütle olarak fazla küçük duruyor gibime geldi. O da bayağı endişelendiriyor beni.

Ekli dosyayı görüntüle 63209
Durumu bu ne zaman bıraksam gelince böyle buluyorum. Tüy dökme döneminde ondan olabilir mi? Yıllardır kuş besleyen bir tanıdığım var onun kuşu da tüy dökme döneminde böyle yapmış. Şuan kuş sağlıklı 4 yıldır o tanıdığımda. Tüy dökme dönemlerinde böyle davrandığını, iki günde bir marul nane vs. gibi yeşillikler vermem gerektiğini ve suyuna limon damlatmamı söyledi.
Burada kendini tam bırakmamış ama anca böyle yakalayabildim. Ben yaklaştığım anda hemen doğruluyor yanıma geliyor.

Dışkısı kötü gözükmüyor. Yem yemesinde sorun yok değil mi?

Tüy döneminde böyle şeyler olabiliyor. Yeni tüyler çıkıyor sanırım, onlar biraz ağrı yapabiliyor bu yüzden böyle davranabiliyorlar. Umarım sadece ondandır. Bu dönemlerde multivitamin takviyesi yapmanız lazım. Marul vermeden önce çok güzel yıkayıp, suyunu kağıt havlu gibi birşeye emdirin, sulu olsa çok sorun olmaz ama kesinlikle iyi yıkayın. Geçenlerde veterinerdeyken şehirdışından biri geldi. Pide almış, yanında gelen marulu vermiş kuşuna. Kuş o zamandan sonra kötüye gitmiş.

Elinizdeyken kötü gözükmüyor aslında sadece kafesdeyken öyle yapıyorsa çok önemli değil diye düşnüyorum. Kafasında yeni tüyler çıkıyor hem. Bulunduğu oda soğuk değil ama değil mi titrediği için soruyorum. Ağırlığını ölçebilirseniz aslında o da iyi olur. Ben kötü bir durum göremedim. Yem yemesinde problem yok, dışkıları iyi, elinizde gayet iyi. Aslında kanatlılardan anlayan veterinere götürüp kontrol ettirseniz iyi olur.

Elinizde kötü durmuyor ama kafes dibine inip öyle durması pek hayır değil. Kafesi güzelce temizleyin, tünekleride temiz görünmüyor onlarıda temizlerseniz iyi olur. Eğer hastaysa bağışıklığı düşer, kafes temizliği şart.
Kuş tüyde oldugundan kafes dışına fazla çıkartıp yormayın, karın ağrısı çekerler bu dönemde. Kafesde dinlensin. Ayrıca b vitamini takviyesi yapamanız iyi olur

Elinizde kötü durmuyor ama kafes dibine inip öyle durması pek hayır değil. Kafesi güzelce temizleyin, tünekleride temiz görünmüyor onlarıda temizlerseniz iyi olur. Eğer hastaysa bağışıklığı düşer, kafes temizliği şart.
Kuş tüyde oldugundan kafes dışına fazla çıkartıp yormayın, karın ağrısı çekerler bu dönemde. Kafesde dinlensin. Ayrıca b vitamini takviyesi yapamanız iyi olur
B vitamini takviyesi yapmanız* iyi olur

Tüy döneminde böyle şeyler olabiliyor. Yeni tüyler çıkıyor sanırım, onlar biraz ağrı yapabiliyor bu yüzden böyle davranabiliyorlar. Umarım sadece ondandır. Bu dönemlerde multivitamin takviyesi yapmanız lazım. Marul vermeden önce çok güzel yıkayıp, suyunu kağıt havlu gibi birşeye emdirin, sulu olsa çok sorun olmaz ama kesinlikle iyi yıkayın. Geçenlerde veterinerdeyken şehirdışından biri geldi. Pide almış, yanında gelen marulu vermiş kuşuna. Kuş o zamandan sonra kötüye gitmiş.

Elinizdeyken kötü gözükmüyor aslında sadece kafesdeyken öyle yapıyorsa çok önemli değil diye düşnüyorum. Kafasında yeni tüyler çıkıyor hem. Bulunduğu oda soğuk değil ama değil mi titrediği için soruyorum. Ağırlığını ölçebilirseniz aslında o da iyi olur. Ben kötü bir durum göremedim. Yem yemesinde problem yok, dışkıları iyi, elinizde gayet iyi. Aslında kanatlılardan anlayan veterinere götürüp kontrol ettirseniz iyi olur.
Dışarıdayken falan aşırı enerjik, ben kafese yaklaşınca veya odaya girince de enerjik oluyor ama ben sessiz yaklaşırsam falan öyle yakalıyorum.
Yem yemesinde hiçbir sorun yok hatta aşırı iştahlı bir kuş. Daha önce biraz daha büyük kuşlar beslediğim oldu onlar bu kadar iştahlı değildi ama bu kuşum aşırı iştahlı ve meraklı. Multivitamin takviyesi yapıyordum bir aydır falan yapmamaya başlamıştım ama endişelenmeye başlayınca hemen geri başladım takviyeye.

Bulunduğu odaya da çok dikkat ediyorum işte gerek kafesin yüksekliği gerek hava sıkcaklığı, ses, ışık açısından. Oda gayet ideal sıcaklıkta soğukta veya sıcakta bırakmıyorum. Ancak birkaç gündür taşınma aşamasındayım diye evdekiler biraz balkonda bırakmış o da bayağı endişelendirdi beni. Ancak bir değişim görmediğimden bundan olduğunu düşünmüyorum zira uzunca bir süredir böyle. Sıcaklık düzeyi iyi olmasına rağmen, herhangi korkacağı bir şey olmamasına rağmen sürekli titriyor ve ilk aldığımda da böyleydi. Sebebini henüz çözemedim.

Ağırlığını nasıl/neyde ölçebilirim?

Taşınma aşamasında olduğumdan biraz fazla meşgulüm. Ondan temizleyemedim bayağıdır haklısınız. Daha çok dikkat edeceğim buna bundan sonra. Kafesten aşırı derecede çıkmak istiyor ondan çıkarıyorum ama bundan sonra bir müddetliğine sıklığını azaltırım. B vitamini olarak öneriniz var mı? Ya da herhangi birini alabilir miyim?

Sorularla baydıysam özür dilerim ancak cidden fazlasıyla endişelendim. Kusruma bakmayın lütfen. Yardımınız için çok teşekkür ederim.

Evet bir veteriner bulup ona da göstereceğim. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

röhnfried marka iyi, hem probiyotiği hem vitamini o markadan alabilirsiniz, probiyotik vermeniz de iyi olur.
Uzman bir veteriner daha garanti olur tabi.
Estağfirullah ne kusuru, istediğiniz zaman soru sorabilirsiniz bildiğim bir şeyse yardım etmeye çalısırım :)

röhnfried marka iyi, hem probiyotiği hem vitamini o markadan alabilirsiniz, probiyotik vermeniz de iyi olur.
Uzman bir veteriner daha garanti olur tabi.
Estağfirullah ne kusuru, istediğiniz zaman soru sorabilirsiniz bildiğim bir şeyse yardım etmeye çalısırım :)
Çok teşekkürler. 😄

Geri