Karadeniz Pet

Kuşum tüylerini yoluyor, sizce sebebi nedir?

zeromer

Yeni Üye
merhabalar,
Zer 6 ay önce folluk yerine kafese yumurtladı ve yumurtaları kırıldı. ilk doğumu olduğu için olabilir dendi. sonra depresyon kaynaklı tüylerini kopardı. şimdi ise yeni yeni toparlanıyor. eşinden ayrı daha mutlu olduğu için yuvalarını ayırdık ( kavga ediyor ve zer’i yaralıyordu.) keyfi yerinde öpücük veriyor geziyor yeni odasında mutlu fakat kaşınma sorunu bir türlü geçmedi.

veterinerde günlerce kaldı ve hep daha kötü halde geldi. boyunlukla geçirilen süre tam bir işkenceye dönüştü, sürekli boynunu kanattı, kendisine zarar verdi. şimdi bir veterinere gitmek istemiyorum ve sizlere danışmak istiyorum.

sürekli kaşınıyor, tüm ilaçlar ve vitaminler mevcut. sorunu yaşayan varsa karışım önerebilir mi?
kaka örneğine göre parazit var mı inceleyebilir misiniz? çözüm önerilerinizi paylaşırsanız mutlu oluruz. teşekkür ederiz, mutlu pazarlar.

Ekli dosyalar

• 52c8e7e7-c6d3-4151-9005-b776bcf70c10.jpeg
    52c8e7e7-c6d3-4151-9005-b776bcf70c10.jpeg
    360.3 KB · Görüntüleme: 20
  • cd5be71a-b6a9-48d2-bb1f-e3a96d251b6f.jpeg
    cd5be71a-b6a9-48d2-bb1f-e3a96d251b6f.jpeg
    100.1 KB · Görüntüleme: 22
Depresyon kaynaklı yolmasından ziyade tüy hastalığı var bence çünkü kafa tüyleri dökülmüş, orayı kendi kendine yolamaz. Kafa tüylerinde eksiklik olması buna işaret. Ki sırt tüyleride ciddi manada dökülmüş. Yani maalesef french molt gibi

herhangi bir tüy hastalığının olmadığını söyledi veteriner. Onun için de ayrı takibe aldılar. Tüylenmesinin kolay olduğunu yeni tüylerin düzenli çıktığını söyledi.
Kafasını sürterek sürekli kaşınıyor. Dökülmeye boyunluk ve bu sürtmenin sebep olduğunu söyledi. Bunu da çok sık şekilde yapıyor. Salıncağını vs bu tür tahriş ettiği ekipmanları çıkardım. Parmağımız uzattığında hemen sürtmeye kendini kaşımaya başlıyor. Bu kadar sık kaşınma sebebini merak ediyorum.

tüy oluşumu şekildeki gibi. ama krize grip kaşındığında hepsini yok edebiliyor. vücudunun genelini bu denli sert kaşıyor.

Veteriner tüy hastalığı yok dediyse doğrudur o zaman. Depresyon kaynaklı tüy yolma büyük tür papağanlarda daha fazla görülür ama muhabbet kuşunda da olmayacak değil tabi. Kaşıdıkça tahriş olduğundan sürekli sürekli orayla uğraşmak istiyor olabilir(tek bir bölgeyle uğraşıyorsa) tüm her yeriyle aynı derecedeyse parazit, depresyon.. yani bunun nedenini test vs yapmadan bilmek çok zor olur.
Veteriner ense damlası uyguladı mı dış parazit için?

ense damlası için iki farklı veterinere götürdüm, ikisi de gerek duymadı. ona yakın damlası var. sakinleştiricilerden ağır kesicilere hatta depresyon için atarax vs de verdiler.

sizce fiziki bir neden olabilir mi? gözden kaçmış mıdır? (iç-dış parazit benim bildiğim bu kadar) yapmam gereken bir şey var mı? bit vs için oldukça gözlemledim yuvada hareketli bir şey göremedim. belki de gözle görünmeyecek kadar küçükler.

ense damlası için iki farklı veterinere götürdüm, ikisi de gerek duymadı. ona yakın damlası var. sakinleştiricilerden ağır kesicilere hatta depresyon için atarax vs de verdiler.

sizce fiziki bir neden olabilir mi? gözden kaçmış mıdır? (iç-dış parazit benim bildiğim bu kadar) yapmam gereken bir şey var mı? bit vs için oldukça gözlemledim yuvada hareketli bir şey göremedim. belki de gözle görünmeyecek kadar küçükler.
Bence yapmalısınız ki o ihtimaller aradan çıksın. Dış parazit için arama moturuna ıvermectin yazarsanız bir sürü konuda nereden bulunduğunu, markası, kullanım şeklini vs görebilirsiniz. Konularda bulamazsanız yine yazın anlatırım. Birde İzmir'e yakınsanız eğer imkanlarınız doğrultusunda meşhur Burak hocanın kliniğine gidin derim.

Geri