Karadeniz Pet

Merhaba kafes temizliği nasıl yapılmalı

KuşBulut

Yeni Üye
Bu konuda bilgilendirebilir misiniz

Öncelikle kafes dibinde dışkı yem sebze vs artığı kalmamalı beklememeli, bunlar kısa süre sonra bakteri üretirler ve kursak mantarından başlar bir çok sağlık sorunu oluşturmaya...

Kafes çekmeceli ise her gün çekmeceyi temizleyebilirsiniz değil ise 2 günde bir kafesin taban temizliği yapılmalı.

Genel temizlik en geç haftada 1 kafesteki tüm ekipmanlara uygulanmalı (Suluk, yemlik, tünek, varsa diğer aparatlar)

Kafes ekipmanlarını sünger-diş fırçası yardımı ile yıkayabilirsiniz deterjan kullanıyorsanız durulama işlemi mutlaka iyi yapılmalı kafes ve parçalar iyice kuruduktan sonra kafes eski haline getirilmeli.

Öncelikle suluğunu her gün yıkayıp, yeni temiz su koyuyorum. Sizde her gün suluğunu yıkayıp, suyu değiştirmelisiniz.
Kafes tabanını ve ızgarasını haftada iki kere temizliyorum.
Haftada bir, sirkeli sulu bezle kafes tellerini silmeye çalışıyorum. Ve tünek, oyuncaklarını yıkıyorum. (Tünekleri kurutmadan kafese geri takmayın.)
Oyuncakları ve tüneği az miktar sıvı sabunla yıkıyorum ama iyice duruluyorum. Koku, kalıntı kesinlikle kalmasın. Aynı şekilde kafes tabanını ve ızgarasını da sıvı sabun ve sünger yardımıyla yıkıyorum.
Kafes tabanına iki adet peçeteyi açarak seriyorum, üzerine de ızgara teli mis gibi oluyor yuvası :)
Ek bilgi: Mineral bloğunu bitmese bile ayda bir değiştiriyorum ki mikrop kapmasın.

Öncelikle kafes dibinde dışkı yem sebze vs artığı kalmamalı beklememeli, bunlar kısa süre sonra bakteri üretirler ve kursak mantarından başlar bir çok sağlık sorunu oluşturmaya...

Kafes çekmeceli ise her gün çekmeceyi temizleyebilirsiniz değil ise 2 günde bir kafesin taban temizliği yapılmalı.

Genel temizlik en geç haftada 1 kafesteki tüm ekipmanlara uygulanmalı (Suluk, yemlik, tünek, varsa diğer aparatlar)

Kafes ekipmanlarını sünger-diş fırçası yardımı ile yıkayabilirsiniz deterjan kullanıyorsanız durulama işlemi mutlaka iyi yapılmalı kafes ve parçalar iyice kuruduktan sonra kafes eski haline getirilmeli.
Evet kusumda var mantar zaten

1. Suluk her gün deterjanlı sıcak su ile yıkama yapılmalı
2. Yemliğe 2 gün yetecek kadar yem konulmalı. Yemlikte kalan yem kabukları atılmalı ve yemlik 2 günde 1 deterjanlı sıcak su ile yıkanmalı.
3. Tünekler eğer üzerinde dışkı yok ise haftada 1 yıkayarak kurutulduktan sonra kafese konulmalı. Dışkı var ise o tünek çıkartılıp hemen yıkanmalı.

Ben kafes tabanında ızgara kullanmıyorum. Kafes altlığını deterjanlı sıcak su ile yıkadıktan ve kuruttuktan sonra içine bir miktar paketleme kağıdı seriyorum.
Her gün üzerindeki 1 yaprak paketleme kağıdını alıyorum. Temizlik kolay oluyor.

Benim kafesime uygun olduğu için. 60 X 80 cm olanını kullanıyorum.

Öncelikle suluğunu her gün yıkayıp, yeni temiz su koyuyorum. Sizde her gün suluğunu yıkayıp, suyu değiştirmelisiniz.
Haftada bir, sirkeli sulu bezle kafes tellerini silmeye çalışıyorum. Ve tünek, oyuncaklarını yıkıyorum. (Tünekleri kurutmadan kafese geri takmayın.)
Oyuncakları ve tüneği az miktar sıvı sabunla yıkıyorum ama iyice duruluyorum. Koku, kalıntı kesinlikle kalmasın. Aynı şekilde kafes tabanını ve ızgarasını da sıvı sabun ve sünger yardımıyla yıkıyorum.
Kafes tabanına iki adet peçeteyi açarak seriyorum, üzerine de ızgara teli mis gibi oluyor yuvası :)
Ek bilgi: Mineral bloğunu bitmese bile ayda bir değiştiriyorum ki mikrop kapmasın.
şey peki tahta tünegi de mi yikicaz yoksa silicez onu nasıl yapicaz bide sirkeli suyla koku kalıyor mu rahatsız etmesin

şey peki tahta tünegi de mi yikicaz yoksa silicez onu nasıl yapicaz bide sirkeli suyla koku kalıyor mu rahatsız etmesin
Ben sıvı sabunu elime dökerek, musluk altında öylece yıkıyorum. Sonra ıslaklığını peçete ile alıp, kuruyunca kafese takıyorum.

Son düzenleme:
Bende sirkeli suyla tünekleri yıkıyorum sonra iyice silip arkasından ocağı açıyorum en kısığa getirip tünekleri üstünde döndürerek kurutuyorum ısı aldığı için hem anında kuruyor hemde mikroplar ölüyor.

Eklemeyi unutmuşum sirkeli suyu çok yapmıcaksınız, yani kaba su alın, içine çok az sirke ilave edin. Kokusu olsun ama keskin bir koku olmayacak şekilde.
Bende sirkeli suyla tünekleri yıkıyorum sonra iyice silip arkasından ocağı açıyorum en kısığa getirip tünekleri üstünde döndürerek kurutuyorum ısı aldığı için hem anında kuruyor hemde mikroplar ölüyor.
Bende saç kurutma makinesiyle kurutuyorum eğer kendi kendine kuruyamamışsa. Anında kuruyor saç kurutma makinesiyle :)

şey peki tahta tünegi de mi yikicaz yoksa silicez onu nasıl yapicaz bide sirkeli suyla koku
Eklemeyi unutmuşum sirkeli suyu çok yapmıcaksınız, yani kaba su alın, içine çok az sirke ilave edin. Kokusu olsun ama keskin bir koku olmayacak şekilde.

Bende saç kurutma makinesiyle kurutuyorum eğer kendi kendine kuruyamamışsa. Anında kuruyor saç kurutma makinesiyle :)
Teşekkür ederim ♥️ ben de kalorfierde kurutuyorum olur mu öyle

3 takım kuşum var bende 3 günde 1 taban temizligi hergun suluk temizliği yemlik olarak akıllı yemlik kullanıyorum her kafeste oyuzden toz derdi olmuyor pek onu 2 haftada 1 temziliyorum tünek haftada 1 temizliyorum kafesi sirkeli su yapıp sikiyorum bezle siliyorum ama yavrulu olan bir takımım var onu daha seyrek yapıyorum rahatsız olmamaları açısından yuva temizligini de 2 günde 1 yapıyorum yavrular buyudugu için çabuk pisleniyor yavrular hepsi yeme düşünce yuvayı tamamen sokup temizleyip tekrar takicam kafes içi tüm aparatları sabunla yikiyip iyice duruluyorum kaynar sudanda geciriyorum mikroplar iyice olsun diye taban malzemesi olarak peçete kullanıyorum gazete ve benzeri şeyler kuşlar için zararlı boyalı olduğu için peçete veya granül en iyisi yıkanan herşeyi iyice kurutup öyle kafese takıyorum yedekte tuneklerim var onlarla dönüşümlü değiştiriyorum plastik folluk olarakta yedek olduğu için onla dönüşümlü kullanıyorum

Geri