Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Kolay Eğitim Tüyoları

htchaticeonem9

Paylaşımcı Üye
~~~~MUHABBET KUŞU KOLAY EĞİTİM~~~~

Muhabbet kuşları da tıpkı kedi, köpek ve balıklar gibi insanlar tarafından evde eğitilen ve bakılan bir evcil kuş türüdür. Muhabbet kuşu besleyenlerin aklında "Acaba kuşumu daha kolay nasıl evcilleştirebilirim?" sorusu mutlaka vardır. Ben de edindiğim bilgilere ve izlenimlerime göre burada, bu soruyu soran herkes için bir konu açmaya karar verdim. İyi okumalar :)

EN KOLAY EĞİTİLEN MUHABBET KUŞU HANGİSİDİR?

Normalde muhabbet kuşlarında erkek cinsi daha uysal ve evcilleştirilmeye müsaitken, dişi olanların eğitilmesi ve konuşturulması daha zordur. (Buraya parantez içinde acayip bir durumdan söz edeceğim, kendi dişi kuşumun bana daha çabuk alıştığını ve Maşallah aramızda çok iyi bir dostluk olduğunu söylemek istiyorum 😁.)

Dediğim gibi erkek muhabbet kuşlarının evcilleştirilmesi daha kolaydır. Daha cana yakın ve sosyaldirler. (Kendi kuşum Maviş hariç :)) Tabii ki alıştırma ve evcilleştirme konusunda sadece cinsiyetin etkisi olmaz. İlgi ve alakayla dişi kuşlar da alıştırılabilir. Bu biraz da kuşun karakterine bağlıdır.

Nitekim bazı muhabbet kuşları erkek de olsa dişi de olsa yabani olurlar, böylelerinin evcilleştirilmesi pek mümkün olmamaktadır. Muhabbet kuşlarının kolay alıştırılması konusunda bir önemli faktör de kuşun yaşıdır. Yetişkin muhabbet kuşlarının evcilleştirilmesi, yavrulara göre çok daha zordur. Bu nedenle muhabbet kuşu alırken 2 ya da 3 aylık almak çok iyi bir seçimdir.

Aynı zamanda Açık yeşil muhabbet kuşları, diğerlerine oranla hem konuşmaya daha yatkın hem de evcilleştirilmeye daha müsaittirler.

Bunun haricinde çift olarak alınan muhabbet kuşlarının sahibine alışması oldukça zordur. Çünkü çiftler bütün ilgiyi birbirlerine gösterdikleri için sahiplerini pek de gözleri görmez. Aynı zamanda kelime öğretildiğinde konuşmazlar da. Yine de uzun bir süre boyunca çeşitli eğitimlerden geçen bazı çiftler de sahiplerine alışabilmektedir.

Dolayısıyla muhabbet kuşu alırken, eğer kolay alışmasını ve konuşmasını istiyorsak:

•Erkek olması
•Yavru olması
•Tek olarak alınması

Önemli faktörlerdir. Bunun dışında muhabbet kuşunuza gereken ilgiyi gösterdiğinizde, bakımını güzelce yaptığınızda, eğitimini düzenli olarak verdiğinizde size alışması uzun sürmeyecek ve belki de öğrettiğiniz kelimeleri konuşmaya başlayacaktır.

~~~KOLAY EĞİTİMLER~~~

-İLK TÜYO: ELLE YEM YEDİRME

Muhabbet kuşunuzu aldığınızda, onu kendinize alıştırmak için çeşitli eğitimlere başvurabilirsiniz. Bunlardan biri de elle yem yedirmedir. Avucunuza yem dökerek kafes kapısından içeri elinizi uzatın. Kuşunuz eğer yeniyse mutlaka kaçacak ve çırpınacaktır.

Elinizi çekmeyin, aksi takdirde size henüz alışmadığı için elinizi tehdit olarak algılayacaktır. Çırpındığında çekerseniz de böylece sizi korkuttuğunu düşünerek her elinizi uzattığızda bu davranışını tekrarlayacaktır.

Aynı şey ısırma konusunda da geçerlidir. Muhabbet kuşları sizi tanımadığından, en büyük savunma silahları olan gagalarını kullanarak elinizi ısırır ve yine çekerseniz sizi bu şekilde uzaklaştırabileceğini düşünür. Elinizi çekmezseniz ısırmanın bir faydası olmadığını anlar ve bir süre sonra yavaş yavaş sokulmaya başlar. Yine de ısırmasını istemiyorsanız fazla sesinizi yükseltmeden sertçe: "Hayır" gibi tepkiler verebilirsiniz. Bunu yaparken kuşunuzu korkutmamaya dikkat edin.

Elinizi kafeste bir süre sabit tutun, kuşunuz ısırsa da çırpınsa da çekmeyin. Bir süre sonra kuşunuz yavaş yavaş yem yemek için elinize gelecektir. Gelmezse çok da fazla zorlamayın. Ertesi gün tekrar aynı yöntemi deneyin. Yavaş yavaş alışacaktır.

~~~BOLCA İLGİ~~~

Muhabbet kuşları sosyal hayvanlardır, uzun süre tek başlarına yalnız kaldıklarında strese veya depresyona girebilirler. Bu sebeple kuşunuzla sık sık iletişim kurmanız gerekir. Bu size alışmalarında da büyük rol oynar.

Mesela 1 ya da 2 saatte bir, 10-15 dakika ilgilenmeniz çok iyi olacaktır. Kuşunuzu sık ziyaret ettiğiniz ya da bulunduğunuz odaya koymanız daha iyidir. Böylece onunla iletişim kurma şansınız yüksek olur.

Muhabbet kuşunuzla sakin bir iletişim kurun. Ani ya da sesli hareketler yaparak onu ürkütmeyin. Kafese yavaşça ve kısık bir ses tonuyla adını söyleyerek parmağınızı yaklaştırın. Onu sevmeye çalışın. Çok da üstüne gitmeyin. Sonuçta henüz yeniyse kaçması ve korkması normaldir. Ona biraz zaman tanımalısınız.

Konuşması için muhabbet kuşunuzla sık sık konuşun, belli başlı kelimeleri kısa aralıklarla tekrarlayın. Konuşmasını istediğiniz kelimelerden birini ya da ikisini seçerek günde 5-10 defa tekrarlayın. Bir süre sonra size hem alışmaya hem de konuşmaya başlayacaktır.

Yazıyı buraya kadar okuduysanız fazla uzatmak istemiyorum. Bir muhabbet kuşunun eğitilmesinde en önemli faktör ilgidir. Kuşunuzun size güven duymasını, alışmasını istiyorsanız onunla sık sık ilgilenin ve ürkütmeyin. Bulundukları ortamları ya da odaları mecbur kalmadıkça değiştirmemeye özen gösterin.

Muhabbet kuşunuzun mutlu ve sağlıklı yaşamasını istiyorsanız bakımını güzel yapmalısınız. Her gün kafeslerinin altındaki dışkı, yem artıkları gibi pislikleri temizlemelisiniz. Zaten şimdiki kafes altları kolayca ve pratik bir şekilde değiştirelecek, temizlenecek şekilde yapılmaktadır.

Suluklarına içme suyu koymanız, çeşme suyuna kıyasla daha sağlıklı ve güvenlidir. Sularını günlük olarak değiştirmeyi unutmayın. Nitekim hem suyun tazeliği zamanla bozulur hem de sulukta biriken ve gözden kaçan pislikler olabilir ve bunlar da kursak mantarına davetiye çıkarmaktadır.

Ben şahsen normal yemlikten akıllı yemliğe geçen biri olarak akıllı yemlikleri öneriyorum. Çünkü normal yemliklerin her gün üzerlerine üflenerek üstteki yem kabuklarının temizlenmesi gibi bir zahmeti vardır. Üstelik kuşların yiyip yiyip kabuklarını attığı yemlerin kafesi pisletmesi de kaçınılmazdır. Ancak akıllı yemlikte hem yemleri üfleme gibi bir dert olmaz hem de kafes pislenmez.

Bakımlarını güzel yapmak da kuşunuzun size güven duymasını ve sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Kuşunuzla sağlıklı bir ömür ve mutluluklar dilerim ✨🌟

Konulardaki cevaplarımızı derlemişsiniz o yüzden okurken, yer yer kendim yazmışım gibi hissettim :)

Bu arada bir düzeltme yapayım;
"Açık yeşil muhabbet kuşları, diğerlerine oranla hem konuşmaya daha yatkın hem de evcilleştirilmeye daha müsaittirler"
diye bir durum söz konusu değildir. Yeterince ilgi verirseniz her muhabbet kuşu yeteneklerine göre aynı oranda konuşabilir.

Teşekkür ederiz katkınız için ✨

Konulardaki cevaplarımızı derlemişsiniz o yüzden okurken, yer yer kendim yazmışım gibi hissettim :)

Bu arada bir düzeltme yapayım;
"Açık yeşil muhabbet kuşları, diğerlerine oranla hem konuşmaya daha yatkın hem de evcilleştirilmeye daha müsaittirler"
diye bir durum söz konusu değildir. Yeterince ilgi verirseniz her muhabbet kuşu yeteneklerine göre aynı oranda konuşabilir.

Teşekkür ederiz katkınız için ✨
Rica ederim. Aslında hem bu forumdan hem de diğer kaynaklardan öğrendiğim tüm öğrendiklerimi bir araya topladım. Bu yüzden biraz kopya çekmişim gibi görünüyor :)

Ben bir internet sitesinde açık yeşil muhabbet kuşlarının alışmaya ve konuşmaya daha yatkın olduğunu okumuştum. Bir petshop'tan da bunu duyunca bana doğru gibi geldi 🤷🏻‍♀️ Yine de emin olmadığım bilgiyi paylaşmam bir daha :)

Ben de teşekkür ederim. 🌸

Geri