Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum geceleri fık fık ses çıkarıyor.

Simgemsi

Yeni Üye
Merhaba. 6 yaşında, dişi muhabbet kuşum var. Bebekliğinden beri, Biraz katı, biraz supsu dışkı yapar genellikle. İshal diyebiliriz. Vitamin falan da veriyoruz ama ek gıdaları (çoğunlukla meyve sebze kastım) fazla kaçırdığımızdan beyaz supsu dışkı olabiliyor. Bizim yüzümüzden de olabilir.

İştahı az. Elimizle normal yem verirsek azıcık yiyor. Genellikle dal darı yer. Neşesi yerinde, koşar oynar.

Ne zamandır bilmiyorum ama sürekli ağzını açıp kapatıyordu bu. Aynı odada kalıyoruz. Dün gece " Fık fık fık" sesine benzer sesler çıkardı. Bir kaç dakika çıkarıyor, duruyor, sonra bir daha yapıyor. Arada arada yaptı yani.

Bugünse aynı şeyi gözlerimle şahit oldum. İlk hapşırıp durdu, hiç bir şey yokken kolumda. Sonra "fık fık" sesi, kusuyormus gibi kafa sallama hareketleri yaptı.

Çok korktum. Sanırsam solunum yolu enfeksiyonu olmuş ama bilemiyorum da.
Veterineri aradım şimdi. Sadece muayene için 700₺ istedi. O kadar param da yok.

Şimdi bu kuşun nesi var sizce?

Lütfen uzman olan, bilgisi olan kişiler yardımcı olun Allah rızası için 🙏😓
Kuşum kurtulsun 🤲

Muhabbet kuşumun kuyruk sallaması 1:

2:

3:

Her açıdan kuyruk sallamasıni çekmeye çalıştım belki işe yarar.

Merhaba, kuşunuzda kuyruk sekmesi yok.
Ve hasta gibi de görünmüyor. En azından ben öyle bir izlenim almadım. Bahsettiğiniz sesin videosu varsa daha sağlıklı yorum yapabilirim. Ancak boğazına bir şey kaçtığında fazla kur yaparken bile olabilen şeyler. Sadece probiyotiğini, vitaminini eksik etmeyin. Hastalıklı bir durumu göremedim

Merhaba. Cevapladiginiz için teşekkür ederim ❤️
Sadece işte dün gece ve sabahleyin o fık fık hareketini yaptı. Bugün dikkat etmedim.

https://voca.ro/1BJFAsTenVhg

Ses dosyası. O gün gece kaydetmiştim ama telefon tam kaydetmemiş.

Uctuktan sonraki hali. Bir kaç kez uçtu. Geldi. Normalde kuşlar uctuktan sonra nefes nefese kalır ama bana tuhaf gelmeye başladı.

Şimdi ölçtüm. Güncel 44 gram olarak çıktı.

Rica ederim ne demek ✨
Kuş her zamankinden daha fazla heyecanlanmış olabilir. Son videoda da aslında kuyruk sekmesi göremedim ama dediğiniz gibi bir tık sesi fark ediliyor. Yumurta hazırlığında mı acaba diye düşünmedim değil fazla kızışmış gözüküyor. Aslında bu da burun deliklerini etkilediyse nefes alış verişini etkiler.
Ben bu aşama ilaç kullanılmasını uygun bulmuyorum çünkü ilaçlık bir durumu görünmüyor. Dediğim gibi vitamin, probiyotiği eksik etmeyin. Hazırlamış olduğum tablo size yardımcı olacaktır. Aşağıya ekliyorum.
Ayrıca solunuma destek verici Röhnfried Atemfrei alabilirsiniz. Bu da ilaç değil sadece solunumu destekleyen bir takviye. Yine kekik spreyi yapabilirsiniz. Forum arama moturuna yazarsanız tarifini verdiğim konular var. (Çay değil, sprey) kuşu üşütmeden burun deliklerine 5-6 fıs sıkarsınız. Yine okaliptüs yaprağı temin edebilirsiniz solunuma iyi gelir. Böyle doğal yöntemlerle destekleyin derim. Ayrıca üşütme kaynaklı olabilmesine karşın sıcak tutunuz kuşunuzu.
IMG_20230428_030934.jpg

Geri