Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum için tavsiyeleriniz (Vitamin vs)

xMrbest

Yeni Üye
Merhabalar , Nasılsınız? Keyfiniz yerindedir umarım. Sizlerin tavsiyesini almak istediğim bir kaç konu var. Hemde fikirlerinizi merak ediyorum.

1) 6 Aylık bir dişi muhabbet kuşum var. Ben onun için elimden geldiğince sağlıklı ve mutlu olabilmesi için uğraşıyorum. Her gün işten geldiğimde mutlaka en az 2 saat odaya salıveririm. Şimdi benimde kafamı karıştıran düşünce şudur; Mesela vitamin takviyesi. Bazısı ben vermiyorum doğada kuşlar vitamin mi alıyor, tabiri caizse dümdüz yaşıyor diyor, foruma baktığımda bir çoğunluğu probiyotik, multivitamin vb şeyler kullanıyor. Hatta takvim bile yapılmış.(Sizlerden bilgi alınca bende uygulamayı düşünüyorum). Herkesin kendine göre bir bakma şekli var. Peki hangisi doğru bunlardan? Şahsi fikrim, iki tarafta haklı aslında. Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir? Mutlaka düşüncelerinizi yazmanızı merakla bekliyorum.

2) Bende üreticimin dediği gibi sadece yem , su , oyuncak ve ilgi. Başka birşey yapmıyorum. Ama biraz pinpirikli bir kişiliğim olduğu için her geçen gün kuşumda sanki farklı birşeyler oluyor gibi geliyor. Örneğin son günlerde biraz hırçınlaştı. Isırıyor ama acıtmıyor. Benim düşüncem oyun oynamak istiyor. Çünkü ısırmak için ısırmıyor. Ele hala geliyor ama bir güvensizlik var hemen gitmek istiyor. 2 ay önceye kadar böyle değildi. Lakin bir ara hasta olduğum için ilgilenemedim 1 hafta sadece arada yanına gelip konuşup gidiyordum. Belki de o yüzden. Özellikle kafamı kurcalayan konulardan bir taneside 6 ay önce geldiği haline baktım tüyleri parlak, tertemiz. Şimdi sanki tüyleri bakımsız geliyor. Dediğim gibi pinpirikli biri olduğum için belki de bana öyle geliyor. En kötü ilk geldiğindeki haliyle şimdiki halini fotoğraf atıp fikirlerinizi almak isterim. Şimdi dümdüz bakmaktansa bende dikkat etmek istiyorum artık. Bunun için probiyotik, multivitamine başlamak istiyorum.

3) Şimdi sizlerden multivitamin ve probiyotik tavsiyesi istiyorum. İnternette bir ton marka var. İçeriği nedir , zararlı mıdır bilemiyorum çünkü. Kesinlikle al dedikleriniz nelerdir?

Ve kafeste aşırı sevdiği, 2 dakikada bir dinlenip oynadığı bir top var. Sadece onu bırakıp geriye kalan oyuncakları çıkarmayı düşünüyorum. Bana daha çok alışsın diye. Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir? Hatta size kafes düzenimin resmini atayım.

[url=https://www.hizliresim.com/qvwgyrv][/URL]

Şunu şöyle yap. Bunu buraya koy gibi önerilerinize de açığım. Biraz dertleşme tadında oldu gibi ama buraya kadar sıkılmadan okuduysanız teşekkür ediyorum.

Yazdıklarınızın hepsini okudum ve sorularınıza tek tek cevap vereceğim;
1) Doğadaki muhabbet kuşuyla evde kafes içinde beslediğimiz muhabbet kuşlarını kıyaslamak doğru olmaz. Yıllar önce evcilleştirmişiz, artık bir nevi asimile olmuşla ve kaldı ki biri doğada biri esaret altında yaşıyor. Üstelik bambaşka bir coğrafyada bambaşka bir iklimde... Dolayısıyla Avustralya'daki kuş gidiyor tüm gün uçuyor, orada yetişen tohumları yiyor belki ağaçlardaki meyveleri yiyor, kaya parçaları yiyor vs.vs. biz o kuşların doğada her yediğini ev ortamında sunmamız imkansız. O zaman ne yapacağız? Birtakım vitamin, probiyotik, mineral blok, kalamar kemiği gibi takviyelerle bünyelerini destekleyeceğiz. İhtiyaçlarını "yapay" olarak karşılayacağız. Dolayısıyla bu karşılamayı yaparken olabildiğince kaliteli ürünler kullanmaya özen göstermeliyiz.

2)Isırmasının birçok nedeni olabilir. Oyun amaçlı da olabilir. İlgili konunun linkini bırakıyorum. Göz atarsanız faydası olur.

3)Multivamin önerisi: Röhnfried Gerwit Multivitamin
Probiyotik: Röhnfried Entrobac Probiyotik
Tüy sağlığı için: Röhnfried Bt Amin Forte b vitamini aynı zamanda yine aynı markanın banyo tuzu var göz atabilirsiniz.

4)Kafeste tül önermiyoruz.Tırnak takılmaları gibi birçok soruna sebebiyet veriyor.
Tahta tünek kullanmanız doğru ancak çok kalabalık. Bu kadar fazla olmasına gerek yok. Aynı zamanda fotoğrafa göre sol üstteki tünek üst tele çok yakın onu oradan çıkartın.
Kullanındığınız kum bir işe yaramaz. Grit kuş kumu olmalı ve böyle beyazlı ince yapılı akvaryum kumu gibi olmamalı.
Mineral blok, kalamar kemiği de kafes içinde bulunması gereken ürünlerden.
Son olarak sevdiği 1 oyuncağın kalması yeterli.

Konunuzda bir sürü şeyden bahsetmişsiniz ama en uygun başlığa taşıdım, bilgilerinize.
Evet o konuda biraz kararsız kaldım, teşekkür ediyorum.
Tül konusunda genelde olabildiğince altta tutuyorum ve ekstra olarak etrafa çok pislik yayılıyor. Aslında mecburi bir durum. Alternatif bir çözümünüz var ise önerilerinizi sunmanızı isterim. Birde kafes tasarımı için kaç adet kalmalı nereye koymalıyım yardımcı olursanız çok güzel olur, karar veremediğim durumlardan bir tanesi de tasarım konusu. Belki 20 kere tasarım değiştirmişimdir. Ayrıca ben bir liste yapacağım. Doğruluğu açısından buraya linklerini atsam bir sakıncası varmıdır? Baştan sona okuduğunuz içinde çok teşekkür ediyorum.

Kafes güzel, istenilse çok kullanışlı dizayn edilir. Mimar kimliğimi konuşturacağım ama tarifi biraz zor olacak gibi :)
Bence suluğu sağ yandaki tele takın. Aynı şekilde aynı hizaya ama biraz uzağına kumu takın ve önüne de bir adet tüneği takın. Yemlik önündeki tüneği çıkarın. Yemliğin tutunma yeri var oradan kendi yer. Ayrıca yemlik önündeki tünek kullanışlı takılmamış zaten yem yemesini engeller. Kumu taktığınız telin koltuğa doğru bakan kısmına mineral bloğu asın.
Sağ üsteki tünek ve dinlenme tüneği kalsın. En altta bir tane tünek olsun belki ortalanabilir

Kafes güzel, istenilse çok kullanışlı dizayn edilir. Mimar kimliğimi konuşturacağım ama tarifi biraz zor olacak gibi :)
Bence suluğu sağ yandaki tele takın. Aynı şekilde aynı hizaya ama biraz uzağına kumu takın ve önüne de bir adet tüneği takın. Yemlik önündeki tüneği çıkarın. Yemliğin tutunma yeri var oradan kendi yer. Ayrıca yemlik önündeki tünek kullanışlı takılmamış zaten yem yemesini engeller. Kumu taktığınız telin koltuğa doğru bakan kısmına mineral bloğu asın.
Sağ üsteki tünek ve dinlenme tüneği kalsın. En altta bir tane tünek olsun belki ortalanabilir
Akşam üzerine doğru bir temizlik yapıp tasarımı değiştireceğim. Bakalım bence de güzel olabilir dediğiniz düzen. :)

Öncelikle merhaba :)

Sizin sorduğunuz soruları forumda üyeler 100'lerce kez sordu. Multivitamin, B vitamini , Probiyotik. hakkında ve neredeyse hepsine aynı cevaplar verildi.
Ayrıca burada önerilen ürünler daha önce kullanılmış ve yararı görülmüş ürünler. Forum üst sağ köşede Ara seçeneği var oradan merak ettiğiniz konuları veya ürünleri araştırarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Baktığımız kuşlar canlı birer varlık robot değil. Onlarında biz insanlar gibi karakteri ve duyguları var. Onlar bize değil biz onlara uymak zorundayız. Bir gün bizimle muhatap olurlar, başka bir gün bizim yüzümüze bile bakmazlar. Kendi başlarına takılmak isterler. Biz kuşları kendi istediğimiz şekilde yönlendirmeye çalışırsak, onlarda bizlere beni yönetemezsin diyerek karşı koyarlar ve ısırırlar. Bir kuş ev ortamında ne kadar rahat ise o kadar mutlu ve uysal olur.

Güncelleme : Kafesimin düzenini tamamen değiştirdim. Gerekli vitaminler @Merve Hanım'ın yardımı ile sipariş edildi. Kendisine teşekkür ediyorum. 🙏

h68fz3s.jpeg

7t81w7n.jpeg

Güncelleme : Multivitamin ve Probiyotik verdim. Sonucunda baktığımda tüyleri yavaş yavaş canlanmış. Bugünde B Vitamini vereceğim. 1 Hafta sonra güncel durumu yazarım.

Geri