Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun gagası kanıyo

kelsey

Yeni Üye
Merhabalar, bir arkadaşım kuşunu bana verdi. Kuş bana geldiğinde gagası kocamandı, gaga taşı vs hepsi var. Gagası büyük diye bugün veterinere çıkardım. Veteriner de kapalıydı, bende kuşçuya götürdüm. Kuşçu, kuşumun gagasını keserken kanattı bende görmedim. Eve geldiğimde kuşumun gagası kanlı görünce şok oldum. Nasıl bir tedavi uygulayabilirim. Mikrop kapmasın diye sabunlu suyla silmeye çalıştım fakat çok korktum canı acır diye tam silemedim.

Ekli dosyalar

• kuşum.jpg
    kuşum.jpg
    66.5 KB · Görüntüleme: 11
Ya nasıl bir kesmedir bu. Bilmiyorum yapamıyorum beceremiyorum demek bu kadar zor olmamalı...
Ayrıca artık kesme işlemleri kalmadı veterinerler gerekli malzemelerle törpüleme yapar.
Kuş yem kırabiliyor mu? Önemli olan yem yiyebilmesi. Dal darı varsa verin ki daha kolay yer. Hayatına mal olabilirdi bu durum o yüzden o kuşçuya bir daha gitmemenizi tavsiye ederim.
Kanama varsa, devam ediyorsa mısır unuyla tampon yapın. Batikonla temizleyin ve tatlı badem yağı sürün.
Anormal gaga uzamaları için de kuşu kanatlı uzmanına götürüp karaciğerine baktırın derim. Anormal gaga uzamaları genelde karaciğere işaret olabiliyor. Sonrasında çok geç olabilir, o yüzden erken önlem almak önemli.
Yem kırabiliyordur umarım.
Geçmiş olsun 🙏🏻 bu arada tepkim size değil, kuşçuya 🌸

Ya nasıl bir kesmedir bu. Bilmiyorum yapamıyorum beceremiyorum demek bu kadar zor olmamalı...
Ayrıca artık kesme işlemleri kalmadı veterinerler gerekli malzemelerle törpüleme yapar.
Kuş yem kırabiliyor mu? Önemli olan yem yiyebilmesi. Dal darı varsa verin ki daha kolay yer. Hayatına mal olabilirdi bu durum o yüzden o kuşçuya bir daha gitmemenizi tavsiye ederim.
Kanama varsa, devam ediyorsa mısır unuyla tampon yapın. Batikonla temizleyin ve tatlı badem yağı sürün.
Anormal gaga uzamaları için de kuşu kanatlı uzmanına götürüp karaciğerine baktırın derim. Anormal gaga uzamaları genelde karaciğere işaret olabiliyor. Sonrasında çok geç olabilir, o yüzden erken önlem almak önemli.
Yem kırabiliyordur umarım.
Geçmiş olsun 🙏🏻 bu arada tepkim size değil, kuşçuya 🌸
çok şükür kırabiliyo. Kuşçudan getirdiğimden beri yem yiyebilir mi diye gözlemlemeye çalıştım. Yemini yedi, hatta öttü, uçtu, diğer kuşlarımla oynadı. Fakat ben gagasını tam temizleyemedim çok korkuyorum acıtıcam canını pamukla diye. Önerileriniz için çok teşşekür ederim sabah ilk işim dediklerini alıp uygulamak.

çok şükür kırabiliyo. Kuşçudan getirdiğimden beri yem yiyebilir mi diye gözlemlemeye çalıştım. Yemini yedi, hatta öttü, uçtu, diğer kuşlarımla oynadı. Fakat ben gagasını tam temizleyemedim çok korkuyorum acıtıcam canını pamukla diye. Önerileriniz için çok teşşekür ederim sabah ilk işim dediklerini alıp uygulamak.
Yem yiyebilmesine sevindim 🙂
Tatlı badem yağı çatlaklara iyi gelir ve gagayı sağlamlaştırır. Aslında yara durumları için fucidin krem sürün dicektim ama gagasından yer diye riske atmayalım dedim. Gaga üstüne yinede kulak çöpü yardımıyla sürebilirsiniz.

Rica ederim ne demek, iyi forumlar ✨

Geri