Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun kursağındaki şişlik

Albertinesimonet

Yeni Üye
Sanırım kursak denilen bölge oluyor, muhabbet kuşlarına da bölgelerine de pek aşina değilim. Öncesinde beslemişliğim yok fakat elimden gelenin iyisini yapmaya çalışıyorum. bana geldiğinde ölmek üzere gibi halsiz ve bitkindi. Birkaç aydır benimle ve mutlu.
Bu sabah fark ettim şişliği. Dünden beri öyle çok ötüyor ki, normal ötüş değil, çığırtıyor sanki. Sonra da şişliği gördüm.
Kafesinin ve suyunu her gün değiştiriyorum, haftada bir de suyuna birkaç damla limon damlatıyorum. Meyve yedirmeye çalışıyorum ama pek fazla sevmiyor, sadece yemini yiyor. Dışkısında sorun yok, hareketli de.
Bir ara dışkı yeme alışkanlığı vardı, onun etkisi olabilir mi?

Ekli dosyalar

• IMG_20230507_205227-min.jpg
    IMG_20230507_205227-min.jpg
    362.7 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20230507_205140.jpg
    IMG_20230507_205140.jpg
    853.1 KB · Görüntüleme: 37
Kuş bugün farklı bir şey tüketti mi? Yeni yapılmış dışkısını ve mümkünse tünekte bir videosunu görebilir miyim?
Yo hayır. kafesini temizlerken beş dk dışarda durması dışında dışarda bile değildi. kafesindeydi tüm gün. Sonrasında da dışarı çıktım dışarıya salamadım çok. Kafesinde de yem dışında yiyeceği bir şey yok. Şimdi uyuyor üstünü örttüm kafesin. Yarın çekerim teşekkür ederim 😊

kursağını elinizle sıkın hafif ama eğer hava boşluğu varsa kursak mantarı ilerlemiş acil müdahale etmeniz gerekir eğer hava yoksa sindirim sorunu veya yağlanma olmuş olabilir eğer yem birikimi varsa sindirim sorunu var demektir onun için de probiyotik kullanmalısınız bunun için de reflor öneririm ama kullanımını tırnak ucu kadar çoook az kullanmalısınız bunu suyla karıştırıp vermelisiniz alternatif bir sorun aklıma gelmedi dediklerimi bir kontrol edin

Kuş bugün farklı bir şey tüketti mi? Yeni yapılmış dışkısını ve mümkünse tünekte bir videosunu görebilir miyim?

Tüneğinde çekmeme fırsat vermiyor, telefon delisi kendisi. Hemen yaklaşıyor telefona. içeri götürdüm dikkati dağılsın da video çekebileyim diye.

Dışkısı da şu şekilde

Ekli dosyalar

• IMG_20230508_213946.jpg
    IMG_20230508_213946.jpg
    723.7 KB · Görüntüleme: 25
kursağını elinizle sıkın hafif ama eğer hava boşluğu varsa kursak mantarı ilerlemiş acil müdahale etmeniz gerekir eğer hava yoksa sindirim sorunu veya yağlanma olmuş olabilir eğer yem birikimi varsa sindirim sorunu var demektir onun için de probiyotik kullanmalısınız bunun için de reflor öneririm ama kullanımını tırnak ucu kadar çoook az kullanmalısınız bunu suyla karıştırıp vermelisiniz alternatif bir sorun aklıma gelmedi dediklerimi bir kontrol edin
Elimi çok fena ısırıyor kontrol etmeye çalışınca, tuttuğum pozisyonda tam anlayamadım ama yumuşaktı dokusu sert değildi. Hangisi olabilir?

Elimi çok fena ısırıyor kontrol etmeye çalışınca, tuttuğum pozisyonda tam anlayamadım ama yumuşaktı dokusu sert değildi. Hangisi olabilir?
sıktığınızda nokta nokta tırtıklı mama mıgeliyor boşluk mu geliyor yoksa yumuşak bir doku mu sadece bunu iyi ayırt edin yumuşak dokuysa eğer ve mama vermiyorsanız kuşun yağlanma yapmış ama eğer yem varsa yem öğtmiyor demektir dediğim probiyotik ilacı çook az miktarda su ile karıştırıp vermelisin iyice kontrol et muhabbet kuşu ısırığı bişey yapmaz

sıktığınızda nokta nokta tırtıklı mama mıgeliyor boşluk mu geliyor yoksa yumuşak bir doku mu sadece bunu iyi ayırt edin yumuşak dokuysa eğer ve mama vermiyorsanız kuşun yağlanma yapmış ama eğer yem varsa yem öğtmiyor demektir dediğim probiyotik ilacı çook az miktarda su ile karıştırıp vermelisin iyice kontrol et muhabbet kuşu ısırığı bişey yapmaz

Ölümcül etki olacağını düşünmüyorum ben de :D böyle rahatsız olacağı şeyleri yapınca ısırır rahat bırakmam için. Haliyle anlamam da zorlaşıyor. Ama şimdi uğraştım biraz, dediğiniz gibi içinde hava var sanki, yumuşacık bir doku. Yarın temin edeceğim teşekkür ederim :)

Ölümcül etki olacağını düşünmüyorum ben de :D böyle rahatsız olacağı şeyleri yapınca ısırır rahat bırakmam için. Haliyle anlamam da zorlaşıyor. Ama şimdi uğraştım biraz, dediğiniz gibi içinde hava var sanki, yumuşacık bir doku. Yarın temin edeceğim teşekkür ederim :)
rica ederim eğer hava varsa iş tehlikeli acele edin mantar olabilir ve hızlı yayılır

Geri