Karadeniz Pet

Tüylerini kabartan yavru muhabbet

caballero

Yeni Üye
Merhabalar, 2 aylık yavru yeşil kuşum genel olarak tüylerini kabartıyor. Bu bir hastalığa işaretçi olabilir sanırım ama bu yeni bir durum değil, bana geldiğinden beri bu şekilde ki 1 aydan fazla oldu. Gün içinde uçuyor, ötüyor, bazen oyuncaklarla oynuyor, tüy bakımı yapıyor ve şekerleme yapıyor ancak hep kabarık. Tek sorunumuz yem yemeyle alakalı çünkü dal darı ve evde yapılan yumurta maması dışında bir şey yemiyor ama sanırım onu da aştık ballı kraker ile birlikte.

Tohuma geçişi denediğimiz bazı günlerde, biri dün yaşandı, siyah dışkı gözlemledim. Uzun süreli açlık durumunda veya diğer sindirim problemlerinde görülen bir şey diye okudum. Bizimki açlıkla alakalı sanırım çünkü ertesi gün tohum yerse normale dönüyor.

Özetle mavi olan 1 aylık yavru cin gibi bakınırken 2 aylık yeşil kuşumun kendini kabartıp uyuması normal midir? Fotoğrafları ekliyorum, yardımcı olabilir misiniz @Merve ?

Ekli dosyalar

• samba1.jpg
    samba1.jpg
    298.5 KB · Görüntüleme: 40
  • samba2.jpg
    samba2.jpg
    144.5 KB · Görüntüleme: 27
  • samba3.jpg
    samba3.jpg
    106 KB · Görüntüleme: 28
Dünkü siyah dışkıları kuruduğu için çekmedim ama kırmızı değil koyu kahve tonlarındaydı. Bugünkü güncel dışkıları ekledim. Biraz sulu ve dağınık ama normale dönüyor göründü bana

Ekli dosyalar

• dışkı1.jpg
    dışkı1.jpg
    348.8 KB · Görüntüleme: 26
  • dışkı2.jpg
    dışkı2.jpg
    530.9 KB · Görüntüleme: 25
Bunlar da uyku hallerimiz, fazlaca uyukluyor olması problem midir?

Ekli dosyalar

• uyuma1.jpg
    uyuma1.jpg
    224.2 KB · Görüntüleme: 24
  • uyuma2.jpg
    uyuma2.jpg
    288.1 KB · Görüntüleme: 20
  • uyuma3.jpg
    uyuma3.jpg
    136.1 KB · Görüntüleme: 21
Siyah dışkının bir çok sebebi olabilir. Siz bence kuşları hee ihtimale karşı ayırın. Yem yemesini gözlemleyerek dışkı kontrolüne devam edin. Kuşlarınız sizin üretiminiz miydi? Aldıysanız ne zamandır sizde? Ev sıcaklığı nasıl?

Kuşların kafesleri ayrı ama odada birlikteler, sorun yaratır mı? Ev 21-23 arası değişiyor, şu an 22 derece. Kuşları bir tanıdığımdan aldım; yeşil olan 2 aylık ve 1 aydır bende, mavi olansa 35-40 günlük 1 haftadır bende.
Siyah dışkının dışında kendini kabartması ve uyuklaması bir soruna işaret eder mi yeşil kuş için? Biraz uçuştuktan sonra yine uykuya geçti.

Ekli dosyalar

• uyuma4.jpg
    uyuma4.jpg
    67.4 KB · Görüntüleme: 30
Son dışkılar da gündüzdekilere benzer. İdeal formda değil belki ama çok şükür dünkü gibi kahverengi de değil

Ekli dosyalar

• IMG_2247.jpeg
    IMG_2247.jpeg
    169 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_2248.jpeg
    IMG_2248.jpeg
    538.8 KB · Görüntüleme: 23
Gold Wings multivitamin kullanıyorum ama forumdaki önerilerinizi okudum, Gervit ve Entrobac sipariş edeceğim bugün. Bu arada yeşili sabah bu şekilde buldum kafesinde, ıslanmış gibi ama su değil. Kendi tükürüğü ile böyle bir şey yapabilir mi , nasıl yorumlamak lazım bunu @Merve ?

Ekli dosyalar

• IMG_2250.jpeg
    IMG_2250.jpeg
    928 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_2251.jpeg
    IMG_2251.jpeg
    349.8 KB · Görüntüleme: 30
Forumda hastalıkları okudum biraz ve yeşil kuşumda trikomonas olabileceğini düşündürttü bana. Yemleri küçük parçalara ayırıp yeme, tüy kabartma, sulu dışkı, uyuma sıklığı (halsizlik) belirtileri mevcut bizde de. Flagyl 125 mg/5ml oral süspansiyon önermişsiniz başka bir kuş için @ADRIAN, sizce bu belirtiler ilaç alımı için yeterli mi?

Gold Wings multivitamin kullanıyorum ama forumdaki önerilerinizi okudum, Gervit ve Entrobac sipariş edeceğim bugün. Bu arada yeşili sabah bu şekilde buldum kafesinde, ıslanmış gibi ama su değil. Kendi tükürüğü ile böyle bir şey yapabilir mi , nasıl yorumlamak lazım bunu @Merve ?
Evet dediğiniz markaları almak daha iyi olur. Muhtemelen kuşunuz kusmuş olabilir.
Trikomonas belirtileriyle uyuştuğuna emin olunuz.

Evet dediğiniz markaları almak daha iyi olur. Muhtemelen kuşunuz kusmuş olabilir.
Trikomonas belirtileriyle uyuştuğuna emin olunuz.
Evet bu video üzerine ben de böyle olabileceğini düşündüm. Küçük yavru (mavi) aspuru bütün yutarken, büyük yavru (yeşil) küçük parçalara ayırıyor diğer yemlerde olduğu gibi. Yem başında çok görmediğim mavi kuşumun dışkısı da yeşilden daha fazla oluyor. Bu kabarma ve uyumalar da var. Hatta sabahki kusma bile Ayhan Beye göre belirtilerden biri.

Yeşil kuşum bu sabah daha iyi gözüküyor, son dışkıları da fena gözükmedi. Antibiyotik vermeden biraz probiyotik ile gözlemleyeceğim. 3 gün entrobac, 4. gün de multivitamin takviyesi önerir misiniz?

Ekli dosyalar

• IMG_2266.jpeg
    IMG_2266.jpeg
    176 KB · Görüntüleme: 15
Çok teşekkür ederim, probiyotik ve vitamin desteğinden sonra tekrar bildiririm son durumu

Probiyotik verilirken yumurta maması vermekte bir sakınca var mıdır?

3 gün probiyotik, 1 gün de multivitamin verdikten sonraki güncel dışkılar düzelmiş gibi. Hala yem yemekte sorunumuz var ve videosunu paylaştığım şekilde kaşınıyor. Tüy düzeltiyor olabilir, ilk tüy döküm zamanı da yaklaştı ama şüphe de ettim acaba akar vs var mıdır? Ayrıca gelip sürekli kafasını kaşıtıyor.

Kaşınma Videosu

Ekli dosyalar

• dışkı3.jpg
    dışkı3.jpg
    57.3 KB · Görüntüleme: 9
  • samba2.jpeg
    samba2.jpeg
    28.7 KB · Görüntüleme: 8
  • kaşınma.jpeg
    kaşınma.jpeg
    34.3 KB · Görüntüleme: 11
3 gün probiyotik, 1 gün de multivitamin verdikten sonraki güncel dışkılar düzelmiş gibi. Hala yem yemekte sorunumuz var ve videosunu paylaştığım şekilde kaşınıyor. Tüy düzeltiyor olabilir, ilk tüy döküm zamanı da yaklaştı ama şüphe de ettim acaba akar vs var mıdır? Ayrıca gelip sürekli kafasını kaşıtıyor.

Kaşınma Videosu
Tüye girecek olabilir ama önlem amaçlı da ense damlası uygularsanız sorun olmaz. ivermektin içeren bir ense damlası kullanın. Ense tüylerini açın, ense derisine yalnızca 1 damla damlatın. Fazlası olmamasına ve derisine damlattığınıza emin olun. Çevrenizde muhabbet kuşu üretimi yapan birileri varsa oradan, veterinerlerden bazı petshoplarda da olur. Şırıngayla 1-2 damla rica edebilirsiniz.

Temin etmeye çalışacağım, çok teşekkür ederim ilginiz için :)

Geri